Menu
04.11.2024 | Kategoria: Blog
W czasie prac remontowych i budowlanych zwracamy uwagę na jakość wykonania, koszty i czas, który będzie nam potrzebny do wykonania określonego zadania. Nie powinniśmy jednak również zapominać o bezpieczeństwie. Podobnie jest ze spawaniem. Choć spawarka na pierwszy rzut oka wydaje się mniej niebezpieczna niż duże maszyny czy ostre narzędzia, nieumiejętne korzystanie z tego urządzenia może skończyć się tragicznie. Porażenie prądem, poparzenia, wdychanie szkodliwych oparów, a nawet pożar – to największe zagrożenia związane ze spawaniem. W unikaniu takich sytuacji dużą rolę odgrywa odpowiedni sprzęt zabezpieczający. Z punktu widzenia spawacza jednym z najważniejszych jego elementów jest przyłbica spawalnicza. Jak wybrać odpowiednią? Jakie normy powinna spełniać? Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Osłona twarzy w czasie spawania spełnia kilka funkcji. Podstawowa to ochrona przed urazami mechanicznymi. W czasie spawania co chwilę odpryskują bowiem rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury kawałki spawanego metalu. Przyłbica jest skonstruowana tak, by takie odpryski bezpiecznie się od niej odbijały.
Profesjonalne przyłbice powinny jednak chronić twarz i oczy nie tylko przed zetknięciem z rozpalonym metalem, ale również przed promieniowaniem, które emitują podczas pracy spawarki inwertorowe mig mag, a także inne rodzaje tych urządzeń. Jest ono wytwarzane w czasie spawania łukiem elektrycznym, co jest podstawą działania współczesnego sprzętu. Przyłbice powinny chronić zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak i podczerwonym. Bez stosowania tego elementu spawacz szybko mógłby poczuć na własnej skórze szkodliwe działanie tych promieni, co skończyłoby się poważnymi problemami zdrowotnymi. Długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego może nawet spowodować czasową ślepotę.
Przyłbica spawalnicza ma jeszcze jedną, tym razem niezwykle praktyczną funkcję. Przyciemniona szyba sprawia, że spawacz może bez problemu obserwować spawany element i bardziej precyzyjnie wykonać swoją pracę. Przyglądanie się spawanym miejscom bez osłony byłoby zdecydowanie trudniejsze. W dodatku również grozi poważnymi konsekwencjami, takimi jak poparzenie rogówki, czyli zewnętrznej warstwy oka.
Nie każda przyłbica spawalnicza działa jednak w ten sam sposób. Na rynku funkcjonują dwa główne typy tych przyrządów. Pierwsze, czyli przyłbice pasywne, bywają także nazywane rozwiązaniami tradycyjnymi. Drugi rodzaj, czyli przyłbice aktywne, to bardziej nowoczesne urządzenia, które mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę.
Tradycyjne przyłbice spawalnicze charakteryzują się wbudowanym szkłem, które posiada z góry określony stopień przyciemnienia. Zakłada się je na głowę jeszcze przed rozpoczęciem spawania. Dobrze chronią oczy i twarz przed odpryskami oraz promieniowaniem, ich używanie w czasie długiego spawania może być jednak kłopotliwe. Z powodu sporego zaciemnienia szyby trudno z taką przyłbicą na głowie dokładnie śledzić postępy pracy, co jakiś czas trzeba więc przerywać robotę i zdejmować osłonę. Niezaprzeczalnym atutem przyłbic pasywnych jest jednak ich cena, wyraźnie niższa niż w przypadku modeli aktywnych. Tradycyjne osłony spawalnicze nadają się przede wszystkim do przydomowego, amatorskiego spawania.
Profesjonalni spawacze znacznie częściej i chętniej sięgają po przyłbice aktywne, zwane również automatycznymi. Głównym elementem, który odróżnia je od tradycyjnych osłon, jest szkło z filtrem spawalniczym, który posiada funkcję automatycznego zaciemnienia. Szyba zaciemnia się niezwykle szybko, tuż po rozpoczęciu spawania. Jest to możliwe dzięki filtrowi ADF – skrót angielskiej nazwy Auto Darkening Filter – z detektorem łuku. Istotnym elementem takich przyłbic jest również ekran LCD.
Tego typu urządzenia automatycznie rozjaśniają się po zniknięciu łuku elektrycznego. Dzięki temu można dokładnie przyjrzeć się spawanym elementom. Spawacz nie musi co chwilę sięgać do osłony ani jej uchylać. Praca jest więc wykonywana sprawniej, pracownik ma obie ręce wolne i może skupić się na tym, jak pracuje jego spawarka IGBT czy też inne urządzenie, którego używa. Przyłbice samościemniajace są bowiem bardzo uniwersalne. Ich minusem jest cena, która wyraźnie przewyższa koszt zakupu osłon pasywnych. W przypadku częstego spawania automatyczna przyłbica będzie jednak bardzo dobrą inwestycją.
Standardem w przypadku przyłbic spawalniczych są filtry UV i IR, które chronią oczy i skórę twarzy przed promieniowaniem. By jednak przyłbice automatyczne oraz pasywne odpowiednio spełniały swoją funkcję, filtry muszą również spełniać określone normy. Najważniejszą z nich jest EN 379, dotycząca zdobywających coraz większą popularność automatycznych filtrów spawalniczych. Norma ta wprowadziła tak zwane klasy optyczne przyłbic. W każdej z nich danej osłonie wystawia się ocenę w skali od jednego do trzech, gdzie najwyższą notą jest jeden.
Każda z czterech klas optycznych ocenia inny parametr automatycznego filtru:
Komfort pracy może znacznie poprawić także kilka ciekawych funkcji, w jakie są wyposażone wysokiej jakości przyłbice z filtrem ADF. To między innymi tryb natural color, który pozwala patrzeć na swoje stanowisko pracy w naturalnych barwach, dzięki czemu lepiej można ocenić efekty spawania. NIektóre nowoczesne osłony posiadają także tryb, w którym automatyczne rozjaśnianie szyby jest nieco opóźnione. To dodatkowe zabezpieczenie dla oczu.
Kilka norm dotyczy również przyłbic pasywnych. To wytyczne oznaczone numerami EN 169, EN 170, EN 171 oraz EN 175. Określają one między innymi współczynnik przepuszczania światła i definiują, do jakiego rodzaju prac nadają się poszczególne przyłbice. Norma EN 170 określa wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, a EN 171 – przed podczerwienią. Norma EN 175 to wytyczne odnoszące się do ochrony osobistej.
W czasie pracy w warsztacie przyda się też klucz udarowy. Więcej o nich w kolejnym artykule: Klucz udarowy. Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]
Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]
Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]
Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]
Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]
Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe