Spawarka MMA – co warto o niej wiedzieć?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

najlepsza spawarka mma do pracy

Spawanie za pomocą łuku elektrycznego uchodzi za jeden z najbardziej efektywnych sposobów łączenia metali. Jego atutem jest również to, że jest to metoda powszechnie dostępna – spawać może w zasadzie każdy. Wystarczy jedynie zakup spawarki i nieco umiejętności. Spawanie kolejnych elementów pozwala dość szybko dojść do wprawy. Same urządzenia do spawania różnią się jednak między sobą. Część osób stawia na migomaty, które pozwalają na najszybsze zespolenie ze sobą poszczególnych części. Zwolenników mają także spawarki TIG, idealne do najbardziej precyzyjnych prac. Wśród najpopularniejszych rodzajów sprzętu niezmiennie jest jednak również spawarka MMA. To świetne narzędzie dla początkujących spawaczy, ale korzystają z niego również zawodowcy. Dlaczego tak się dzieje? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej spawarki.

Spawanie metodą MMA – co je wyróżnia?

Praca z wykorzystaniem spawarki MMA polega na łączeniu materiałów za pomocą elektrod topliwych. To właśnie taka elektroda dostarcza spoiwa, z którego, w wyniku działania łuku elektrycznego, powstaje następnie spoina. Do zajarzenia łuku dochodzi w momencie zetknięcia się elektrody ze spawaną powierzchnią. Sama elektroda topi się pod wpływem wysokiej temperatury.

To właśnie skracanie elektrody w czasie pracy jest cechą, która najbardziej odróżnia spawanie metodą MMA od innych technik łączenia metali. W pozostałych odległość uchwytu spawalniczego od materiału jest cały czas stała, tutaj spawacz musi ją korygować. Jednocześnie przesuwa koniec elektrody w kierunku spawania. Charakterystycznym elementem trybu MMA jest również żużel, który wydziela się w czasie pracy. Po jej zakończeniu należy go usunąć – to różni tę technikę na przykład od tego, jak wygląda spawanie migomatem.

Jakich elektrod używa się przy spawaniu MMA?

Elektrody topliwe używane przez spawarki MMA są zbudowane z metalowego rdzenia i specjalnej otuliny. Ta pod wpływem temperatury topi się, wydzielając gaz, który ochrania topiący się, płynny metal przed zanieczyszczeniami.

To właśnie od rodzaju otuliny, w jaką jest wyposażona elektroda, zależy zakres metali, z którymi jest w stanie pracować spawarka. Elektrody otulone dzieli się na cztery podstawowe rodzaje. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są elektrody rutylowe, które umożliwiają spawanie niemal we wszystkich pozycjach. W trudniejszych warunkach częściej wykorzystuje się jednak elektrody celulozowe. Do grubszych elementów najlepiej nadają się z kolei elektrody zasadowe, a w celu uzyskania najbardziej gładkich spoin warto spróbować elektrod kwaśnych z otuliną zawierającą tlenki żelaza.

Jak zbudowana jest spawarka MMA?

Spawarki MMA są prostymi urządzeniami, dlatego ich obsługa nie powinna stanowić dla przeciętnego majsterkowicza większych problemów. Za najmniej skomplikowane uchodzą transformatorowe spawarki MMA, są one jednak ciężkie i narażają spawacza na liczne odpryski, do tego nie zapewniają zbyt stabilnego łuku. Zdecydowanie popularniejsze są więc obecnie spawarki inwertorowe, które rozpościerają dużo szerszy wachlarz możliwości, a do tego są lekkie i poręczne.

Standardowa spawarka MMA składa się z trzech podstawowych części. Jej sercem i mózgiem jest jednostka centralna z układem sterującym i źródłem prądu. To właśnie z tego miejsca wychodzą dwa kolejne ważne elementy, a właściwie przewody. Pierwszy, z uchwytem spawalniczym, odpowiada za doprowadzenie prądu do elektrody. Drugi to przewód masowy, który zaciska się na spawanej powierzchni.

nowoczesna spawarka mma inwertorowa
Szukasz spawarki MMA? Sprawdź tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma

Jakie są najważniejsze parametry spawarki MMA?

Decydując się na spawarkę MMA trzeba zwrócić uwagę na jej parametry. Jednym z najważniejszych jest wyrażany w procentach cykl pracy. Oznacza on część okresu 10 minut, w którym spawarka jest w stanie działać – po nim jej układy się przegrzewają i konieczna jest przerwa. Cykl pracy 60 procent oznacza zatem, że po sześciu minutach pracy trzeba będzie na cztery minuty odłożyć spawarkę. Większa wartość oznacza zatem zazwyczaj sprawniejszą pracę.

Istotnym parametrem jest również maksymalny prąd spawania podawany w amperach. To od jego wysokości zależy to, jaka będzie maksymalna średnica elektrod, z którymi będzie współpracować spawarka MMA. Im są grubsze, tym grubszy materiał będziemy w stanie nimi spawać. Amperaż świadczy o mocy urządzenia, ale jest także powiązany z cyklem pracy. Ta wartość jest bowiem określana dla konkretnego prądu spawania – przy niższym natężeniu cykl pracy może być większy.

By ułatwić spawaczowi pracę, producenci najnowszych urządzeń wbudowują w nie funkcje dodatkowe. Wśród najbardziej przydatnych znajduje się Hot Start ułatwiający rozpoczęcie spawania oraz Anti Stick, który pomaga w momencie przyklejenia się elektrody do spawanej powierzchni.  

Jakie są największe zalety spawarki MMA?

Spawarki MMA są polecane początkującym majsterkowiczom i wszystkim, którzy mają w planach pracę ze zróżnicowanym asortymentem materiałów. Umożliwiają bowiem spawanie wielu metali oraz ich stopów, a także korzystanie ze wszystkich spawalniczych pozycji. Dzięki spawaniu MMA uzyskamy wytrzymałą spoinę wysokiej jakości. Choć wydajność tej metody nie jest najwyższa, dzięki temu idealnie nadaje się do poznawania tajników spawania.

Wybierając urządzenie z dużym maksymalnym natężeniem prądu spawania sprzęt MMA pozwoli także nawet na spawanie grubych metalowych powierzchni. Atutem może być także cena spawarki MMA – najprostsze urządzenia tego typu należą do zdecydowanie najtańszych.

Wiele wartościowych modeli można kupić za mniej niż 500 zł. Poznasz je w kolejnym artykule: https://powermat.pl/jaka-spawarka-inwertorowa-do-500-zl

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe