Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę pojawiają się kolejne ostrzeżenia o możliwych blackoutach, czyli czasowych przerwach w dostawie energii z powodu niewydolnego systemu. Do tego dochodzą awarie, problemy z prądem w czasie burz i innych gwałtownych zjawisk pogodowych.

Jak radzić sobie w sytuacji, w której dostaw prądu nie ma przez kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin? Problemy pojawiają się zarówno w domu, jak i na placach budowy czy w przemyśle. Rozwiązaniem może być agregat prądotwórczy. Odpowiednio dobrany generator prądu poradzi sobie w awaryjnej sytuacji, może też stanowić stałe źródło zasilania. Wszystko zależy od tego, po jaki agregat prądotwórczy sięgniemy.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Generator prądu może wytwarzać energię elektryczną dzięki obecności kilku ważnych elementów. Podstawowymi są silnik spalinowy, prądnica oraz rozdzielnia elektryczna. Energia powstaje w wyniku spalania w silniku konkretnego paliwa. Jakiego? Tym zajmiemy się za chwilę.

W wyniku spalania napędza się specjalny wał w silniku, z którego energia przenosi się do prądnicy. To ona odpowiada za produkcję prądu dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Prądnica znajduje się w specjalnym cylindrze zwanym stojanem. Generowana energia jest później przekazywana do sieci energetycznej bądź urządzeń podłączonych bezpośrednio do agregatu.

jaki agregat prądotwórczy wybrać? Z kółkami
Agregaty prądotwórcze bywają ciężkie. Warto więc wybrać model z kółkami

Agregaty prądotwórcze – rodzaje zasilania

Jeśli jednak zastanawiamy się, jaki agregat prądotwórczy wybrać, jedną z najważniejszych kwestii będzie rodzaj zasilania. Do wyboru są trzy podstawowe modele – generatory zasilane benzyną, olejem napędowym lub gazem.

Za najbardziej wydajne uważane są agregaty benzynowe. Mogą je napędzać silniki dwusuwowe lub czterosuwowe. To ten drugi rodzaj napędu daje największą moc, takie agregaty należą jednak do najdroższych.

Agregaty prądotwórcze z silnikami Diesla na olej napędowy cechują się z kolei niższym spalaniem. Często zużywają aż o połowę mniej paliwa niż silniki benzynowe. Trzeba jednak pamiętać, że ropa jest obecnie wyraźnie droższa niż benzyna.

Trzecia opcja to agregaty na LPG. Takie urządzenia zużywają najwięcej paliwa i mogą mieć nieco gorszą wydajność. Mimo wszystko gaz wciąż jest jednak znacznie tańszy niż benzyna czy ropa.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Prądnica i typ konstrukcji

Nie bez powodu wspominaliśmy wyżej o prądnicy. To od niej w agregacie prądotwórczym wiele zależy. Ze względu na rodzaj tego elementu rozróżnia się dwa ważne typy generatorów – jednofazowe i trójfazowe.

Agregaty jednofazowe to napięcie 230 V. Taki sprzęt nadaje się do generowania prądu potrzebnego na przykład do zasilania podstawowych urządzeń domowych. Nie będzie miał zbyt wielkiej mocy.

Więcej możliwości teoretycznie daje agregat trójfazowy o napięciu 400 V. W tym przypadku można wybierać między wejściem jedno- i trójfazowym. Tyle że w tym pierwszym przypadku urządzenie zapewni tylko 60 procent swojej maksymalnej mocy. Do tego do wykorzystania agregatów trójfazowych potrzebna jest odpowiednia instalacja.

Agregaty prądotwórcze można też podzielić ze względu na typ konstrukcji. Stacjonarne generatory zwykle zapewniają większą moc, są jednak ciężkie i trudno je przemieszczać. Gdy chcemy korzystać z agregatów w różnych miejscach, lepiej wybrać generatory przenośne. W zamian za nieco mniejszą moc otrzymujemy kompaktowe rozmiary i konstrukcję, która ułatwia transport.

Jaki agregat prądotwórczy do domu i na działkę? Wybierz przenośny model
Przenośny agregat prądotwórczy pomoże w krytycznej sytuacji

Jaki agregat prądotwórczy sprawdzi się najlepiej? Najważniejsze cechy tego urządzenia

Zdecydowanie najważniejszym elementem wyboru agregatów nadal pozostaje jednak moc urządzenia. To od niej zależy, czy generator prądu udźwignie zasilanie wszystkich podłączonych do instalacji urządzeń. Trzeba przy tym pamiętać, że moc agregatu musi być większa niż suma zapotrzebowania sprzętu na energię.

Na przykład w przypadku elektronarzędzi czy urządzeń grzewczych moc agregatu powinna być 1,2 raza większa. Gdy chodzi o urządzenia do spawania, ta wartość rośnie do 1,5. Agregaty trójfazowe zasilające betoniarki, pompy czy inne, podobne maszyny budowlane muszą być od nich nawet trzy razy mocniejsze. 

Skąd wiadomo, jak sprawny jest agregat prądotwórczy? Jaki wybrać ze względu na moc? Odczytamy ją z tabliczki znamionowej urządzenia. Trzeba jednak zweryfikować, czy to moc przy maksymalnym obciążeniu. W przypadku niektórych urządzeń podawana jest bowiem moc przy 75-procentowym spalaniu.

Do zasilania elektronarzędzi powinien wystarczyć agregat o mocy około 1000 W. Mniejsze agregaty inwertorowe, idealne jako urządzenia przenośne, zwykle mają moc 600-800 W. Sprawdzą się na krótko, w awaryjnych sytuacjach. Jeśli jednak interesują nas poważniejsze prace, trzeba wybrać agregat o mocy kilku tysięcy watów.

Rozruch agregatów prądotwórczych

Istotnym parametrem generatorów prądu jest również to, w jaki sposób się je uruchamia. Prostsze urządzenia dysponują rozruchem ręcznym. Są wyposażone w tzw. linkę rewersyjną. Trzeba za nią pociągnąć, by uruchomić urządzenie – działa to analogicznie do wielu elektronarzędzi, na przykład pilarek.

Wygodniej obsługuje się agregaty prądotwórcze z rozruchem automatycznym. W tym przypadku do ich uruchomienia wystarczy przekręcenie kluczyka bądź naciśnięcie odpowiedniego guzika. Tego typu agregaty nadają się jako awaryjne źródło zasilania w razie braku prądu z sieci. Przy odpowiedniej konfiguracji samoczynnie włączą się w takiej sytuacji. Agregaty z rozruchem ręcznym w takiej roli się nie sprawdzą.

agregat prądotwórczy - jaki wybrać? Postaw na model, który będzie dysponować odpowiednią mocą
Funkcjonalne agregaty prądotwórcze znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-agregaty-pradotworcze

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Dodatkowe funkcje i cechy

Nowoczesne agregaty prądotwórcze są również wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest wspomniana możliwość automatycznego uruchomienia zasilania awaryjnego, czyli ATS. Z taką opcją możemy być pewni, że generator uchroni nas przed konsekwencjami wyłączenia prądu – krótkiej awarii nawet nie zauważymy.

Przydatna jest również funkcja AVR, czyli regulator napięcia. To system, który niweluje wahania napięcia w trakcie zasilania poszczególnych urządzeń. W ten sposób chroni przed awarią odbiorników prądu – bez takiego systemu wahania mogą “spalić” podpięte do agregatu urządzenia.

Przy wyborze generatora zwróćmy też uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Im większa, tym dłużej agregat będzie pracować bez naszej ingerencji, co może okazać się szczególnie przydatne. Warto wybierać urządzenia, w których możemy łatwo sprawdzić poziom paliwa.

Do tego dochodzi jeszcze łatwy dostęp do wymiennych elementów, takich jak na przykład świeca zapłonowa. Dzięki temu będzie ją łatwiej wymienić. Wbrew pozorom dość istotny jest też rodzaj obudowy agregatów – od tego zależy poziom hałasu, który towarzyszy im w pracy.

jaki agregat prądotwórczy sprosta dużym wymaganiom? Warto wybrać moc 7500 W
Agregaty o mocy 7500W to już bardzo wydajne maszyny

Jaki agregat prądotwórczy do domu, a jaki na budowę?

Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, można dokonać wyboru agregatu prądotwórczego dostosowanego do naszych wymagań. Prywatni użytkownicy najczęściej zaopatrują się w generator prądu z myślą o awaryjnym zasilaniu w domu lub na budowie.

Agregat prądotwórczy – jaki wybrać do domu?

Jaki agregat prądotwórczy do domu? W tym przypadku wielka moc nie będzie potrzebna. Wystarczyć powinien agregat jednofazowy. Dobrym pomysłem będzie wybór tańszego modelu, w końcu przerwy w dostawach prądu nie są w przypadku domowego użytkowania aż tak uciążliwe.

Dla podtrzymania prądu – i stanu jedzenia w lodówce czy zamrażarce – istotna będzie jednak funkcja ATS. To sprawi, że nawet częste urządzenia prądu nie będą uciążliwe. Do domu wybierajmy także urządzenia o zwartej, zamkniętej budowie. Będą pracować znacznie ciszej.

Agregat prądotwórczy – jaki wybrać na budowę?

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w awaryjne źródło zasilania na budowę, potrzebny będzie dużo bardziej wydajny agregat. Dlatego w takim przypadku najlepiej postawić na urządzenia zasilane benzyną, względnie silnikiem Diesla. Istotna będzie duża moc – kilka tysięcy watów to podstawa.

Na budowie potrzebne są agregaty prądotwórcze trójfazowe. Bez nich maszyny budowlane nie będą działać właściwie. Poziom hałasu czy automatyczne włączanie jest mniej istotne. Warto jednak wybierać modele z regulatorem napięcia – jego skoki mogą mieć opłakane skutki dla droższych urządzeń na budowie.

Agregat może pomóc również w dogrzewaniu mieszkania w zimne dni z brakami prądu. Więcej na temat dodatkowych źródeł ogrzewania w domach w następnym artykule: https://powermat.pl/dogrzewanie-mieszkania-jesienia-i-zima-na-jakie-urzadzenia-postawic

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe