Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

20.07.2024 | Kategoria: Blog

Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć taki efekt, należy pamiętać o systematycznej trosce oraz uwadze. Wśród różnorodnych czynności pielęgnacyjnych jedną z kluczowych jest podlewanie trawnika. W tym artykule przyjrzymy się więc bliżej najważniejszym zasadom jego nawadniania. Sprawdź, kiedy i jak podlewać trawnik, aby zawsze prezentował się idealnie!

Podlewanie trawnika – jak często to robić?

Regularne podlewanie trawnika jest kluczowym elementem utrzymania jego zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Lepiej robić to jednak rzadziej a intensywniej niż często a w niewielkich ilościach. Przeważnie zaleca się nawadniać trawę co 2-3 dni – pamiętając, by użyć do tego przynajmniej 8 litrów wody na każdy metr kwadratowy trawnika. W okresach deszczowych lub chłodnych częstotliwość podlewania może być mniejsza.

Nieco inaczej będzie tylko w przypadku młodego, dopiero co zasianego trawnika. Wtedy, aby trawa dobrze się ukorzeniła, należy podlewać ją nawet dwa razy dziennie – najlepiej przed wschodem i po zachodzie słońca.

W jakich godzinach najlepiej nawadniać trawę?

Nawadnianie trawy w odpowiednich godzinach również ma kluczowe znaczenie. Najlepszym czasem na podlewanie trawnika jest poranek – między godziną 4 a 10 rano. W tym czasie temperatura jest zazwyczaj niższa, co zmniejsza ryzyko szybkiego parowania wody. Dodatkowo woda dostarczona rankiem pozwala trawie na absorpcję wilgoci przez cały dzień, co sprzyja zdrowemu wzrostowi.

Nawadnianie trawy wieczorem, między godziną 16 a 20, może być alternatywą, jeśli rankiem nie jesteś w stanie wykonać tej czynności. Unikaj jednak podlewania późnym wieczorem. Wilgoć może pozostać wtedy na trawie przez całą noc, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Godzin południowych i popołudniowych należy natomiast zdecydowanie unikać. Temperatura osiąga wtedy swoje maksimum. Woda podana w tym czasie szybko odparuje i podlewanie nie będzie skuteczne. Do tego krople wody osadzające się na trawie będą działać jak soczewki – skupią promienie na trawniku. Łatwo wtedy o jego poparzenie, a nawet wypalenie.

Jak podlewać trawnik? 3 najważniejsze zasady

Niebywale ważne jest również to, jak podlewać trawnik. W tym przypadku należy pamiętać o trzech zasadach. Jakich?

Odpowiednie ciśnienie wody

W pierwszej kolejności pamiętaj, że odpowiednie ciśnienie wody to podstawa. Mocny strumień nie jest wskazany. Może doprowadzić do zniszczenia trawnika. O wiele lepiej nawadniać trawę nieco dłużej, lecz lekkim i rozproszonym strumieniem – przypominającym mgiełkę. Wykorzystaj do tego węże ogrodowe z końcówką umożliwiającą regulację strumienia wody i stopnia jej rozproszenia. Przy większych obszarach przydatny może okazać się cały system zraszania.

podlewanie trawnika wężem z końcówką zraszającą
Aby ułatwić sobie podlewanie trawnika, wybierz automatyczny bęben na węża ogrodowego wyposażony w końcówkę zraszającą – https://sklep.powermat.pl/pm-abnw-20m.html.

Zalecana ilość wody na 1 m2

Jak już wspominaliśmy, trawę lepiej podlewać rzadziej a większą ilością wody. 8 litrów na każdy metr kwadratowy to absolutna podstawa. Podczas upałów może to być nawet 12 litrów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że woda dotarła do korzeni. Wtedy trawa będzie mogła rozbudować swój system korzeniowy, przez co stanie się zdrowsza i trwalsza.

Podlewanie trawnika niewielką ilością wody sprawi jedynie, że wilgoć będzie utrzymywać się na górnej warstwie gleby. Nie dotrze do korzeni, a przy okazji szybko wyparuje. Wtedy nie ma mowy o zdrowej i odpornej na zniszczenia zieleni!

Oczywiście nie możesz też przesadzić z ilością użytej wody. Trawa nie powinna być przelana. Wtedy również łatwo o jej zniszczenie. Nadmiar wody może prowadzić do stagnacji, zwiększonego ryzyka chorób grzybowych oraz utraty tlenu w korzeniach. Przez to trawnik zacznie gnić.

Kontrolowanie stanu nawodnienia

A jak długo podlewać trawnik? Przede wszystkim do momentu, gdy będziesz mieć pewność, że wilgoć dociera do korzeni. Te usytuowane są najczęściej na głębokości ok. 10-15 cm. Najlepiej więc regularnie kontrolować, dokąd przenika już woda. W tym celu wbij w ziemię kij czy pręt. Po jego wyjęciu będziesz w stanie szybko ocenić, do jakiej głębokości gleba jest wilgotna. Przyjmuje się, że podlewanie średniej wielkości trawnika zajmuje ok. 30 min.

Od kiedy do kiedy podlewać trawnik?

Pierwsze podlewanie trawnika po zimie zaleca się najczęściej wykonać dopiero pod koniec wiosny. Nie nawadniaj jednak wtedy całego obszaru, a jedynie miejsca, które wyglądają na przesuszone. Całość zraszaj wtedy, gdy zaczną utrzymywać się wyższe temperatury.

A do kiedy podlewać trawnik? Przeważnie do początku jesieni. We wrześniu lub październiku trawa może wymagać jeszcze nawadniania, jednak dużo zależy od pogody. Jeśli często pada, lepiej skontroluj stan wilgotności gleby, wbijając w nią pręt. Wtedy będziesz wiedzieć, czy teren zielony wymaga jeszcze podlewania.

Podsumowując, podlewanie trawnika powinno być rzadkie, ale intensywne. Należy przeprowadzać tę czynność w odpowiednich godzinach oraz kontrolować stan wilgotności gleby, aby zapewnić trawie optymalne warunki wzrostu i zdrowia. Przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad, z pewnością sprawisz, że Twój trawnik pozostanie w doskonałej kondycji przez cały sezon.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe