Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać o tej porze roku?

20.07.2024 | Kategoria: Blog

jesień w ogrodzie to czas, w którym m.in. zbieramy dynie

Jesień miewa różne oblicza. Czasami jest piękna i słoneczna, kiedy indziej zniechęca słotą i szarugą, a potrafi też zaskoczyć wczesnym śniegiem. Pogoda o tej porze roku bywa zmienna, ale i tak musisz znaleźć czas, by wykonać jesienne prace w ogrodzie. Obejmują między innymi zbieranie plonów, przycinanie drzew czy sadzenie roślin. A na koniec trzeba będzie też pomyśleć o zabezpieczeniu ich na zimę. Sprawdź, jak powinna wyglądać jesień w ogrodzie wzorowego ogrodnika – co trzeba zrobić o tej porze roku?

Co robić jesienią w ogrodzie? Na początek zbierz plony

Jeśli masz w swoim ogrodzie warzywa lub drzewa i krzewy owocowe, początek jesieni będzie dla Ciebie czasem zbierania plonów całorocznej pracy. Wrzesień i październik to czas, w którym  powinno być ich szczególnie dużo.

W tym czasie zbiera się między innymi jabłka, śliwki, gruszki czy winogrona. Do tego do wyrwania nadają się już rośliny korzeniowe, takie jak cebula, marchewka czy buraki. Na początku jesieni należy też wykopać ziemniaki czy zebrać dynie. Jeśli Twój ogród ma charakter ozdobny, w tym okresie możesz zebrać zioła oraz nasiona roślin jednorocznych.

Ogród jesienią – sadzenie i przesadzanie

Jesień w ogrodzie to dobry czas, by pomyśleć o kwiatach, które mają w nim zakwitnąć wiosną. Dotyczy to przede wszystkim roślin cebulowych. We wrześniu i październiku sadzi się więc między innymi krokusy, narcyzy, przebiśniegi czy tulipany. Wszystkie będą kwitnąć wiosną. We wrześniu sieje się też kwiaty letnie, takie jak chabry czy maki.

Pod koniec jesieni, gdy już opadną liście, warto też dokonać nasadzeń drzew i krzewów. W tym czasie możesz posadzić w ogrodzie przede wszystkim rośliny z gruntu, które można wówczas kupić w szkółkach po korzystnej cenie. Mogą być nimi zarówno iglaki, jak i drzewa owocowe – poza tymi mocno wrażliwymi na mróz.

Prace jesienne w ogrodzie mogą też obejmować rozsadzanie krzewów czy innych bylin. To dobry moment, by je podzielić i posadzić w innych miejscach.

Jesienna pielęgnacja trawnika

Mimo że koszenie traw kojarzy się przede wszystkim z wiosną i latem, również jesienią kosiarki do trawy będą w użyciu. Można ich używać nieco rzadziej, ale najlepiej przynajmniej co dwa tygodnie skracać źdźbła do długości trzech, czterech centymetrów.

Szczególnie ważne jest to, by pamiętać o ostatnim koszeniu. Najczęściej należy je przeprowadzić w drugiej połowie października – jeszcze przed pierwszym śniegiem. Czasami, przy sprzyjającej pogodzie, warto skosić trawnik jeszcze w listopadzie. Zbyt wysoka trawa pod śniegiem będzie narażona na choroby.

Trawnik jesienią potrzebuje także specjalnego nawożenia. Należy wówczas skorzystać z mieszanki fosforowo-potasowej. Najlepiej zastosować ją na początku października.

Prace jesienne w ogrodzie – przycinanie roślin

sekator przydatny jesienią w ogrodzie
Sekator Powermat do przycinania kupisz na https://sklep.powermat.pl/sekator-pm-skt-850t.html

Jesienią warto też zaopatrzyć się w porządne nożyce lub sekator. Przydadzą się do pielęgnacji niektórych drzew, ale i mniejszych roślin. We wrześniu przycina się śliwy i czereśnie. Jesień to również dobry czas na cięcia dębów, topoli czy orzechów.

Prace jesienne w ogrodzie powinny obejmować wycinanie gałęzi, które rosną zbyt gęsto, w kierunku korony drzewa. By uniknąć ran drzew, należy przyciąć również gałęzie, które się krzyżują i wzajemnie ocierają. Zwróć też uwagę, by usunąć tzw. wilki, czyli nowe pędy, które bardzo mocno rosną w górę.

Oprócz tego nie zapominaj o przycinaniu żywopłotu. W ten sposób uformujesz go przed zimą. Jesienią przycina się też m.in. róże, ostrokrzew czy lawendę. Nawet w listopadzie możesz skrócić pnącza powojnika.

Przygotowanie gleby na kolejny sezon

Jesień w ogrodzie to znakomity moment, by przygotować ziemię pod uprawę w kolejnym sezonie. Zadbaj o rabatki, na których rosły kwiaty i warzywa. Musisz usunąć z nich resztki roślin, więc za takie prace zabierz się dopiero po zebraniu plonów i przekwitnięciu kwiatów.

Glebę należy spulchnić. Na mniejszych rabatkach wystarczy do tego motyka, na większych obszarach najskuteczniejsze i najbardziej wydajne będą glebogryzarki ogrodowe. Wykorzystanie tych narzędzi pozwoli również lepiej napowietrzyć glebę.

By w kolejnym sezonie cieszyć się bujniejszymi roślinami i większymi plonami, pomyśl też o nawożeniu. Jesienią najlepiej sięgnąć po nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompostownik.

Jesienne porządki w ogrodzie

Na kompostowniku mogą wylądować opadające liście i inne organiczne resztki roślin. Jesienne prace w ogrodzie powinny bowiem obejmować kompleksowe porządki. Przede wszystkim trzeba regularnie sprzątać opadłe liście, a także wszelkie owoce czy nasiona.

Do tego powinieneś zadbać, by oczyścić trawnik i rabatki z innych szczątków – połamanych łodyg oraz gałęzi. By szybciej i łatwiej poradzić sobie ze sprzątaniem, warto wykorzystać nie tylko grabie, ale też dmuchawy i odkurzacze do liści.

odkurzacz do liści pomoże posprzątać ogród jesienią
Odkurzacz ogrodowy – dmuchawę do liści kupisz na https://sklep.powermat.pl/odkurzacz-ogrodowy-dmuchawa-do-lisci-3550w-3w1-rtodl0044.html

Przygotowanie roślin na zimę

Musisz też cały czas pamiętać, że już za chwilę zima, która dla wielu roślin jest wyzwaniem. Co robić jesienią w ogrodzie, by zminimalizować wpływ śniegu i mrozu na rośliny? Część trzeba będzie wykopać i przechowywać w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. To dotyczy głównie bulw i cebul takich jak dalie, ismeny czy mieczyki.

Część roślin wrażliwych na niską temperaturę należy również zabezpieczyć przed mrozem. Po pierwszych przymrozkach trzeba wyściółkować glebę wokół nich liśćmi lub korą, można też obłożyć je gałązkami drzew iglastych. Róże czy hortensje można też zabezpieczyć kopczykami, które usypuje się z ziemi lub trocin na wysokość około 30-40 centymetrów od podłoża.

Inne krzewy i drzewa najlepiej zabezpieczyć agrowłókniną. W pierwszym przypadku można nią okryć całe rośliny, w drugim pnie. Do osłonięcia drzew przed mrozem można wykorzystać też maty ze słomy bądź wikliny.

Podsumowanie. Jesień w ogrodzie – najważniejsze prace

Jesień w ogrodzie to czas wytężonych prac. Do najważniejszych należą:

  • zbieranie plonów,
  • sadzenie nowych roślin,
  • przesadzanie i rozsadzanie,
  • koszenie i nawożenie trawnika,
  • spulchnienie i nawożenie gleby,
  • przycinanie drzew i krzewów,
  • usuwanie liści i odpadów organicznych,
  • wykopanie roślin wrażliwych na mróz,
  • zabezpieczenie roślin na zimę.

Jesienne wysiłki w ogrodzie rozpoczynają się we wrześniu i często trwają do listopada. Warto jednak się do nich zmobilizować – to solidny fundament pod piękny ogród w następnym sezonie.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe