Kompresor olejowy czy bezolejowy – na jaki się zdecydować?

01.12.2022 | Kategoria: Blog

Co lepsze - kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresory to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Pojawiają się w zakładach przemysłowych, w warsztatach zajmujących się naprawą samochodów, a nawet w branży medycznej i farmaceutycznej.

Przydają się również przy mniejszych pracach, które wykonujemy samodzielnie w domu lub warsztacie. Nie chodzi tylko o pompowanie kół. Wiedzą o tym przede wszystkim amatorzy własnoręcznych napraw.

Nie będzie więc przesady w twierdzeniu, że takie urządzenie przyda się każdemu majsterkowiczowi. Przed zakupem trzeba jednak podjąć decyzję: czy wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy? Porównaliśmy oba rozwiązania. Przeczytaj nasz artykuł, a łatwiej zdecydujesz, jaki kompresor warto sobie sprawić.

Jak działają kompresory?

Kompresor to nie wiertarka akumulatorowa, więc nie każdy ma go w domowym warsztacie. To urządzenie będzie jednak przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze. Kompresor ma je generować i dystrybuować. Przyjmuje się, że kompresorami są wszystkie sprężarki, które zapewniają stopień sprężenia powietrza większy niż 1,13.

Takie urządzenie może służyć również do sprężania innych gazów. Używa się ich do napędzania urządzeń pneumatycznych. Przydają się przy malowaniu – pozwalają na szybszą pracę i oszczędność farby.

Bez kompresora nie obejdzie się też obsługa przecinarki plazmowej. Sprężone powietrze jest również dobrym sposobem na oczyszczanie różnego rodzaju narzędzi.

Najlepszym miejscem do zakupu kompresora będzie internetowy sklep z narzędziami, gdzie zazwyczaj możemy liczyć na niższe ceny niż w stacjonarnych placówkach. Najpopularniejszym urządzeniem do użytku domowego są kompresory tłokowe, dostępne w dwóch rodzajach – jako kompresory bezolejowe lub olejowe.

Kompresor bezolejowy – zasada działania

Kompresory tłokowe działają w prosty sposób. Podstawą jest oczywiście tłok. To on wtłacza powietrze do zbiornika. Dzięki temu gazy się sprężają i w takiej formie mogą być pobierane przez sprzęt podłączony do kompresora.

Kompresor bezolejowy jest wykonany z materiałów, które nie wymagają smarowania olejem. Na tłokach znajdują się zwykle plastikowe pierścienie. Jest łatwy w obsłudze, nie trzeba go konserwować – wystarczy raz na jakiś czas przeczyścić.

Kompresory bezolejowe są lekkimi i mobilnymi urządzeniami. Nie potrzeba na nie zbyt wiele miejsca. Pracują cicho, ale nie są najbardziej wydajne. Dysponują zazwyczaj mniejszą mocą, problemem mogą też okazać się dość małe zbiorniki.

Kompresor olejowy – charakterystyka

W kompresorach olejowych problemów z wydajnością nie będzie. To urządzenia z dużymi zbiornikami, nieraz ponad 200 litrów. Może pracować bez przerw. Z tego powodu używa się go nawet przy wymagających pracach, również w przemyśle.

Największą różnicą w porównaniu do kompresora bezolejowego będzie jednak konserwacja takiego urządzenia. Tłok, o którym już pisaliśmy, musi być bowiem nasmarowany olejem. Dzięki temu redukuje się tarcie, a urządzenie nie będzie się nagrzewać.

Kompresory olejowe są znacznie większe i cięższe od modeli bezolejowych. Zazwyczaj mają jednak kółka, które pomagają w przesuwaniu maszyny. Trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie oleju. Zwykle zaleca się ją po około 120-130 godzinach pracy.

Jaki kompresor kupić: olejowy czy bezolejowy?

Odpowiedź na pytanie, jaki kompresor kupić, zależy od rodzaju prac, w które mamy zamiar go angażować. Kompresory bezolejowe świetnie sprawdzają się wówczas, gdy chcemy wykonać jakąś pracę w domu lub tuż przy nim.

Ze względu na brak oleju nie emituje żadnych zanieczyszczeń, jest w pełni bezpieczny. Nie trzeba będzie więc dodatkowo wietrzyć po nim mieszkania. Dobrze nadaje się do malowania ścian czy też prac w ogrodzie. Pomoże w przedmuchaniu narzędzi oraz pompowaniu kół rowerowych.

Dzięki swojej ekologicznej neutralności kompresory bezolejowe są też używane w farmaceutyce. Tylko z takich urządzeń można też korzystać w miejscach, w których nawet minimalne ilości oleju w powietrzu są niebezpieczne.

Jaki kompresor do domu? Zalety urządzeń olejowych

Mimo to każda hurtownia z narzędziami jest pełna również kompresorów olejowych. Są one bowiem niezastąpione przy pracach w warsztacie samochodowym. Pomogą nie tylko napompować koło, ale także wykonać prace blacharskie czy lakiernicze. W takich przypadkach są niemal niezastąpione.

Kompresory olejowe zasilają również wszelkie urządzenia pneumatyczne. Należą do nich choćby klucze udarowe do odkręcania śrub na kołach.

Urządzenia olejowe powinny więc wybrać wszystkie osoby, które organizują prywatny warsztat samochodowy. Warto po nie sięgnąć, gdy planujemy bardziej intensywne prace.Jednocześnie trzeba pamiętać, że przechowywanie kompresorów olejowych wymaga sporo miejsca. Jeśli nie mamy przestrzeni w warsztacie, lepiej wybrać urządzenie bezolejowe. Wystarczy do niewielkich prac, remontów i codziennego majsterkowania.

Do pracy w warsztacie przydadzą Ci się też inne urządzenia. Jeśli planujesz remont, sięgnij po sprzęt do cięcia paneli. Więcej o nim w kolejnym artykule: https://powermat.pl/czym-ciac-panele-najlepsze-urzadzenia-i-pomysly

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe