Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. Najczęściej wykorzystuje się go na podłogach i na ścianach. Od czasu do czasu w gresie trzeba wywiercić otwór. Do takiej pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia: inaczej możesz uszkodzić płytkę. Wiercenie w gresie można przeprowadzić dwoma metodami – na mokro i na sucho. Którą z nich wybrać? Jakie narzędzia i akcesoria przygotować do wiercenia? Poznaj najważniejsze zasady pracy z gresem.

Jak wiercić w gresie?

Wiercenie otworów w gresie często wykonuje się już na ścianie, przewiercając się przez przymocowaną do niej płytkę. Czasami jednak konieczne jest wykonanie otworów jeszcze przed klejeniem płytek. Efekty zależą przede wszystkim od wyboru metody wiercenia.

Wiercenie w gresie na sucho

To prostszy ze sposobów wykonywania otworów w gresowych płytkach. Wystarczy do niego zwykła wiertarka i odpowiednio dobrane wiertło, nie potrzeba dodatkowych akcesoriów. Wiercenie w gresie na sucho generuje co prawda sporo pyłu, i tak jednak można je uznać za nieco czystszą metodę od tej na mokro – dokoła nie chlapie bowiem woda.

Wiercenie na sucho pozwoli Ci szybko przewiercić się przez płytkę. Warto wybrać tę metodę przede wszystkim przy wywiercaniu niewielkich otworów. Minusem takiej pracy jest bowiem kiepska estetyka otworu, który zazwyczaj ma postrzępione brzegi. Dlatego też często otwory w gresie na sucho wykonuje się na zewnątrz, a także w sytuacjach, gdy i tak mają być czymś zamaskowane. Do tego, z powodu braku chłodzenia, wiertła do pracy na sucho szybko się zużywają.

Przy tej metodzie wiercenia ważna jest jedna zasada: wiertarka powinna pracować na maksymalnych obrotach. Nie można jednak włączać udaru.

Wiercenie w gresie na mokro

Wiercenie otworów w gresie na mokro wymaga nieco innego sprzętu. Trzeba zaopatrzyć się w narzędzia i wiertła, które są w stanie pracować z chłodziwem. I doprowadzić je do wiertła – za obniżanie temperatury może odpowiadać woda bądź specjalny olej.

Praca na mokro ma jednak swoje atuty. Przede wszystkim jest bardziej precyzyjna niż wiercenie na sucho. W dodatku zapewnia bardzo estetyczne wykończenie brzegów otworu – będą gładkie, bez zadziorów. Minusem będzie zaś to, o czym już wspomnieliśmy: rozchlapywanie chłodziwa w czasie pracy.

Wiercenie w gresie na mokro to dobry wybór, gdy otwór jest potrzebny w dobrze widocznym miejscu, na przykład przedpokoju czy łazience. Ta metoda zapewnia dużą wydajność pracy oraz żywotność sprzętów.

Wiercenie w gresie – jakie narzędzia wybrać?

Podstawowym urządzeniem do wiercenia w gresie jest wiertarka. Warto wybrać model udarowy, ale nie po to, by wykorzystywać udar w wierceniu. Takie wiertarki zazwyczaj mają po prostu większą moc silnika – sprawdź to w modelach z naszego sklepu: https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-wiertarki-i-mloty.

Wiertarka udarowa będzie też przydatna przy wierceniu w gresowych płytkach przytwierdzonych już do ściany. Kiedy przewiercisz się przez gres i zaczniesz drążyć otwór w cegle, warto włączyć udar, który przyspieszy pracę.

Jak wiercić w gresie w płytkach, które nie są jeszcze przymocowane? Dobrym rozwiązaniem będą wiertarki stołowe, które pozwolą na precyzyjną i bezpieczną pracę. Możesz też postawić na specjalne wiertnice, są to jednak urządzenia wyspecjalizowane, będą się nadawać jeszcze właściwie tylko do wiercenia w betonie. Bardziej uniwersalną alternatywą są szlifierki kątowe – można nimi wiercić w gresie na mokro, kiedy otwór ma być duży i nie musi być zbyt estetyczny.

Jakie wiertła do płytek gresowych?

Dla poprawnego wiercenia w gresie kluczowy jest dobór odpowiednich wierteł. Ich rodzaj powinien być dopasowany do wielkości otworu, ale również stopnia twardości gresu.

Do wiercenia na mokro najczęściej wykorzystuje się wiertła oraz koronki diamentowe. To drugie rozwiązanie pozwala na wiercenie otworów o dużej szerokości. Koronki pasują też zarówno do wiertarek, jak i do szlifierek kątowych.

Wiertła diamentowe są bardziej precyzyjne, można nimi wiercić niewielkie otwory. Do wiercenia na mokro można też wykorzystać wiertła diamentowe olejowe. W czasie pracy uwalnia się z nich olej, co dodatkowo chłodzi wiertło.

Przy wierceniu na sucho także korzysta się z końcówek diamentowych, jak również koronek i otwornic. Możesz również wypróbować klasyczne wiertła wielozadaniowe. Będą się szybko nagrzewać, ale powinny poradzić sobie z cieńszymi płytkami. Różnego rodzaju wiertła, które dobierzesz do charakteru Twojej pracy z gresem, znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-wiertla-i-akcesoria.

Przy doborze wierteł warto wziąć też pod uwagę twardość gresu. Wyraża się ją w skali Mohsa. Przy twardości w granicach 6-8 poradzą sobie diamentowe koronki, przy 9 stopniach należy już sięgnąć po wąskie wiertła diamentowe.

Podsumowanie. Wiercenie w gresie – najważniejsze narzędzia i zasady

Wiercenie w gresie dzieli się na dwa typy prac: na sucho i na mokro. Ta pierwsza metoda jest nieco czystsza, ale prowadzi do szybszego zużywania się akcesoriów. Nie gwarantuje też idealnych brzegów otworów, jest mniej precyzyjna. Wiercenie na mokro to z kolei nieco więcej sprzątania związanego z rozchlapywaniem się chłodziwa do wiertła, ale także estetyczny otwór i bardziej wydajne wykorzystanie narzędzi. Pamiętaj, by wiercenie otworów w gresie wykonywać wiertarką bez włączonego udaru.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

16.11.2023 mężczyzna demonstruje jak ścinać drzewa

Jak ścinać drzewa? Sprawdzone sposoby i narzędzia

Ścinanie drzew to trudna i niebezpieczna praca. Zanim się na […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe