Zrób to sam: stroik świąteczny krok po kroku

16.06.2024 | Kategoria: Blog

stroik świąteczny na stół

Boże Narodzenie to czas, który każdy z nas chce przeżywać w wyjątkowy sposób. Nawet niewierzący doceniają świąteczną atmosferę i rodzinne ciepło, którymi wyróżniają się te święta.

Jest kilka sposobów na wprowadzenie do domu lub mieszkania świątecznego ducha. Oprócz wzajemnej życzliwości dużą rolę odgrywają odpowiednie dekoracje. Oprócz bogato przystrojonej choinki warto znaleźć również chwilę na to, by przygotować świąteczny stroik.

Warto o tym pomyśleć tym bardziej, że taką wyjątkową ozdobę można wykonać samodzielnie. Niepotrzebne będą wymyślne narzędzia wielofunkcyjne – wystarczy sprzęt, który znajduje się niemal w każdym domu. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać stroik na święta.

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie? Poradnik

Na Boże Narodzenie w naszych domach pojawiają się różnego rodzaju ozdoby. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak stroiki świąteczne na stół. Ich podstawą są gałązki z drzew iglastych.

Krok pierwszy. Przygotowanie materiałów na świąteczny stroik na stół

Zdecydowanie najlepiej nadają się do tego gałązki świerkowe. Taki stroik będzie dobrze komponować się z bożonarodzeniowym drzewkiem. Może to być jednak również jodła lub sosna, wszystko zależy od własnych preferencji. Potrzebnych będzie kilka gałązek.

Okrągły stroik na Boże Narodzenie najłatwiej będzie zrobić na gotowym słomianym wałku. Można go kupić już za kilka złotych lub wykonać samodzielnie. Alternatywą jest rama z drutu, ale wtedy stroik będzie cięższy i mniej estetyczny.

Do wykonania stroika niezbędny będzie również drut. Najlepiej zaopatrzyć się w szpulkę cienkiego drutu miedzianego, a także grubszego w kolorze zielonym, który będzie służyć do mocowania dekoracji.

I najważniejsze: ozdoby. To od nich zależy styl, w jakim zostanie wykonany stroik. Warto postawić na naturalne materiały, takie jak szyszki, orzechy czy suszone, a nawet świeże owoce. Do tego bombki, tasiemki, kokardki, ciasteczka – postaw na własną inwencję.

Krok drugi. Mocowanie gałęzi

Gałęzie montujemy na przygotowanym wałku. Najpierw najlepiej je poprzycinać – idealna będzie długość około 10 centymetrów – a potem pozbierać w niewielkie pęczki. Dwie, trzy małe gałązki związujemy miedzianym drutem, a następnie przywiązujemy nim do wałka.

Ich igły powinny być na tyle obfite, by nie było widać podstawy. Gałązkami należy szczelnie opleść cały wałek i ustawić je tak, aby również drut mocujący nie rzucał się w oczy.

Pamiętaj, by mocno dociągnąć drut do wałka. W końcu stroiki świąteczne czasami trzeba przenosić czy przesuwać. Muszą tworzyć zwartą konstrukcję, nie mogą się rozpadać.

Jeśli postawiłeś na ramę z drutu, będziesz musiał nieco bardziej się namęczyć. W tym przypadku najlepiej zahaczać gałązki o drut i dodatkowo obwiązywać je cienkim drucikiem dla większej stabilności.

Stroik, którego podstawą są gałązki drzewka iglastego to piękna świąteczna ozdoba

Krok trzeci. Przygotowanie ozdób

W tym momencie przyda się nam sztywny i nieco grubszy drut. W przypadku orzechów trzeba będzie wbić go w najbardziej miękką część łupinki. Dzięki temu będą dobrze się trzymać.

Przygotowanie szyszek będzie jeszcze prostsze. Fragment drutu po prostu owijamy wokół szyszki, w pobliżu jej nasady. Ściskamy ją mocno, by “wtopić” drut w szyszkę. Jeśli będzie to drut zielony, nie powinien być specjalnie widoczny w gotowej kompozycji.

Na drut nabijamy też świeże owoce, na przykład dzikiej róży. Jeśli chcemy ozdobić stroik plasterkami pomarańczy czy cytryny, najlepiej uformować drut w haczyk i przebić nim plaster w okolicy skórki. Następnie drut trzeba zaciągnąć. Wszystko można szybko i łatwo zrobić samodzielnie, sklep z narzędziami nie będzie potrzebny.

Krok czwarty. Mocowanie ozdób na stroiku

Przygotowane ozdoby trzeba jeszcze dobrze przymocować do konstrukcji z gałązek. Jeśli wymarzyliśmy sobie stroik z kokardkami, najlepiej zacząć od nich. W tym przypadku potrzebny może być klej. Ale można także przeciągnąć miedziany drut przez kokardę i spróbować przywiązać ją do wałka.

Dużo prościej będzie zamontować na stroiku ozdoby, które umieściliśmy na grubszym drucie. W tym przypadku końcówkę drutu można po prostu wbić w słomiany wałek. To gwarantuje stabilność, a zielony kolor drutu nie będzie rzucać się w oczy.

Oprócz owoców, szyszek czy orzechów, do stroika można przywiązać kolorowe tasiemki czy bombki. Niektórzy decydują się potraktować fragmenty stroika srebrnym sprayem. Uroku z pewnością dodadzą też lampki.

Tak przygotowany stroik na stół wigilijny może w dobrym stanie przetrwać całe święta i Sylwestra. W środku stroika można ułożyć opłatki. Wiele osób decyduje się też, by w środku obręczy ułożyć świecznik.

Jak zrobić stroik świąteczny na drzwi?

Stroik świąteczny na stół nie jest oczywiście jedyną opcją. Często chcemy umieścić podobną ozdobę na drzwiach. Jeśli dobrze przymocowałeś ozdoby, możesz do tego wykorzystać identyczny stroik jak ten, który opisaliśmy powyżej. Potrzebna będzie jeszcze tylko akumulatorowa wkrętarka, którą wkręcimy do ściany lub drzwi kawałek wkręta.

Alternatywą może być niewielki gwoździk. To na takiej podstawie zawiesimy stroik. Nie warto jednak przesadzać z dużymi gwoździami czy wkrętami – w końcu po świętach również będzie trzeba jakoś je zagospodarować. Zostaną w drzwiach lub na ścianie na stałe.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe