Kiedy przycinać drzewa owocowe?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

kiedy przycinać drzewa owocowe w ogrodzie

Bez regularnego przycinania drzew owocowych nie ma co marzyć o obfitych plonach i gałęziach uginających się od owoców. Cięcie poprawia kondycję drzewa, pomaga uformować jego koronę, wpływa na lepszy dostęp światła do owoców. Większość gatunków przycina się co najmniej raz w roku. Często jednak o bardzo różnych porach. Dowiedz się więc, kiedy przycinać drzewa owocowe w Twoim sadzie i ogrodzie!

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Kalendarz cięcia poszczególnych gatunków

Przycinanie drzew owocowych przeprowadza się w dwóch głównych turach – zimowej oraz letniej. W niektórych przypadkach lato to dodatkowy termin i nie jest to cięcie niezbędne, może jednak wpływać na jakość owoców. Terminy zależą od konkretnego gatunku i jego odporności na mróz oraz infekcje.

Kiedy przycinać jabłonie?

Jabłoń należy do drzew owocowych, które powinieneś przycinać dwa razy do roku Pierwsze cięcie można wykonać wcześnie, bo to gatunek odporny na mróz. Możesz więc zabrać się do pracy tuż po tym, gdy minie ryzyko dużych mrozów – czyli nawet już w połowie lutego. Wtedy formuje się koronę lub dokonuje cięć prześwietlających.

Okno zimowego cięcia jabłoni zamyka początek kwietnia. Drugi raz za nożyce powinieneś chwycić w lipcu lub sierpniu. Wtedy usuwa się tzw. wilki, czyli młode pędy jabłoni rosnące prosto w górę.

Kiedy przycinać grusze?

Wcześnie można przycinać również grusze. W tym przypadku także należy poczekać, aż miną największe mrozy. W związku z tym grusze przycina się w okresie od początku marca do początku maja. Trzeba zdążyć przed okresem kwitnienia drzewa. Czasami grusze po raz drugi przycina się pod koniec sierpnia. To czas na usunięcie mocnych pionowych pędów.

kiedy przycinać drzewa owocowe? zanim zaczną kwitnąć
Wiele drzew owocowych trzeba przyciąć jeszcze zanim pojawią się na nich kwiaty

Kiedy przycinać śliwy?

Termin przycinania śliw zależy od konkretnej odmiany. Te, które owocują najwcześniej, wystarczy pozbawić nadmiarowych pędów raz w roku. Przycina się je po okresie owocowania, na przełomie sierpnia i września.

Odmiany późniejsze przycina się wiosną. Trzeba uważać na mrozy, najlepszy czas na cięcie to tygodnie od połowy marca do połowy kwietnia. Takie odmiany można też przyciąć latem, by usunąć niechciane młode pędy, które przeszkadzają w dojrzewaniu owoców.

Kiedy przycinać wiśnie?

Drzewa pestkowe są bardzo wrażliwe na infekcje, dlatego przy cięciu wiśni trzeba zachować ostrożność. Najlepszy będzie suchy, słoneczny dzień. Za przycinanie wiśni zabierz się po okresie ich owocowania, czyli najwcześniej w drugiej połowie sierpnia, ewentualnie we wrześniu.

Kiedy przycinać czereśnie?

Z czereśniami postępuj podobnie jak z wiśniami. Do cięcia najlepszy będzie koniec sierpnia lub wrzesień. Nie zaczynaj jednak cięcia przed końcem okresu owocowania. Przycinanie czereśni charakteryzuje się mocnym skracaniem pędów wyrosłych w danym roku – aż o 2/3 ich długości.

Kiedy przycinać pigwy?

Pigwa jest drzewem, które nie wymaga tak regularnego przycinania jak wcześniej wymienione gatunki. Jeśli nie co rok, to co dwa lata warto jednak wykonać na niej cięcia prześwietlające. Najlepszy termin cięcia pigwy to marzec i kwiecień, gdy nie ma już zagrożenia mrozem. Wycina się wtedy gałęzie, na których nie widać pąków i nowych pędów.

Przycinanie drzew owocowych. Kiedy warto przycinać stare drzewa?

Kiedy przycinamy drzewa owocowe, zazwyczaj skupiamy się na młodych. W pierwszych latach wykonuje się na nich cięcia formujące, później prześwietlające. Sens ma również jednak przycinanie starych drzew, które mają niewiele owoców. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że znów zaczną obficie owocować.

Drzew silnie zaatakowanych przez szkodniki lub tych, u których widać gnicie podstawy pnia, nie da się uratować. W innym przypadkach można jednak wykonać cięcia sanitarne – wytnij wszystkie pędy z oznakami chorób. Do tego trzeba pozbyć się gałęzi nadłamanych oraz krzyżujących się. Musisz też przerzedzić koronę i pędy boczne.

Nie można jednak przesadzać. Nie wolno usuwać więcej niż 30 procent pędów. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ran powstałych po cięciach. Odwiedź więc sklep z narzędziami i preparatami ogrodniczymi – zaopatrz się w białą farbę emulsyjną z preparatem miedziowym lub pastę ogrodniczą. Należy dokładnie opatrzyć nimi rany.

kiedy przycinać drzewa owocowe? wiosną w pracy pomogą Ci nożyce
Ręczne nożyce idealne do przycinania niewielkich drzew owocowych kupisz na https://sklep.powermat.pl/nozyce-do-zywoplotu-pm-ndz-600t.html

Jakimi narzędziami przycinać drzewa owocowe?

Kiedy przycinamy drzewa owocowe, musimy zadbać też o odpowiednie narzędzia. Najważniejsze, by były dobrze zaostrzone. W ten sposób unikniemy dodatkowego poszarpania skracanych pędów. Powierzchnia cięcia powinna być gładka, wtedy rana łatwiej się zagoi.

Narzędzia powinieneś również zdezynfekować. Zyskasz wówczas pewność, że nie przeniesiesz na drzewo bakterii czy grzybów, które mogą wniknąć do wnętrza przez ranę.

Podstawowym narzędziem do przycinania drzew owocowych są sekatory. Z młodymi pędami bardzo dobrze radzą sobie jednak również nożyce do żywopłotu Powermat. W naszym sklepie znajdziesz modele na wysięgniku, dzięki którym łatwiej będzie Ci pielęgnować wyższe drzewa.

Podsumowanie: kiedy przycinać drzewa owocowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, kiedy przycinać drzewa owocowe. Cięcia prześwietlające różnych gatunków przypadają na nieco inne miesiące. Drzewa bardziej odporne na mróz, jak jabłonie i grusze, po raz pierwszy przycina się już w marcu, a latem wycina jeszcze nowe, pionowe pędy. Drzewa pestkowe pielęgnuje się latem, po okresie owocowania – dotyczy to zwłaszcza czereśni i wiśni.

Wiesz już, jak przycinać drzewa owocowe. Sprawdź też, jak dbać o tuje w ogrodzie – porady znajdziesz w naszym kolejnym artykule: https://powermat.pl/kiedy-i-jak-przycinac-tuje-poradnik-ogrodnika

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe