Spawarka MMA – co warto o niej wiedzieć?

29.11.2021 | Kategoria: Blog

Spawanie za pomocą łuku elektrycznego uchodzi za jeden z najbardziej efektywnych sposobów łączenia metali. Jego atutem jest również to, że jest to metoda powszechnie dostępna – spawać może w zasadzie każdy. Wystarczy jedynie zakup spawarki i nieco umiejętności. Spawanie kolejnych elementów pozwala dość szybko dojść do wprawy. Same urządzenia do spawania różnią się jednak między sobą. Część osób stawia na migomaty, które pozwalają na najszybsze zespolenie ze sobą poszczególnych części. Zwolenników mają także spawarki TIG, idealne do najbardziej precyzyjnych prac. Wśród najpopularniejszych rodzajów sprzętu niezmiennie jest jednak również spawarka MMA. To świetne narzędzie dla początkujących spawaczy, ale korzystają z niego również zawodowcy. Dlaczego tak się dzieje? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej spawarki.

Spawanie metodą MMA – co je wyróżnia?

Praca z wykorzystaniem spawarki MMA polega na łączeniu materiałów za pomocą elektrod topliwych. To właśnie taka elektroda dostarcza spoiwa, z którego, w wyniku działania łuku elektrycznego, powstaje następnie spoina. Do zajarzenia łuku dochodzi w momencie zetknięcia się elektrody ze spawaną powierzchnią. Sama elektroda topi się pod wpływem wysokiej temperatury.

To właśnie skracanie elektrody w czasie pracy jest cechą, która najbardziej odróżnia spawanie metodą MMA od innych technik łączenia metali. W pozostałych odległość uchwytu spawalniczego od materiału jest cały czas stała, tutaj spawacz musi ją korygować. Jednocześnie przesuwa koniec elektrody w kierunku spawania. Charakterystycznym elementem trybu MMA jest również żużel, który wydziela się w czasie pracy. Po jej zakończeniu należy go usunąć – to różni tę technikę na przykład od tego, jak wygląda spawanie migomatem.

Jakich elektrod używa się przy spawaniu MMA?

Elektrody topliwe używane przez spawarki MMA są zbudowane z metalowego rdzenia i specjalnej otuliny. Ta pod wpływem temperatury topi się, wydzielając gaz, który ochrania topiący się, płynny metal przed zanieczyszczeniami.

To właśnie od rodzaju otuliny, w jaką jest wyposażona elektroda, zależy zakres metali, z którymi jest w stanie pracować spawarka. Elektrody otulone dzieli się na cztery podstawowe rodzaje. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są elektrody rutylowe, które umożliwiają spawanie niemal we wszystkich pozycjach. W trudniejszych warunkach częściej wykorzystuje się jednak elektrody celulozowe. Do grubszych elementów najlepiej nadają się z kolei elektrody zasadowe, a w celu uzyskania najbardziej gładkich spoin warto spróbować elektrod kwaśnych z otuliną zawierającą tlenki żelaza.

Jak zbudowana jest spawarka MMA?

Spawarki MMA są prostymi urządzeniami, dlatego ich obsługa nie powinna stanowić dla przeciętnego majsterkowicza większych problemów. Za najmniej skomplikowane uchodzą transformatorowe spawarki MMA, są one jednak ciężkie i narażają spawacza na liczne odpryski, do tego nie zapewniają zbyt stabilnego łuku. Zdecydowanie popularniejsze są więc obecnie spawarki inwertorowe, które rozpościerają dużo szerszy wachlarz możliwości, a do tego są lekkie i poręczne.

Standardowa spawarka MMA składa się z trzech podstawowych części. Jej sercem i mózgiem jest jednostka centralna z układem sterującym i źródłem prądu. To właśnie z tego miejsca wychodzą dwa kolejne ważne elementy, a właściwie przewody. Pierwszy, z uchwytem spawalniczym, odpowiada za doprowadzenie prądu do elektrody. Drugi to przewód masowy, który zaciska się na spawanej powierzchni.

nowoczesna spawarka mma inwertorowa
Szukasz spawarki MMA? Sprawdź tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma

Jakie są najważniejsze parametry spawarki MMA?

Decydując się na spawarkę MMA trzeba zwrócić uwagę na jej parametry. Jednym z najważniejszych jest wyrażany w procentach cykl pracy. Oznacza on część okresu 10 minut, w którym spawarka jest w stanie działać – po nim jej układy się przegrzewają i konieczna jest przerwa. Cykl pracy 60 procent oznacza zatem, że po sześciu minutach pracy trzeba będzie na cztery minuty odłożyć spawarkę. Większa wartość oznacza zatem zazwyczaj sprawniejszą pracę.

Istotnym parametrem jest również maksymalny prąd spawania podawany w amperach. To od jego wysokości zależy to, jaka będzie maksymalna średnica elektrod, z którymi będzie współpracować spawarka MMA. Im są grubsze, tym grubszy materiał będziemy w stanie nimi spawać. Amperaż świadczy o mocy urządzenia, ale jest także powiązany z cyklem pracy. Ta wartość jest bowiem określana dla konkretnego prądu spawania – przy niższym natężeniu cykl pracy może być większy.

By ułatwić spawaczowi pracę, producenci najnowszych urządzeń wbudowują w nie funkcje dodatkowe. Wśród najbardziej przydatnych znajduje się Hot Start ułatwiający rozpoczęcie spawania oraz Anti Stick, który pomaga w momencie przyklejenia się elektrody do spawanej powierzchni.  

Jakie są największe zalety spawarki MMA?

Spawarki MMA są polecane początkującym majsterkowiczom i wszystkim, którzy mają w planach pracę ze zróżnicowanym asortymentem materiałów. Umożliwiają bowiem spawanie wielu metali oraz ich stopów, a także korzystanie ze wszystkich spawalniczych pozycji. Dzięki spawaniu MMA uzyskamy wytrzymałą spoinę wysokiej jakości. Choć wydajność tej metody nie jest najwyższa, dzięki temu idealnie nadaje się do poznawania tajników spawania.

Wybierając urządzenie z dużym maksymalnym natężeniem prądu spawania sprzęt MMA pozwoli także nawet na spawanie grubych metalowych powierzchni. Atutem może być także cena spawarki MMA – najprostsze urządzenia tego typu należą do zdecydowanie najtańszych.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

28.11.2021 ostrzenie łańcucha piły

Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

Twoja piła łańcuchowa sprawuje się ostatnio gorzej? Masz problemy z […]

16.11.2021 Sekator do gałęzi, niezbędne narzędzie ogrodnika

Jaki sekator do gałęzi? Sprawdzamy!

Prace w ogrodzie wymagają wielu narzędzi. Podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów […]

29.10.2021 piły na wysięgniku akumulatorowe i elektryczne

Piły na wysięgniku do gałęzi – które warto wybrać?

Drzewa i wysokie krzewy pięknie wyglądają na naszych posesjach. Mogą […]

16.10.2021 jaka szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Majsterkowanie, naprawy, tworzenie własnych projektów i konstrukcji – we wszystkich […]

29.09.2021 Szlifierka do drewna - czym obrabiać to tworzywo?

Jaka szlifierka do drewna? Praktyczny poradnik

Obróbka drewna to jeden z obowiązków, którego nie uniknie żaden […]

15.09.2021 Jaki młot udarowy wybrać do domowego użytku?

Jaki młot udarowy wybrać? Podpowiadamy!

Każdy majsterkowicz z prawdziwego zdarzenia musi mieć w swoim warsztacie […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe