Wymiana opon w samochodzie. Jakie narzędzia trzeba przygotować?

23.09.2023 | Kategoria: Blog

wymiana opon

Wymiana opon w samochodzie to zadanie, przed którym stajemy dwa razy w ciągu roku. Co prawda część osób jeździ na tak zwanych oponach całorocznych, ale nie wszyscy eksperci polecają takie rozwiązanie. W dodatku takie opony szybciej się niszczą, więc i tak co jakiś czas trzeba będzie je wymieniać.

Zakłady wulkanizacyjne przeżywają oblężenie przede wszystkim jesienią. Pierwsze opady śniegu i przymrozki często zastają bowiem kierowców z letnimi oponami. A gdyby tak uniknąć kolejek? Rozwiązaniem jest samodzielna wymiana opon. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane zajęcie. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy mieć pod ręką klucze udarowe elektryczne lub inne odpowiednie narzędzia. Jakie? Spieszymy z odpowiedzią!

Wymiana opon – jak to zrobić własnoręcznie?

Wymiana opony w samochodzie to popularny termin, choć nie do końca ścisły. Tak naprawdę bowiem mamy do czynienia z wymianą kół. Samodzielne prace opierają się na odkręceniu obecnego koła i zamontowaniu nowego – opona jest już umieszczona na feldze i gotowa do założenia.

Zakładanie opon na felgę to już zdecydowanie bardziej skomplikowany proces. Takie prace lepiej powierzyć specjalistom w warsztacie, którzy posiadają profesjonalny kompresor i inne narzędzia, a przede wszystkim doświadczenie. Ale zmiana opon umieszczonych na felgach nie powinna sprawić problemów nawet początkującemu majsterkowiczowi. Nieco trudniej może być przy nowszych samochodach, ale odpowiedni dobór narzędzi i w tym nam pomoże.

Sprzęt do wymiany opon – co trzeba przygotować?

Wymiana kół w samochodzie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest do tego konieczny kanał samochodowy czy warsztat. Wystarczy zaparkować pojazd na równej, twardej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zostawić samochód na biegu i zaciągnąć hamulec ręczny. Dzięki temu wymieniane koło będzie nieruchome. Jeśli nasz samochód posiada automatyczną skrzynię biegów, trzeba ustawić ją na pozycji “P”.

Przygotować trzeba również koła. Najlepiej, by opony na felgach były już odpowiednio napompowane, a także wyważone. O ile pompowanie opon w samochodzie możemy wykonać na własną o rękę, o tyle odpowiednie wyważenie wymaga już wizyty u wulkanizatora. Warto co jakiś czas sprawdzać u niego wyważenie kół.

Podnośnik samochodowy do wymiany opon

Jak wymienić koło w samochodzie? Bez tego narzędzia ani rusz. Podnośnik samochodowy, nazywany również lewarkiem, pozwoli nam na uniesienie pojazdu. Tylko w takiej pozycji będziemy w stanie bezpiecznie odkręcić koło, a potem założyć nową felgę z oponą.

Podnośnik do wymiany opon musi być stabilny. Jego najważniejsze elementy to odpowiednia podstawa oraz końcówka robocza, która będzie podtrzymywać podwozie. Do własnoręcznej wymiany kół w samochodzie osobowym powinien wystarczyć lewarek o nośności około dwóch ton. Trzeba też zwrócić uwagę na jego wysokość – zbyt niski uniemożliwi pracę.

Na jaki podnośnik samochodowy postawić? Do wyboru są podnośniki hydrauliczne typu “żaba”, które wyróżniają się łatwą w przemieszczaniu podstawą na kołach. Alternatywą jest podnośnik słupkowy, który charakteryzuje się wysuwanym dyszlem. Znacznie rzadziej stosowaną opcją są podnośniki poduszkowe. Działają w charakterystyczny sposób – podpina się je do rury wydechowej samochodu, która napełnia “poduszkę”. Przydają się do podnoszenia auta na nierównych powierzchniach.

wymiana opon z kluczem udarowym
Solidne klucze udarowe znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/warsztat-klucze-udarowe

Klucz do odkręcania kół

Kiedy już podniesiemy podwozie, trzeba będzie odkręcić koło. Do tego posłuży nam specjalny klucz. Takie narzędzie powinno znajdować się w wyposażeniu każdego samochodu. Wówczas mamy pewność, że klucz będzie pasować do śrub, jakimi przykręca się koło.

Tyle że oryginalny klucz nie zawsze będzie wygodnym rozwiązaniem. Krótka rękojeść nie ułatwia pracy. Inną opcją jest więc tak zwany klucz krzyżakowy, czasami nazywany również czteroramiennym. To narzędzie z czterema różnymi szerokościami kluczy, z których jedna powinna być odpowiednia do naszego pojazdu. Takim kluczem najpierw poluzowujemy śruby, a następnie dokręcamy je po założeniu nowego koła.

Klucze akumulatorowe i elektryczne

Nawet taki klucz oznacza jednak sporo wysiłku, przede wszystkim przy dokręcaniu kół. Wymiana opon będzie znacznie łatwiejsza, gdy postawimy na klucz udarowy – akumulatorowy lub elektryczny. Takie urządzenia dysponują wysokim momentem obrotowym, który poradzi sobie nawet z odkręceniem zapieczonych śrub. Udar szybko je poluzowuje, praca jest błyskawiczna.

Przy wyborze takich elektronarzędzi trzeba odpowiednio dobrać moment obrotowy, czyli siłę, z jaką klucz akumulatorowy działa na śrubę. To szczególnie ważne przy dokręcaniu koła. Warto więc postawić na urządzenie, które umożliwia regulację tego parametru.

Na jaki klucz do wymiany opon postawić – elektryczny czy akumulatorowy? Ten pierwszy jest urządzeniem tańszym, ale możemy z niego korzystać jedynie w warsztacie. Narzędzie akumulatorowe nie będzie ograniczone żadnym kablem i możemy je wozić ze sobą na wypadek problemów z oponami w trasie.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

15.09.2023 jaka pompa do studni sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jaka pompa do studni? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze

Własna studnia na działce to szereg korzyści. Najważniejsza to niezależność […]

01.09.2023 Czym ciąć płytki? Poradnik

Czym ciąć płytki? Przegląd praktycznych narzędzi

Planujesz remont, a może urządzasz mieszkanie? Jedną z prac, którą […]

16.08.2023 dosiewanie trawy - poradnik krok po kroku

Dosiewanie trawy w ogrodzie. Jak i kiedy to robić?

Piękny, zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Co jednak w […]

01.08.2023 ogrodnik pokazuje, jak przycinać tuje

Kiedy i jak przycinać tuje? Poradnik ogrodnika

Tuje w ostatnich latach na dobre wkomponowały się w polski […]

17.07.2023 myjka ciśnieniowa do mycia chodnika

Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej? Praktyczne porady

Ten, kto kupi myjkę ciśnieniową, wkrótce nie wyobraża sobie bez […]

07.07.2023 jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Mrówki należą nie tylko do bardzo pracowitych, ale i niezwykle […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe