Spawarki inwertorowe – wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model

23.09.2023 | Kategoria: Blog

Spawarki Powermat

Spawarka we własnym domu to wiele zalet. Dzięki takiemu urządzeniu łatwo poradzimy sobie z naprawami metalowych elementów, a bardziej zaawansowane spawarki pomogą nam nawet w tworzeniu własnych konstrukcji. Do tego potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt, a jego wybór wcale nie jest oczywisty. Na rynku możemy bowiem wybierać spośród dwóch podstawowych typów urządzeń – inwertorowych i transformatorowych. Eksperci polecają przede wszystkim te pierwsze, które pozwalają na bezpieczniejsze i bardziej wydajne spawanie. By jednak zdecydować się na odpowiednią spawarkę inwertorową, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów i zadbać, by posiadała kilka przydatnych funkcji. Niektórym przydadzą się spawarki inwertorowe 3w1, innym wystarczą prostsze urządzenia.

Spawarki transformatorowe i inwertorowe – najważniejsze różnice

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego właśnie spawarka inwertorowa? Sklep ze sprzętem do spawania z pewnością zaoferuje nam przecież również urządzenia transformatorowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są zasilane transformatorem. Z tego powodu dużo ważą, w związku z czym trudno przenosić je z miejsca na miejsce. Zaletą spawarek transformatorowych jest za to z pewnością dość niska cena i prosta konstrukcja. Wielu zaawansowanych majsterkowiczów – oczywiście już po tym, gdy upłynie okres gwarancji – samodzielnie radzi sobie z dokonywaniem w niej prostych napraw. Jednocześnie jednak spawarki transformatorowe obciążają sieć elektryczną znacznie bardziej niż ich inwertorowi konkurenci. Nie nadają się więc do użytku w miejscach, w których występują duże wahania prądu sieciowego. Zwykle spawarki transformatorowe charakteryzują się też niskim cyklem pracy, sięgającym tylko 30 procent. W związku z tym wymagają długiego chłodzenia. Jakość samego spawania w dużej mierze determinują elektrody, które wykorzystuje się w trakcie pracy.

Poznaj zasady konserwacji sprzętu – przeczytaj artykuł: Konserwacja elektronarzędzi. Jak prawidłowo o nie zadbać?

Spawarki inwertorowe – co je wyróżnia?

Spawarkę inwertorową łatwo odróżnić od transformatorowej już na pierwszy rzut oka. To znacznie mniejsze urządzenia, zdecydowanie łatwiej więc korzystać z nich w terenie. Umożliwiają dużo sprawniejsze spawanie, zapewniając przy tym odpowiednią jakość spoiny. Nie pobierają również z sieci tak dużo mocy, jak spawarki transformatorowe, w związku z czym nie są tak wrażliwe na ewentualne wahania napięcia.

Urządzenia inwertorowe wyróżniają się też wysokim cyklem pracy. W najbardziej profesjonalnych spawarkach tego typu wartość tego parametru to aż 80 procent, co umożliwia długą i wydajną pracę. W czasie spawania nie trzeba zatem planować długich przerw na chłodzenie urządzenia, w związku z czym praca będzie przebiegać szybciej niż w przypadku spawarek transformatorowych. Zwykle spawarki inwertorowe są też wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które jeszcze usprawniają cały proces. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z tym są urządzeniami znacznie bardziej skomplikowanymi. Zazwyczaj są więc droższe od transformatorowych, a przy tym bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Spawarki inwertorowe – jak wybrać właściwą?

Ze względu na powyższe cechy, to właśnie spawarki inwertorowe cieszą się większą popularnością. Umożliwiają szeroki zakres prac, świetnie nadając się do użytku domowego – przede wszystkim dzięki mobilności i uniwersalności. Przy wybieraniu tego rodzaju sprzętu warto jak najdokładniej dopasować go do swoich potrzeb. Pomoże w tym wiedza o kilku istotnych cechach spawarek.

Rodzaj spawania

Spawarki inwertorowe możemy podzielić na trzy główne typy ze względu na rodzaj spawania. Pierwszy to spawarki MMA, często wybierane zwłaszcza przez początkujących majsterkowiczów. Pracuje się z nimi przy pomocy elektrod otulonych, wyróżniają się łatwą obsługą. Umożliwiają bardzo precyzyjne spawanie, którego efektem ubocznym jest jednak żużel – tuż po zakończeniu pracy trzeba go usunąć ze spawanych przedmiotów. Zwykle to właśnie ten typ spawarek jest najtańszy.

Na łączenie szerokiego wachlarza materiałów pozwala z kolei spawarka inwertorowa migomat, która zespala przedmioty metodą MIG/MAG. Poradzi sobie nawet ze spawaniem aluminium, pracuje w otulinie gazowej. Najbardziej zaawansowane są spawarki TIG, które łączą materiały w elegancki i estetyczny sposób, tworząc bardzo równe spoiny. Takie urządzenia współpracują z elektrodami nietopliwymi, zwykle wyróżnia je jednak także dość wysoka cena. Najbardziej wyspecjalizowanym sprzętem są spawarki inwertorowe 3w1, które umożliwiają wszystkie trzy typy spawania.

Parametry spawarek inwertorowych

Jednym z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie spawarki inwertorowej, jest jej amperaż. Określa on moc spawarki. Najtańsze urządzenia do użytku domowego mają zwykle amperaż na poziomie 150-160 A, co jednak powinno wystarczyć do wykonywania podstawowych prac. Trzeba też pamiętać, że wybór mocniejszego urządzenia będzie zdecydowanie bardziej wymagający dla naszej instalacji elektrycznej, dlatego tego typu moc powinna wystarczyć. Jeżeli mamy w planie bardziej intensywne prace, należy także spojrzeć na wartość cyklu pracy. Im wyższa, tym dłużej spawarka będzie w stanie pracować na maksymalnych obrotach. To wiąże się z krótszym chłodzeniem.

Ważne elementy spawarki

Zakup spawarki inwertorowej powinien być przemyślany pod kątem jej przyszłego użytkowania. Jeżeli planujemy częste prace w terenie, gdy urządzenie będzie zasilane za pomocą długiego kabla, trzeba liczyć się z możliwymi spadkami napięcia. Spawarka powinna być więc odporna na takie sytuacje. Poza tym przed zakupem warto sprawdzić cenę elektrod, których trzeba będzie używać do pracy z danym urządzeniem. Elementy wyższej jakości będą droższe i podniosą cenę eksploatacji spawarki, ale jednocześnie pozwolą na ładniejsze spajanie materiałów.

Ważna będzie też jakość obudowy. Spawarki inwertorowe zwykle nie są tak dobrze zabezpieczone, jak transformatorowe, ale poświęcając nieco czasu na poszukiwania znajdziemy urządzenia, które będą dość dobrze uodpornione na zewnętrzne uszkodzenia. Ważnym elementem spawarki może być też wyświetlacz, który znacznie ułatwia obsługę. W nowszych urządzeniach staje się standardem, ale w spawarkach starszego typu jest rzadkim udogodnieniem.

Dodatkowe funkcje

Spawanie stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej wydajne, kiedy Twoje urządzenie będzie wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Szczególnie przydatna może okazać się opcja Hot Start, która ułatwia zapłon elektrody. Zwykle włącza się automatycznie: łuk powstaje, gdy dotykamy elektrodą spawanego materiału. Mniej wprawne osoby powinny także zadbać, by ich spawarka posiadała funkcję Anti Stick, która zapobiega sklejaniu się elektrody z materiałem. Funkcja Arc Force odpowiada z kolei za regulację dynamiki łuku, co pozwala na bardziej równomierne prowadzenie elektrody.

Więcej o elektrodach w kolejnym artykule: Elektrody spawalnicze i ich rodzaje. Jak je odpowiednio dobrać?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

15.09.2023 jaka pompa do studni sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jaka pompa do studni? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze

Własna studnia na działce to szereg korzyści. Najważniejsza to niezależność […]

01.09.2023 Czym ciąć płytki? Poradnik

Czym ciąć płytki? Przegląd praktycznych narzędzi

Planujesz remont, a może urządzasz mieszkanie? Jedną z prac, którą […]

16.08.2023 dosiewanie trawy - poradnik krok po kroku

Dosiewanie trawy w ogrodzie. Jak i kiedy to robić?

Piękny, zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Co jednak w […]

01.08.2023 ogrodnik pokazuje, jak przycinać tuje

Kiedy i jak przycinać tuje? Poradnik ogrodnika

Tuje w ostatnich latach na dobre wkomponowały się w polski […]

17.07.2023 myjka ciśnieniowa do mycia chodnika

Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej? Praktyczne porady

Ten, kto kupi myjkę ciśnieniową, wkrótce nie wyobraża sobie bez […]

07.07.2023 jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Mrówki należą nie tylko do bardzo pracowitych, ale i niezwykle […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe