Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

23.03.2023 | Kategoria: Blog

ostrzenie łańcucha piły

Twoja piła łańcuchowa sprawuje się ostatnio gorzej? Masz problemy z przecinaniem grubszych konarów, a może zajmuje to więcej czasu niż zazwyczaj? Bardzo możliwe, że stępił się jej łańcuch tnący.

To on jest elementem roboczym w pilarkach spalinowych oraz elektrycznych. Kiedy nie jest wystarczająco ostry, cierpisz i Ty, i Twoja piła. Tego typu problemy można jednak rozwiązać samodzielnie.

Łańcuch do piły można naostrzyć ręcznie lub za pomocą specjalnej ostrzałki. Piły spalinowe, elektryczne – wcale nie trzeba koniecznie oddawać ich w ręce specjalistów. Z naszym poradnikiem ostrzenie łańcucha piły okaże się łatwiejsze niż podejrzewałeś.

Sprawdź, jakie czynności będziesz musiał wykonać.

Ostrzenie łańcucha do piły. Kiedy należy się za to zabrać?

Nie ma ram czasowych, które pozwalają precyzyjnie określić, że nadchodzi czas na ostrzenie piły łańcuchowej. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie korzystasz z urządzenia i z jakim materiałem musi sobie radzić.

Jest jednak kilka oznak, które pomogą Ci ustalić, że to właśnie teraz łańcuch do piły elektrycznej lub spalinowej zaczyna stanowić problem. Najważniejszym jest mniejsza wydajność pracy. Może mieć nią wpływ wiele czynników, ale zanim odwieziemy piłę do mechanika, warto zwrócić uwagę na stan zębów tnących. Niepokojące jest też podskakiwanie lub nadmierne terkotanie piły.

Sygnałem alarmowym mogą być również zbyt małe wióry wyrzucane przez piłę w czasie pracy. Czasami przybierają wręcz postać pyłu. Oznaką stępionego łańcucha jest też często dym, który pojawia się w rzazie piły. Wprawne oko rozpozna również stępienie łańcucha po długości i aktualnym stanie zębów.

Trzeba przy tym pamiętać, by nie dopuścić do zupełnego stępienia się łańcucha. Operowanie taką pilarką będzie niebezpieczne i może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń – piła może wkrótce nadawać się tylko do wyrzucenia.

Łancuch piły spalonowej podczas pracy
Łańcuch piły podczas pracy

Jak ostrzyć łańcuch piły? Najpopularniejsze metody

Ostrzenie łańcucha piły spalinowej, akumulatorowej czy elektrycznej odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym jest ręczne ostrzenie łańcuchów. Potrzebny jest do niego specjalny pilnik, nieco precyzji i cierpliwości.

Można jednak również skorzystać ze specjalnego urządzenia. Wystarczy odwiedzić dobry sklep z elektronarzędziami, by znaleźć elektryczną szlifierkę do łańcuchów. Czasami nazywa się ją po prostu ostrzałką.

Taki zakup to dodatkowy wydatek, ale warto wiedzieć, że profesjonalne serwisy najczęściej korzystają właśnie z takich urządzeń.

Ręczne ostrzenie łańcucha pilarki krok po kroku

Przed przystąpieniem do pracy należy przede wszystkim dobrze oczyścić łańcuch. Nie powinny się na nim znajdować żadne wióry czy resztki smaru. Do ręcznego ostrzenia łańcucha nie trzeba zdejmować go z piły, ale prowadnicę należy odpowiednio unieruchomić. Można to zrobić na przykład w imadle.

Do ostrzenia potrzebne będą dwa pilniki – okrągły i płaski. Ten pierwszy trzeba dopasować do parametrów łańcucha. Odpowiednie informacje znajdziemy na samym łańcuchu lub w instrukcji obsługi. Do pilnika warto dobrać prowadnik, to ułatwi pracę.

Dwa pilniki i… marker

Na początku przyda się też marker. Oznaczmy nim ząb piły, od którego rozpoczynamy pracę. Pilnik wsuwamy w łańcuch, prowadząc go pod kątem 90 stopni do prowadnicy piły. Pamiętajmy, że zbiera metal tylko w czasie ruchów do przodu. Oznacza to, że przy ruchu powrotnym należy delikatnie unieść narzędzie.

Najpierw ostrzymy zęby lewe, a potem prawe. Szlifujemy dotąd, aż otrzymamy pożądany efekt. Najlepiej zapamiętać liczbę ruchów pilnikiem i powtarzać ją przy każdym kolejnym zębie. Dzięki temu zęby będą mieć równą długość, a łańcuch do piły spalinowej będzie działać poprawnie.

Na koniec regulujemy ogranicznik wysokości. Robimy to za pomocą płaskiego pilnika, a na łańcuch nakładamy przymiar. Trzeba spiłować wystające elementy do wysokości przymiaru. Tutaj również wykonujemy ruchy do przodu. Uważajmy, by nie dotykać przy tym naostrzonych zębów.

Jak naostrzyć łańcuch do piły za pomocą ostrzałki? Instrukcja

Produkty Powermat – piła spalinowa, akumulatorowa czy elektryczna – mogą być ostrzone również za pomocą specjalnej szlifierki. W tym przypadku łańcuchy do piły spalinowej zdejmujemy z piły i umieszczamy w prowadnicy ostrzałki.

Tam musimy znaleźć odpowiedni kąt ostrzenia, charakterystyczny dla konkretnego modelu łańcucha. Pomoże nam w tym podziałka kątowa, która znajduje się na prowadnicy. Specjalny ogranicznik umożliwi zaś zahaczenie prowadnicy o ząb, dzięki czemu unikniemy zbyt obszernych ruchów.

Po tym zabiegu możemy powoli opuścić tarczę, która naostrzy ząb. W ten sam sposób postępujemy z każdym kolejnym. Podobnie jak w przypadku szlifowania ręcznego, ostrzenie pił w szlifierce rozpoczynamy od zębów lewych. Potem wystarczy przekręcić łańcuch i zabrać się za zęby prawe.

Jeśli rozważasz również zakup stołowej pilarki tarczowej, koniecznie przeczytaj kolejny artykuł: https://powermat.pl/pila-tarczowa-stolowa-jak-wybrac-odpowiedni-model

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.03.2023 biały płot to świetne ogrodzenie do ogrodu

Ogrodzenie do ogrodu – najlepsze pomysły

Nawet najpiękniejszy czy najbardziej dziki ogród musi mieć swoje granice. […]

15.02.2023 zakładanie trawnika z rolki, ale i z siewu, wymaga uwagi

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zielony i zadbany trawnik to prawdziwa wizytówka domu, ogrodu i […]

06.02.2023 jaką wkrętarkę kupić do domu

Jaką wkrętarkę kupić do domu?

Warsztat majsterkowicza bez wkrętarki? Trudno to sobie nawet wyobrazić. Skręcanie […]

19.01.2023 drut do spawania może być wykonany z różnych materiałów

Drut do spawania – jaki wybrać? Najważniejsze rodzaje

Wśród majsterkowiczów popularność zyskują coraz bardziej skomplikowane prace i naprawy […]

05.01.2023 czym najlepiej ciąć styropian? Może sprawdzić się nawet zwykły nóż

Czym najlepiej ciąć styropian? Praktyczne porady

Styropian jest materiałem o świetnych właściwościach termoizolacyjnych. Znajduje więc szerokie […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe