Bezpieczne spawanie. Jakie normy powinny spełniać przyłbice spawalnicze?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

przyłbica

W czasie prac remontowych i budowlanych zwracamy uwagę na jakość wykonania, koszty i czas, który będzie nam potrzebny do wykonania określonego zadania. Nie powinniśmy jednak również zapominać o bezpieczeństwie. Podobnie jest ze spawaniem. Choć spawarka na pierwszy rzut oka wydaje się mniej niebezpieczna niż duże maszyny czy ostre narzędzia, nieumiejętne korzystanie z tego urządzenia może skończyć się tragicznie. Porażenie prądem, poparzenia, wdychanie szkodliwych oparów, a nawet pożar – to największe zagrożenia związane ze spawaniem. W unikaniu takich sytuacji dużą rolę odgrywa odpowiedni sprzęt zabezpieczający. Z punktu widzenia spawacza jednym z najważniejszych jego elementów jest przyłbica spawalnicza. Jak wybrać odpowiednią? Jakie normy powinna spełniać? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Przyłbica spawalnicza – jakie są jej zadania?

Osłona twarzy w czasie spawania spełnia kilka funkcji. Podstawowa to ochrona przed urazami mechanicznymi. W czasie spawania co chwilę odpryskują bowiem rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury kawałki spawanego metalu. Przyłbica jest skonstruowana tak, by takie odpryski bezpiecznie się od niej odbijały.

Profesjonalne przyłbice powinny jednak chronić twarz i oczy nie tylko przed zetknięciem z rozpalonym metalem, ale również przed promieniowaniem, które emitują podczas pracy spawarki inwertorowe mig mag, a także inne rodzaje tych urządzeń. Jest ono wytwarzane w czasie spawania łukiem elektrycznym, co jest podstawą działania współczesnego sprzętu. Przyłbice powinny chronić zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak i podczerwonym. Bez stosowania tego elementu spawacz szybko mógłby poczuć na własnej skórze szkodliwe działanie tych promieni, co skończyłoby się poważnymi problemami zdrowotnymi. Długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego może nawet spowodować czasową ślepotę.

Przyłbica spawalnicza ma jeszcze jedną, tym razem niezwykle praktyczną funkcję. Przyciemniona szyba sprawia, że spawacz może bez problemu obserwować spawany element i bardziej precyzyjnie wykonać swoją pracę. Przyglądanie się spawanym miejscom bez osłony byłoby zdecydowanie trudniejsze. W dodatku również grozi poważnymi konsekwencjami, takimi jak poparzenie rogówki, czyli zewnętrznej warstwy oka.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Nie każda przyłbica spawalnicza działa jednak w ten sam sposób. Na rynku funkcjonują dwa główne typy tych przyrządów. Pierwsze, czyli przyłbice pasywne, bywają także nazywane rozwiązaniami tradycyjnymi. Drugi rodzaj, czyli przyłbice aktywne, to bardziej nowoczesne urządzenia, które mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę.

Przyłbice pasywne

Tradycyjne przyłbice spawalnicze charakteryzują się wbudowanym szkłem, które posiada z góry określony stopień przyciemnienia. Zakłada się je na głowę jeszcze przed rozpoczęciem spawania. Dobrze chronią oczy i twarz przed odpryskami oraz promieniowaniem, ich używanie w czasie długiego spawania może być jednak kłopotliwe. Z powodu sporego zaciemnienia szyby trudno z taką przyłbicą na głowie dokładnie śledzić postępy pracy, co jakiś czas trzeba więc przerywać robotę i zdejmować osłonę. Niezaprzeczalnym atutem przyłbic pasywnych jest jednak ich cena, wyraźnie niższa niż w przypadku modeli aktywnych. Tradycyjne osłony spawalnicze nadają się przede wszystkim do przydomowego, amatorskiego spawania.

Przyłbice aktywne

Profesjonalni spawacze znacznie częściej i chętniej sięgają po przyłbice aktywne, zwane również automatycznymi. Głównym elementem, który odróżnia je od tradycyjnych osłon, jest szkło z filtrem spawalniczym, który posiada funkcję automatycznego zaciemnienia. Szyba zaciemnia się niezwykle szybko, tuż po rozpoczęciu spawania. Jest to możliwe dzięki filtrowi ADF – skrót angielskiej nazwy Auto Darkening Filter – z detektorem łuku. Istotnym elementem takich przyłbic jest również ekran LCD.

Tego typu urządzenia automatycznie rozjaśniają się po zniknięciu łuku elektrycznego. Dzięki temu można dokładnie przyjrzeć się spawanym elementom. Spawacz nie musi co chwilę sięgać do osłony ani jej uchylać. Praca jest więc wykonywana sprawniej, pracownik ma obie ręce wolne i może skupić się na tym, jak pracuje jego spawarka IGBT czy też inne urządzenie, którego używa. Przyłbice samościemniajace są bowiem bardzo uniwersalne. Ich minusem jest cena, która wyraźnie przewyższa koszt zakupu osłon pasywnych. W przypadku częstego spawania automatyczna przyłbica będzie jednak bardzo dobrą inwestycją.

Najważniejsze normy dotyczące przyłbic spawalniczych

Standardem w przypadku przyłbic spawalniczych są filtry UV i IR, które chronią oczy i skórę twarzy przed promieniowaniem. By jednak przyłbice automatyczne oraz pasywne odpowiednio spełniały swoją funkcję, filtry muszą również spełniać określone normy. Najważniejszą z nich jest EN 379, dotycząca zdobywających coraz większą popularność automatycznych filtrów spawalniczych. Norma ta wprowadziła tak zwane klasy optyczne przyłbic. W każdej z nich danej osłonie wystawia się ocenę w skali od jednego do trzech, gdzie najwyższą notą jest jeden.

Normy dotyczące przyłbic aktywnych

Każda z czterech klas optycznych ocenia inny parametr automatycznego filtru:

  • optyczna: to inaczej dokładność widoku; określa stopień zniekształcenia obrazu oglądanego przez spawacza przez przyłbicę;
  • rozproszenie światła: to klasa, która określa jakość widzenia, a także ewentualne zanieczyszczenia produkcyjne, które pozostały w szybie;
  • równomierność zaciemnienia: bada możliwości automatycznego zaciemniania szkła oraz przepuszczalność światła w poszczególnych częściach szyby;
  • wpływ kąta patrzenia na przepuszczalność światła: tutaj ocenie podlega tak zwana czystość widoku; klasa precyzuje, czy w czasie patrzenia przez przyłbicę pod kątem obraz nie jest zniekształcony.

Komfort pracy może znacznie poprawić także kilka ciekawych funkcji, w jakie są wyposażone wysokiej jakości przyłbice z filtrem ADF. To między innymi tryb natural color, który pozwala patrzeć na swoje stanowisko pracy w naturalnych barwach, dzięki czemu lepiej można ocenić efekty spawania. NIektóre nowoczesne osłony posiadają także tryb, w którym automatyczne rozjaśnianie szyby jest nieco opóźnione. To dodatkowe zabezpieczenie dla oczu.

Normy dotyczące przyłbic tradycyjnych

Kilka norm dotyczy również przyłbic pasywnych. To wytyczne oznaczone numerami EN 169, EN 170, EN 171 oraz EN 175. Określają one między innymi współczynnik przepuszczania światła i definiują, do jakiego rodzaju prac nadają się poszczególne przyłbice. Norma EN 170 określa wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, a EN 171 – przed podczerwienią. Norma EN 175 to wytyczne odnoszące się do ochrony osobistej.

W czasie pracy w warsztacie przyda się też klucz udarowy. Więcej o nich w kolejnym artykule: Klucz udarowy. Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe