Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

20.07.2024 | Kategoria: Blog

Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo chętnie wybierane zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Jaka kosiarka spalinowa będzie jednak najlepsza? Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego niezbędnego urządzenia do pielęgnacji trawnika? Sprawdź wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji!

Jaka kosiarka spalinowa? 4 najważniejsze cechy urządzenia

Istnieje szereg cech, którymi powinna wyróżniać się dobra kosiarka spalinowa. Jaką wybrać, by być zadowolonym? Przede wszystkim zwróć uwagę na 4 główne aspekty bezpośrednio powiązane z rodzajem silnika znajdującego się w urządzeniu. Jakie?

Wysoka moc silnika

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejsza jest zawsze moc kosiarki do trawy. Wysoka wartość nie tylko zapewnia sprawną pracę urządzenia, ale także pozwala na skuteczne koszenie nawet w trudnych warunkach. Silniki spalinowe o większej mocy lepiej poradzą sobie z gęstą i wysoką trawą oraz terenem o nierównym ukształtowaniu.

Jeśli więc rzadko kosisz swój ogród lub jest to obszar pełen pagórków, postaw na kosiarkę o mocy nawet 7 KM. Będziesz mieć wtedy pewność, że urządzenie poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Gdy z kolei teren wokół Twojego domu jest w miarę płaski i pielęgnujesz go regularnie, powinno wystarczyć Ci narzędzie z silnikiem ok. 5 KM.

Można więc śmiało powiedzieć, że wysoka moc silnika to kluczowy czynnik wpływający na efektywność i wydajność pracy kosiarki, którego nie warto go bagatelizować. Szukaj głównie urządzeń z silnikiem 5-7 KM.

Rodzaj silnika spalinowego

Zastanawiając się, jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza dla Ciebie, weź pod uwagę także rodzaj jej silnika. Do wyboru masz modele dwu– i czterosuwowe. Czym różnią się te dwie opcje i która będzie lepsza?

Silniki 2-suwowe są napędzane mieszanką benzyny i specjalnego oleju, podczas gdy te 4-suwowe samą benzyną. Przez to są o wiele bardziej ekologiczne i łatwiejsze w obsłudze. Olej emituje bowiem do powietrza większą ilość toksycznych spalin. Do tego trzeba pamiętać, w jakich proporcjach wymieszać go z benzyną. Co prawda 2-suwowe silniki są lżejsze, mniejsze, osiągają większą moc i nie wymagają m.in. regularnej wymiany oleju. Ze względów ekologicznych zaczyna się jednak od nich odchodzić.

Najlepiej więc sięgać po kosiarki spalinowe z silnikiem 4-suwowym, który emituje mniej toksycznych i zanieczyszczających środowisko spalin.

Jaka kosiarka spalinowa? Z 4-suwowym silnikiem o mocy 7 KM
Kosiarka spalinowa RED TECHNIC to model wyposażony w wydajny silnik 4-suwowy o mocy aż 7 KM. Zobacz ją na https://sklep.powermat.pl/kosiarka-spalinowa-do-trawy-z-napedem-moc-7km-60l-8w1-3x-olej-2x-noz-kosz-rtkss0096.html.

Wielkość zbiornika paliwa

Innym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki spalinowej, jest pojemność zbiornika paliwa. Im większa, tym dłużej można pracować bez konieczności uzupełniania paliwa. Duży zbiornik umożliwia nieprzerwaną pracę nawet na większych obszarach. Jaki więc wybrać?

Najlepiej taki o pojemności ok. 1-1,2 litra. Kosiarka spalinowa zużywa bowiem średnio od 0,5 do 1,5 litra paliwa na godzinę pracy. Większość przydomowych ogrodów będzie więc można wtedy skosić bez konieczności ponownego tankowania.

Większy zbiornik w większości przypadków nie jest potrzebny. Przez to kosiarka będzie już nie dość, że ciężka, to jeszcze trudniejsza do manewrowania. Optymalna pojemność to zatem wspomniane już ok. 1-1,2 litra.

Głośność urządzenia

Choć kosiarki spalinowe są znane z wydajności i mocy, niestety często idzie to w parze z wysokim poziomem hałasu. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaką głośność generuje dany model. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w mocno zaludnionej okolicy i nie chcesz narażać sąsiadów czy domowników na dyskomfort.

Kupując kosiarkę spalinową, zwróć uwagę na ilość emitowanych przez nią decybeli podczas pracy. Dla silników tego typu optymalną wartością będzie do 100 dB.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę spalinową?

Wiesz już, czym powinna cechować się kosiarka spalinowa, jaką wybrać moc, głośność oraz rodzaj silnika. Warto jednak pamiętać jeszcze o kilku innych aspektach. Te nie będą już bezpośrednio związane z akurat tym rodzajem zasilania, jednak bywają kluczowe dla Twojego komfortu podczas koszenia.

Szerokość i wysokość robocza

Kupując kosiarkę, zawsze należy sprawdzić, jaka jest jej szerokość oraz wysokość robocza. Szerokość to oczywiście obszar, jaki można skosić jednym przejazdem urządzenia. Wysokość z kolei, jak sama nazwa wskazuje, określa, do jakiej wysokości będzie strzyżona trawa. Jakie wartości wybrać?

W przypadku szerokości dość uniwersalna będzie ta mająca ok. 500 mm. Z jednej strony koszenie nie będzie zajmować wtedy zbyt dużo czasu, a z drugiej wciąż urządzenie zapewni Ci odpowiednią mobilność. Dotrzesz nim w każde miejsce i wszystkie zakamarki.

Wysokość robocza powinna być natomiast regulowana. Dzięki temu dopasujesz ją z łatwością do swoich preferencji, potrzeb trawnika czy aktualnych warunków. Im więcej poziomów, tym oczywiście lepiej. Najczęściej polecamy w tym przypadku regulację na nawet 8 wysokości między 25 a 75 mm.

Waga i wielkość

A co z wagą i wielkością kosiarki spalinowej? Przy modelach z takim silnikiem trzeba liczyć się z dość dużymi gabarytami. Są to urządzenia o wiele większe i cięższe niż ich odpowiedniki akumulatorowe czy elektryczne. Silnik, paliwo czy olej swoje ważą. Kosiarki spalinowe będą więc niekiedy ważyć nawet ponad 40 kg i będą dość obszerne.

Aby jednak nieco ułatwić sobie koszenie i zwiększyć swój komfort podczas pracy, dobrze postawić na te chociaż trochę lżejsze oraz mniejsze modele. Na tyle, o ile jest to oczywiście możliwe.

Napęd kosiarki

Wspominaliśmy już, że urządzenia z takim silnikiem są dość ciężkie. Jaka kosiarka spalinowa będzie choć trochę niwelować niedogodności z tym związane? Oczywiście taka z napędem samobieżnym. Ten zdecydowanie Cię odciąży.

Nie będziesz musiał wkładać własnej siły w pchanie kosiarki i przemierzanie nią obszarów pokrytych gęstą wysoką trawą. Podczas pchania, będzie wspomagać Cię własny napęd urządzenia. Weź to pod uwagę podczas zakupów, jeśli zależy Ci na komforcie i mniejszym zmęczeniu.

Dodatkowe udogodnienia

Na koniec pamiętaj jeszcze o dodatkowych udogodnieniach. Dopasuj je do swoich potrzeb oraz preferencji. Wiele kosiarek spalinowych wyposażonych jest m.in. w:

  • pojemny kosz na trawę,
  • uchwyty na napoje przy rączce,
  • zestaw zapasowych noży,
  • przystawkę do wyrzutu bocznego,
  • stalową emaliowaną konstrukcję odporną na zniszczenia.

To drobne aspekty, które mogą mieć ogromne znaczenie dla komfortu pracy, ale też żywotności i funkcjonalności urządzenia.

Kosiarka spalinowa – jaką wybrać? Krótkie podsumowanie najważniejszych cech

Jaka kosiarka spalinowa będzie więc najlepsza? Podczas zakupów staraj się szukać modelu wyposażonego w mocny silnik 4-suwowy o mocy 5-7 KM. Zwróć uwagę na to, aby urządzenie miało zbiornik paliwa o pojemności ok. 1-1,2 litra oraz było stosunkowo ciche.

Do tego sprawdź szerokość i wysokość roboczą kosiarki, jej wagę i gabaryty, a także to, czy ma napęd samobieżny. Wszelkie dodatkowe udogodnienia dopasuj do siebie i swoich potrzeb. Wtedy z pewnością będziesz zadowolony z wyboru, a koszenie stanie się o wiele przyjemniejsze.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe