Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej? Praktyczne porady

15.06.2024 | Kategoria: Blog

myjka ciśnieniowa do mycia chodnika

Ten, kto kupi myjkę ciśnieniową, wkrótce nie wyobraża sobie bez niej prac związanych z pielęgnacją samochodu i porządkami wokół domu. Woda pod wysokim ciśnieniem idealnie nadaje się do mycia auta, ale także czyszczenia chodnika i podjazdu, ogrodzenia i bramy wjazdowej, a nawet elewacji. By jednak korzystanie z myjki było wygodne i przede wszystkim efektywne, trzeba odpowiednio dobrać urządzenie do swoich potrzeb. Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się u Ciebie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu.

Podstawowe rodzaje myjek ciśnieniowych

Popularność myjek ciśnieniowych wiąże się z tym, że bardzo łatwo z nich korzystać. Wystarczy podłączyć myjkę do kranu za pomocą węża ogrodowego i masz do dyspozycji strumień wody pod dużym ciśnieniem. To ciśnienie to zwykle od 100 do 200 barów, które powstaje dzięki specjalnej pompie.

I to właśnie sposób jej napędu decyduje o tym, z jakim rodzajem myjek masz do czynienia. Zdecydowanie najpopularniejsze są elektryczne myjki ciśnieniowe. To stosunkowo lekkie urządzenia, z których można wygodnie korzystać w domowych warunkach. Dysponują niezłą mocą, a przy tym wyróżniają się przystępną ceną. Również koszty eksploatacji są w tym przypadku dość korzystne.

Największym ograniczeniem elektrycznych myjek jest oczywiście konieczność podłączenia do prądu. Ten problem rozwiązuje sprzęt akumulatorowy. Z takich myjek można korzystać w terenie, ale nie są tak wydajne, jak elektryczne, i mają dość ograniczony czas działania.

Trzeci rodzaj tych urządzeń to myjki spalinowe. Są w pełni niezależne, bo paliwo można uzupełnić w każdej chwili. Wyróżniają się wysoką wydajnością, ale i dużymi kosztami eksploatacji. Trzeba je odpowiednio konserwować, do tego są dość głośne i ciężkie. Wynagrodzeniem tych niewygód jest jednak duża moc.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Dobierz model do swoich potrzeb

O tym, jaka myjka ciśnieniowa Ci się przyda, decyduje jej główne przeznaczenie. Przed zakupem zastanów się więc, do czego masz zamiar jej używać. Jeśli ma być sprzętem wykorzystywanym w przydomowej przestrzeni, spalinowe czy akumulatorowe urządzenia nie będą potrzebne.

Powinieneś też mniej więcej wiedzieć, jakie zanieczyszczenia masz zamiar zmywać myjką. Może to być głównie kurz i błoto, ale równie dobrze mech czy oleje. Nieco inne parametry będą istotne, kiedy Twoim celem będzie czyszczenie kostki brukowej czy delikatnych mebli ogrodowych.

Pamiętaj też o samych wymiarach urządzenia i osprzętu. Jeśli Twoim celem będzie mycie trudno dostępnych powierzchni czy elementów na wysokości, potrzebne będą lance i węże odpowiedniej długości.

Myjka ciśnieniowa – jak wybrać odpowiednią? Najważniejsze parametry

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką myjkę ciśnieniową kupić, pomoże Ci rzut oka na kilka parametrów tych urządzeń. Ich znaczenie musisz ocenić samodzielnie – w zależności od tego, co chcesz czyścić myjką.

Moc myjki ciśnieniowej

Ten parametr będzie ważny dla każdego, bo wiąże się z wydajnością sprzętu. Myjki ciśnieniowe do domowych zastosowań to zwykle urządzenia o mocy 1200-1600 W. Dysponują przeważnie ciśnieniem w okolicach 100 barów, co wystarczy do większości podstawowych prac.

Takimi parametrami charakteryzuje się myjka wysokociśnieniowa 1600 W Turbo Red Technic RTMC0028, którą znajdziesz w sklepie Powermat. Moc 1600 W przekłada się w niej na wyjściowe ciśnienie 80 barów. Maksymalne wynosi 120 barów, przy czym może wzrosnąć aż do 230 przy zastosowaniu turbolancy.

Do użytku profesjonalnego i usuwania bardzo uciążliwych zabrudzeń nadają się z kolei myjki ciśnieniowe o mocy 2500-3000 W. Maksymalne ciśnienie takich urządzeń sięga okolic 200 barów. Od ciśnienia zależy skuteczność mycia.

Maksymalna temperatura wody

Ten parametr bywa też nazywany maksymalną temperaturą dopływu. Część myjek operuje wyłącznie zimną wodą, co ma pewne ograniczenia. Z trudnymi zabrudzeniami lepiej poradzi sobie bowiem woda ciepła. Dlatego część myjek potrafi ją podgrzewać, zwykle do temperatury 50-60 stopni Celsjusza – to właśnie owa “maksymalna temperatura”.

Długość węża do lancy

To parametr, który ma duże znaczenie dla funkcjonalności myjki. Krótki wąż będzie wygodny na niewielkich obszarach, gdzie dłuższy zdecydowanie by zawadzał. Jeśli jednak myjka ma pracować na dużych terenach, zwłaszcza w oddaleniu od źródła prądu, dłuższy wąż może być nie do zastąpienia. Do standardowego użytku myjki w przydomowych warunkach powinien jednak wystarczyć wąż o długości od trzech do pięciu metrów.

myjka ciśnieniowa o mocy 2500W to już wydajny sprzęt
Myjkę ciśnieniową Red Technic o mocy 2500W kupisz tutaj: https://sklep.powermat.pl/myjka-cisnieniowa-300bar-2500w-turbo-red-technic-rtmc0029.html

Zestaw dysz i szczotek

Osprzęt dostępny z urządzeniem również powinien mieć wpływ na Twoją decyzję. Do czyszczenia różnych powierzchni nadają się nieco odmienne końcówki. Obecność kilku dysz i szczotek sprawi więc, że urządzenie będzie bardziej funkcjonalne.

Podstawowym wyposażeniem jest zwykle dysza punktowa. Przydatna będzie także dysza płaska, która wyróżnia się wachlarzowym strumieniem. Taką dyszą czyści się szybciej, a przy okazji delikatniej. Z kolei dysza rotacyjna obraca się, dzięki czemu rozbija trudny do usunięcia brud i jest skuteczniejsza – ale też inwazyjna.

Do czyszczenia niektórych elementów przydadzą się także szczotki. Pozwalają na zniwelowanie rozbryzgów wody, dzięki czemu można używać myjki nawet we wnętrzach.

Zbiornik na detergent

Dodatkowy zbiornik pozwala na mycie z wykorzystaniem szamponów i innych środków chemicznych, które mogą poprawić skuteczność czyszczenia. A nie każda myjka taki zbiornik na detergent posiada.

Regulacja ciśnienia

Bardzo przydatna funkcja, która zwiększa kontrolę nad korzystaniem z myjki ciśnieniowej. Możliwość regulacji ciśnienia pozwala dostosować natężenie strumienia wody do czyszczonej powierzchni. To istotne zwłaszcza w przypadku mocniejszych urządzeń – w ten sposób unikniesz uszkodzenia bardziej delikatnych struktur.

Podsumowanie: jaka myjka ciśnieniowa spełni Twoje oczekiwania?

Przed zakupem sprzętu sprawdź, jaka myjka ciśnieniowa najlepiej sprawdzi się do działań, w których zamierzasz ją wykorzystać. Pod tym kątem zdecyduj o wyborze myjki elektrycznej, akumulatorowej lub spalinowej. Zwróć uwagę na moc urządzenia i ciśnienie wody, z jakim potrafi operować. Ważnym parametrem jest też maksymalna temperatura wody. Przed zakupem sprawdź także długość węża do lancy, obecność zbiornika na detergent oraz rodzaje dysz i szczotek. Warto wybierać urządzenia z regulacją ciśnienia – praca będzie bardziej precyzyjna i bezpieczniejsza.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe