Jakie nożyce do żywopłotu najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

nożyce do żywopłotu jakie wybrać

Zadbany ogród to wyjątkowa ozdoba domu i posesji. By osiągnąć satysfakcjonujący efekt, trzeba jednak dołożyć wielu starań. Do precyzyjnego przycinania trawy czy wycinania chwastów przydają się podkaszarki spalinowe i kosiarki, do przycinania drzew potrzebna będzie piła. Do pielęgnacji krzewów przydadzą się z kolei nożyce do żywopłotu.

Zarówno pojedyncze krzaczki, jak i gęsty, duży żywopłot stawia przed tymi narzędziami sporo wymagań. To, w jaki sposób będziemy w stanie zadbać o rośliny, zależy od odpowiedniego wyboru. Porównujemy więc najpopularniejsze nożyce ogrodowe i podpowiadamy, na jakie ich parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

Jakie nożyce do żywopłotu wybrać? Najważniejsze rodzaje

Przed zakupem sprzętu do pielęgnacji żywopłotu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj zasilania nożyc. To on w dużej mierze zdecyduje o ich przydatności w konkretnym ogrodzie.

Ręczne nożyce do formowania krzewów

Najprostszym narzędziem są tradycyjne, ręczne nożyce do krzewów. Popularnie są nazywane po prostu sekatorami. Niewielkie modele dają możliwości, jakich nie będziemy mieć przy korzystaniu z nożyc  napędzanych zewnętrzną energią. Są najbardziej precyzyjne, pozwalają nawet na delikatne korygowanie wyglądu roślin.

Sekatory nadają się jednak przede wszystkim do niewielkich cięć. Przy pielęgnacji dużych żywopłotów praca z takim sprzętem staje się długa, żmudna i ciężka. Wśród takich nożyc wyróżnia się modele dźwigniowe, w których specjalny system zwiększa siłę cięcia, oraz sekatory z przekładnią, zapewniające wygodniejszą pracę.

W tym miejscu warto również opisać ręczne nożyce do cięcia żywopłotu z wysięgnikiem, często nazywane po prostu nożycami teleskopowymi. Taki sprzęt jest oparty na teleskopowym wysięgniku, dzięki któremu można dostać do wyżej i dalej położonych gałęzi. Przyda się nie tylko do przycinania krzewów, ale i drzew.

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Wśród narzędzi do pielęgnacji krzewów zasilanych zewnętrzną energią prym wiodą elektryczne nożyce do żywopłotu. To jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi, ma je w swojej ofercie właściwie każdy producent kosiarek, podkaszarek i sprzętu ogrodowego.

Jednym z powodów, dla którego nożyce do żywopłotu elektryczne cieszą się takim zainteresowaniem, z pewnością jest ich cena, niższa niż przy urządzeniach spalinowych i akumulatorowych. Poza tym mają jednak kilka innych atutów. Operuje się nimi znacznie łatwiej niż nożycami ręcznymi, do rozpoczęcia cięcia wystarczy naciśnięcie przycisku. Takie urządzenia tną dokładnie i szybko, nie powinny też nastręczać żadnych problemów w obsłudze.

Do listy zalet elektrycznych nożyc z pewnością można dopisać również cichą pracę. To ekonomiczne rozwiązanie – zasilanie prądem opłaca się bardziej niż praca w oparciu o benzynę. Takie nożyce idealnie nadają się do ogrodów średniej wielkości. Ograniczeniem jest jednak kabel, na który trzeba uważać w czasie pracy. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie w czasie pracy – elektrycznym sprzętem nie powinno się ciąć mokrych pędów.

nożyce do żywopłotu
Najnowsze modele nożyc do żywopłotu znajdziesz na: https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Alternatywą dla urządzeń elektrycznych są nożyce akumulatorowe. W porównaniu do nożyc zasilanych bezpośrednio z sieci ich największym atutem jest mobilność. Nie potrzebują kabla, łatwiej więc nimi manewrować. Za ich pomocą można przycinać krzewy nawet w dużym ogrodzie, nie trzeba rozglądać się za kontaktem czy przedłużaczem. Sporą zaletą takich nożyc jest również ich niska waga.

Są jednak oczywiście również mankamenty. Akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu często mają bowiem mniejszą moc niż ich elektryczne czy spalinowe odpowiedniki. Kolejny minus to dość krótki czas pracy. Większość akumulatorów rozładuje się po maksymalnie godzinie cięcia. Oczywiście zawsze możemy mieć w zanadrzu drugi, zapasowy akumulator, ale jesteśmy narażeni na to, że nasza praca niespodziewanie zostanie przerwana z powodu wyczerpania baterii.

Spalinowe nożyce do żywopłotu

Spalinowa piła do żywopłotu to rozwiązanie, które daje nam największe możliwości. Przede wszystkim są to bowiem urządzenia dysponujące najmocniejszym silnikiem. Może pracować bez większych przerw przez wiele godzin. Takie nożyce idealnie nadają się więc do przycinania dużych żywopłotów w rozległych ogrodach. To właśnie po takie rozwiązanie sięgają zwykle profesjonalni ogrodnicy, którym często towarzyszy także odpowiednio dobrana kosa spalinowa.

Spalinowe nożyce są przy tym sprzętem w pełni niezależnym. Wystarczy mieć ze sobą zapas benzyny, a można będzie długo pracować w dowolnym miejscu. To urządzenie, które idealnie nadaje się do odcinania twardych, zdrewniałych pędów.

Minusy? Wysoka cena urządzenia i spore koszty eksploatacji, związane z wysokimi cenami paliwa. Do tego dochodzi uciążliwy hałas – do pracy ze spalinowymi nożycami potrzebne będą słuchawki ochronne. Taki sprzęt emituje też spaliny, które zanieczyszczają środowisko.

Nożyce do żywopłotu. Na jakie cechy zwrócić największą uwagę?

Nożyce do przycinania krzewów należy dopasować do swoich potrzeb. Warto wziąć pod uwagę wielkość ogrodu, rośliny, które chcemy przycinać, oraz cenę urządzenia. Duży wpływ na przeznaczenie samych nożyc ma ich moc. Największą cechuje się sprzęt spalinowy. Jeśli jednak mamy w ogrodzie tylko niewielkie krzewy i celujemy w delikatne korygowanie pędów, w zupełności wystarczy model elektryczny, a może nawet nożyce ręczne. Z kolei moment obrotowy wskazuje na szybkość cięcia.

Warto zwrócić również uwagę na ostrza. Nożyce napędzane paliwem czy energią elektryczną mogą mieć ostrza jedno- lub dwustronne. Te pierwsze wyróżniają się dłuższym cięciem, co skraca pracę. Drugie pozwalają na bardziej precyzyjne ruchy i dokładniejsze modelowanie żywopłotu.

W czasie pracy w ogrodzie liczy się także komfort. Z nim związana będzie waga urządzenia i rodzaj jego uchwytu. Im mniejsza masa, tym łatwiej operować maszyną – najcięższe są nożyce spalinowe. Uchwyt powinien być ergonomiczny i wygodny. Jeśli stawiamy na nożyce na wysięgniku, warto wybrać modele o regulowanej długości.

Przeczytaj nasz kolejny artykuł – z niego dowiesz się, jak walczyć z komarami: https://powermat.pl/jak-odstraszyc-komary-srodki-i-urzadzenia-ktore-naprawde-dzialaja

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe