Zakładanie trawnika krok po kroku

19.04.2024 | Kategoria: Blog

zakładanie trawnika z rolki, ale i z siewu, wymaga uwagi

Zielony i zadbany trawnik to prawdziwa wizytówka domu, ogrodu i całej posesji. Za jego urządzanie najlepiej jednak zabrać się na koniec urządzania ogrodu czy podwórka – już po położeniu w ziemi instalacji czy postawieniu elementów małej architektury. Samo zakładanie trawnika to z kolei szereg prac, które wymagają staranności i uwagi. Sprawdź, jak krok po kroku założyć trawnik, by szybko zacząć cieszyć się jego zielenią.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

W optymalnym wzroście trawy pomaga wybór słonecznego stanowiska. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu ogrodu. Pierwsze prace związane z zakładaniem trawnika będą wiązać się z przygotowaniem podłoża. Trzeba je przede wszystkim dokładnie oczyścić ze wszelkich śmieci, kamieni, gałęzi czy chwastów. Na tym etapie montujemy też wszelkie ewentualne instalacje, na przykład zraszające trawę.

Potem miejsce na trawnik trzeba będzie przekopać. Najlepiej użyć do tego glebogryzarki. To urządzenie miesza podłoże i spulchnia glebę. Przy okazji może wyciągnąć na powierzchnię kamienie schowane tuż pod nią. Do przekopania ziemi można oczywiście użyć także zwykłego szpadla. Wtedy przekopujemy ją na głębokość łopaty.

Dostosowanie gleby pod trawę

Trawa będzie rosła najlepiej na dobrze przepuszczalnej glebie. Jeśli więc podłoże na Twojej posesji jest gliniaste, dobrze będzie dołożyć do niego drobny żwir frakcjonowany. Z kolei na piaszczystych, ubogich w składniki mineralne terenach warto na tym etapie dosypać nieco ziemi kompostowej. Przydadzą się wówczas również nawozy, na przykład mocznik.

Warto również sprawdzić odczyn kwasowości gleby. O bujny i zielony trawnik będzie najłatwiej na glebie o pH 5,5-7. Przy niższych wartościach trzeba przeprowadzić wapnowanie gleby. Jak sprawdzić pH gleby? Najszybszy i najbardziej dokładny wynik zapewniają mierniki elektroniczne, które można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Wałowanie i kształtowanie terenu

Po przygotowaniu składu podłoża trzeba będzie jeszcze je wyrównać. Zacznij od rozbicia grud ziemi, najłatwiej zrobić to grabiami. Kiedy już się ich pozbędziesz, sięgnij po walec. Wałowanie podłoża przygotuje glebę do wysiewu ziaren lub rozkładania trawnika z rolki. Usuniesz w ten sposób zagłębienia i wybrzuszenia – odpowiednio ukształtujesz teren.

Kiedy zakładać trawnik?

Termin założenia trawnika trzeba dobrać nieco inaczej w zależności od tego, czy zdecydujesz się na trawnik z siewu czy z rolki.

Kiedy sieje się się trawę? Należy wybrać jeden z dwóch terminów: wiosnę lub późne lato. Pierwsze “okienko” na wysiew trawy otwiera się pod koniec kwietnia i trwa przez cały maj. To czas, kiedy ziemia na dobre wyschła po zimie, a temperatura wynosi już około 10 stopni Celsjusza.

Drugi dobry termin na zakładanie trawnika z siewu to koniec sierpnia i wrzesień. Wtedy trawnik będzie podlewany deszczem, a wysoka temperatura nie wypali siewek. Na wysiew trawy lepiej wybrać bezwietrzny dzień, inaczej wiatr może sprawić, że trawa wyrośnie nierówno.

Kiedy zakładać trawnik z rolki? Wiosną, późnym latem lub jesienią. Warto unikać pełni lata, gdy mocne słońce będzie przeciwnikiem trawy. W latach bez wczesnych opadów śniegu możesz rozłożyć rolki trawy w ogrodzie nawet jeszcze w listopadzie. Jest już zakorzeniona w darni, powinna więc przetrwać zimę.

Zakładanie trawnika z siewu

Jeśli decydujesz się na trawnik z siewu, masz do wyboru szeroki zakres nasion. Dzięki temu dostosujesz trawę do intensywności jej użytkowania, a także lokalizacji trawnika w słońcu lub cieniu. W sklepach znajdziesz między innymi trawniki ozdobne czy rekreacyjne.

Musisz też przygotować odpowiednią ilość nasion. Kieruj się przede wszystkim normą siewu, która powinna być podana na opakowaniu. Zazwyczaj do obsiania 100 metrów kwadratowych trawnika powinno wystarczyć mniej więcej trzy kilogramy nasion. Kiedy nasion będzie zbyt mało, trawa okaże się rzadka i łatwo opanują ją chwasty.

Idealna gleba na zakładanie trawnika z siewu powinna być lekko wilgotna. Dobrze też najpierw delikatnie wzruszyć ją grabiami. Nasiona rozkładaj równomiernie – możesz siać je ręcznie lub niewielkim siewnikiem. Dobrą praktyką jest sianie w dwóch turach: najpierw wzdłuż, a potem w poprzek terenu.

Po wysiewie trawy ponownie w ruch idą grabie. Należy nimi delikatnie zagrabić ziemię, by jej minimalna warstwa przykryła nasiona. Jeśli jakieś pozostaną na powierzchni, warto przysypać je odrobiną torfu. Na koniec zwałuj powstający trawnik i delikatnie go podlej.

Zakładanie trawnika z rolki

Na kiełkowanie i wzrost nasion trawy trzeba nieco poczekać. Zakładanie trawnika z rolki to zdecydowanie szybszy efekt. Również w tym przypadku masz do wyboru specjalne rodzaje traw, ale taki trawnik będzie najlepiej radzić sobie na dobrze nasłonecznionych stanowiskach.

Przy wybieraniu darni z rolki trzeba zwrócić uwagę, by była zielona i zdrowa, bez chwastów. Będzie jej potrzeba nieco więcej niż wynosi dokładna powierzchnia trawnika. Również w tym przypadku zakładanie trawnika powinno się odbywać na nawilżonym podłożu.

Trawnik z rolki rozwija się w kolejnych pasach, między którymi nie powinno być żadnych szczelin. Przy okazji trzeba docisnąć darń do podłoża. Później postępuj podobnie, jak przy zakładaniu trawnika z siewu: zwałuj teren i podlej.

kosiarka akumulatorowa pomoże dbać o trawnik
Po założeniu trawnika pamiętaj o regularnym koszeniu. Odpowiedni sprzęt znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki

O czym pamiętać przez pierwsze miesiące po założeniu trawnika?

Dla rozwoju trawy bardzo ważne są już pierwsze dni po jej rozłożeniu. W tym czasie zwłaszcza trawnik z siewu powinien być delikatnie podlewany kilka razy dziennie – chyba że akurat regularnie pada. Korzystaj z niezbyt silnego strumienia wody. Kiełkowanie nasion może potrwać od tygodnia do nawet czterech.

W pierwszych miesiącach po założeniu trawnika bardzo istotną kwestią będzie również koszenie. W tym czasie warto zwrócić dodatkową uwagę na ostrość noży wykaszarki czy kosiarki. Tępe będą szarpać i wyrywać źdźbła trawy.

Pierwsze koszenie po założeniu trawnika należy przeprowadzić wtedy, gdy osiągnie wysokość około 10 centymetrów. W tym przypadku skraca się jednak trawę minimalnie, jedynie o ok. 1,5 cm. Podobnie będzie przy drugim i trzecim koszeniu, dlatego na początku często trzeba będzie sięgać po kosiarkę. W ten sposób pomagasz trawie lepiej się ukorzenić i rozwinąć. Dopiero czwarte koszenie powinno być klasyczne, do wysokości 5 cm. Młody trawnik bez koszenia nie będzie odpowiednio się zagęszczać.

Trawnik w pierwszych miesiącach nie wymaga nawożenia. Jeśli jednak został założony wiosną, w październiku warto już sięgnąć po nawóz. Wtedy stosuje się specjalne, jesienne mieszanki, z niewielką ilością azotu. Kolejne nawożenie zaplanuj na następną wiosnę.

Podsumowanie: jak założyć trawnik?

Zakładanie trawnika rozpocznij od oczyszczenia terenu ze śmieci, kamieni i chwastów. Potem trzeba przekopać ziemię na głębokość szpadla. Jeśli gleba jest gliniasta, wzbogać ja żwirem frakcjonowanym. Zbadaj też pH gleby – konieczne może się okazać wapnowanie.

Kiedy siać trawę? Najlepiej od końca kwietnia do początku czerwca lub późnym latem. Przygotuj odpowiednią ilość nasion i posiej je równomiernie na nawilżonej, lekko zagrabionej ziemi. Po wysiewie zagrab nasiona minimalną warstwą ziemi, zwałuj i podlej.

Przy zakładaniu trawnika z rolki jesienne okno na rozpoczęcie prac będzie dłuższe. Rozłóż pasy trawy tak, by nie było między nimi szczelin, i dobrze dociśnij. Później postępuj tak samo, jak przy trawie z siewu. Ważne, by w pierwszych miesiącach kosić młodą trawę systematycznie, ale tylko lekko ją skracać. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu!

O nowo założony trawnik trzeba dbać szczególnie wiosną. Przeczytaj, jak powinna przebiegać jego renowacja po zimie: https://powermat.pl/renowacja-trawnika-jak-zadbac-o-niego-po-zimie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe