Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych palet, które często pozostają po zakupach w sklepach z materiałami budowlanymi. Równocześnie w ten sposób możesz w ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń w ogrodzie. Takie meble będą oryginalne i funkcjonalne. Możesz je wykonać tanio, a co najważniejsze – samodzielnie. Jak zrobić z palet meble ogrodowe? Poprowadzimy Cię krok po kroku.

Meble ogrodowe z palet – czego potrzeba do ich wykonania?

Do wykonania mebli tego typu będziesz potrzebować przede wszystkim palet. Na meble ogrodowe najlepiej nadają się tzw. europalety o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm, ze wzmocnionymi narożnikami. Jeśli nie masz wystarczającej liczby palet, możesz spróbować pozyskać je za darmo od znajomych, ewentualnie w marketach budowlanych czy sklepach ogrodniczych. Europalety można również kupić w internecie. Cena za jedną to przynajmniej około 20 złotych.

Oprócz tego do wykonania mebli potrzebne będą dodatki konstrukcyjne:

 • masa szpachlowa do drewna,
 • impregnat,
 • śrubki,
 • farba,
 • materiały do wykończenia mebli.

Musisz także przygotować narzędzia do malowania. Montaż nie obejdzie się z kolei bez wkrętarki oraz szlifierki. Przygotuj również przybory do cięcia drewna – zapewne będzie trzeba odpowiednio przyciąć palety.

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić? Czynności krok po kroku

Z palet da się wykonać co najmniej kilka rodzajów mebli ogrodowych. Do najpopularniejszych należą stoliki, kanapy oraz narożniki.

Krok 1. Projektowanie mebli

Na pierwszym etapie prac musisz więc zdecydować, jakie meble chcesz wykonać z palet. I odpowiednio zaplanować ich konstrukcję. Jeśli trzeba będzie przyciąć czy podzielić palety, najlepiej zrobić to na początku pracy.

Krok 2. Szlifowanie palet

Przed skręceniem mebli ogrodowych powierzchnię palet trzeba wygładzić i oczyścić. W przeciwnym razie korzystanie z mebli ogrodowych może skończyć się bardzo nieprzyjemnie, na przykład wbiciem drzazgi pod skórę.

By tego uniknąć, należy wyszlifować powierzchnię palet. Nadają się do tego zarówno szlifierki oscylacyjne, jak i kątowe. Wybierz papier ścierny o gradacji 100. Możesz też szlifować ręcznie. Pracuj do momentu, aż powierzchnia stanie się równa i gładka, a po szlifowaniu odkurz palety. Jeśli są w nich jakieś ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową do drewna.

Krok 3. Impregnowanie palet

Meble ogrodowe z palet będą znajdować się na zewnątrz. Drewno trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć – przed wpływem warunków atmosferycznych, ale także szkodnikami. Najlepiej użyć impregnatu do drewna. Przed rozpoczęciem pracy trzeba go dobrze wymieszać, a następnie rozprowadzić pędzlem na dużej powierzchni.

Kiedy zacznie nieco przysychać, najlepiej jeszcze raz rozprowadzić go pędzlem wzdłuż słojów drewna. W ten sposób uzyskasz później równomierny kolor palet. Możesz zdecydować się na impregnat bezbarwny albo już teraz wstępnie nadać paletom kolor.

Krok 4. Malowanie palet

Po zaimpregnowaniu drewno musi dobrze wyschnąć. Następnie warto je pomalować – chyba że oryginalny kolor palet Ci odpowiada lub wystarczy samo barwienie impregnatem. Wówczas zabezpiecz jeszcze tylko palety lakierobejcą.

Niektórzy przed właściwym malowaniem jeszcze gruntują powierzchnię drewna. Samą farbę możesz rozprowadzić pędzlem lub wałkiem. Najlepiej pomalować meble ogrodowe z palet dwiema lub trzema warstwami. Wybierz farbę odporną na niskie temperatury i wilgoć.

Krok 5. Montaż mebli ogrodowych

Z tak przygotowanym drewnem możesz zabrać się za właściwe prace montażowe. Jak zrobić meble z palet? Najlepiej przykręcić je śrubami przy pomocy wkrętarki. Możesz też połączyć palety przy użyciu kątowników. Pamiętaj oczywiście o wkręcaniu śrub tak, by nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników i były skierowane do środka mebli.

To, w jaki sposób skręcisz meble, zależy od wybranego projektu. Jeśli chcesz wykonać kanapę, połóż jedną paletę na drugiej i skręć, tworząc siedzisko. Z jednej strony przykręć do nich prostopadle trzecią paletę, robiąc w ten sposób oparcie – i gotowe!

Przygotowanie prostego stolika z palet będzie jeszcze prostsze. Wystarczy ułożyć na sobie dwie lub trzy palety i je skręcić. Liczba palet zależy od pożądanej wysokości stolika. Dłuższa ławka z palet powstanie z kolei z przymocowania do siebie równolegle dwóch kanap. Jeżeli Twoim celem jest narożnik z palet, skręć kanapy prostopadle.

Krok 6. Dobór dodatków do mebli

Na koniec warto udekorować meble i dodać do nich dodatki. Przydatny będzie z pewnością montaż kółek, szczególnie pod nogami stolika – wtedy łatwiej będzie przesuwać go w ogrodzie czy na tarasie. Z kolei na stoliku warto położyć blat z szyby.

Co na narożniki i kanapy? Z pewnością komfort wypoczynku znacznie poprawią poduszki. Przygotuj je na siedziska, ale możesz też przyczepić je takerem do oparcia mebli ogrodowych. Oczywiście dobór innych dodatków nie jest niczym ograniczony, zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Podsumowanie: jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Meble ogrodowe z palet będą tanim i funkcjonalnym rozwiązaniem. W ten sposób urozmaicisz też wystrój swojego ogrodu i przysłużysz się ekologii, dając paletom drugie życie.

By wykonać takie meble, pamiętaj o sześciu krokach:

 • przygotowanie projektu mebli,
 • dokładne szlifowanie palet,
 • impregnowanie drewna,
 • malowanie palet na wybrany kolor,
 • skręcenie mebli przy pomocy wkrętarki,
 • dobór dodatków.

W ten sposób uzyskasz solidne meble, które powinny służyć Ci przez co najmniej kilka sezonów.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe