Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

15.06.2024 | Kategoria: Blog

mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To na nich wiesza się firany i zasłony, to od ich funkcjonalności zależy, w jaki sposób będzie można dysponować tekstyliami okiennymi. Montowanie karnisza nie jest przesadnie skomplikowane – a na pewno nie będzie takie po lekturze tego poradnika. Z pewnością sam poradzisz sobie z tym zadaniem. Dowiedz się, jak zamontować karnisz krok po kroku.

Rodzaje karniszy – jak typ karnisza wpływa na jego montaż?

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz różne rodzaje karniszy. Model, który wybierzesz, powinien być dostosowany do firanek i zasłon, a także do wielkości otworu okiennego w Twoim domu. Weź też pod uwagę aranżację całego pomieszczenia – możesz dobrać do niej bardziej tradycyjny lub nowoczesny karnisz.

Najważniejsze typy karniszy to:

  • karnisze sufitowe: to w pełni neutralny rodzaj karniszy, który nie ingeruje w aranżację wnętrza i nie rzuca się w oczy; najpopularniejsze karnisze sufitowe to szyny;
  • karnisze ścienne: montowane na ścianie nad oknem, zwykle są elementami ozdobnymi; najpopularniejsze karnisze ścienne to drążki na wspornikach;
  • karnisze okienne: mocowane bez wiercenia, najczęściej karnisze rozporowe, takie jak pręt do zazdrostek.

Jakie narzędzia przygotować do mocowania karnisza?

Mocowanie karnisza wymaga przygotowania narzędzi, które również różnią się w zależności od modelu. Większość karniszy nie obejdzie się jednak bez wiercenia, dlatego konieczna będzie wiertarka. Trzeba dobrać ją do rodzaju ściany – praktyczne modele o zróżnicowanej mocy znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-wiertarki-i-mloty.

Do odmierzenia odpowiednich odległości na ścianie konieczna będzie miarka, przy rozstawie mniejszych elementów również linijka. Punkty do wiercenia najlepiej zaznaczyć ołówkiem. By firanki i zasłony dobrze się prezentowały, karnisz musi być przymocowany prosto – potrzebna będzie więc poziomica. Mogą ją jednak zastąpić lasery krzyżowe, które pozwalają w wygodny sposób wyznaczyć poziom na ścianie.

Do tego potrzebny będzie śrubokręt, przydać może się też piła do metalu lub drewna. Przykręcanie karnisza nie obędzie się bez wkrętów i kołków rozporowych. Powinny być w zestawie z karniszem, ale czasami trzeba je przygotować we własnym zakresie. Podobnie będzie z kluczem imbusowym do przykręcania wsporników.

Jak zamontować karnisz do ściany? Czynności krok po kroku

Najczęściej pytania o mocowanie dotyczą tego, jak zamontować karnisz do ściany. Karnisze ścienne to najczęściej drążki na wspornikach przykręconych do ściany.

Krok 1: wyznaczenie miejsc na wsporniki

Na początek musisz zmierzyć okno i dopasować do niego rozstaw wsporników tak, by karnisz symetrycznie wystawał poza wnękę z obu stron. Najlepiej 10-12 centymetrów od krawędzi okna. Do tego wsporniki muszą znaleźć się nad wnęką – zwykle około 7-8 cm. Na tej podstawie wyznacz miejsca na otwory i delikatnie zaznacz je ołówkiem. Jeśli karnisz ma być dłuższy niż 230 cm, przyda się dodatkowy, środkowy wspornik.

Krok 2: wiercenie otworów i mocowanie wsporników

W wyznaczonych miejscach wywierć otwory, w których zamontujesz wsporniki. Idealnie sprawdzą się teraz wiertarki SDS, w których łatwo zamontujesz odpowiednie wiertło. W wywierconych otworach powinny się znaleźć kołki rozporowe.

Następnie przy otworze trzeba przytwierdzić blaszkę mocującą, na którą nakręca się podstawę wspornika. W tak przygotowany otwór wsuwa się wsporniki. Mocuje się go specjalnym wkrętem zabezpieczającym, który musisz dokręcić kluczem imbusowym. Zrób to porządnie, by wsporniki były stabilne.

Krok 3: wieszanie drążka i żabek, założenie końcówek

Na tym etapie może być Ci potrzebna wspomniana piła. Czasami bowiem drążek do karnisza trzeba skrócić. Kolejne czynności będą już proste. Na drążku trzeba umieścić żabki, zostawiając dwie w zapasie. Następnie drążek umieszcza się na wspornikach – w zależności od ich rodzaju trzeba to zrobić tak, by konstrukcja była stabilna. Jeśli są w niej śruby zaciskowe, należy je dokręcić.

Teraz czas na dwie pozostałe żabki. Należy je umieścić na końcach drążka, już za wspornikami. Ostatni etap to zamocowanie końcówek na drążku – często są to ozdobne elementy. I gotowe!

Jak zamontować karnisze bez wiercenia? Modele rozporowe

Znacznie szybsze będzie montowanie karnisza rozporowego. To idealne rozwiązanie w miejscach, w których nie możesz pozwolić sobie na wiercenie czy jakąkolwiek ingerencję w ścianę.

Taki karnisz montuje się między ściankami wnęki okiennej. Trzeba wyznaczyć miejsce na pręt – najlepiej tuż nad oknem, ale tak, by nie przeszkadzał przy otwieraniu i uchylaniu. Drążek powinien być dopasowany do szerokości wnęki, do której się go po prostu wpycha. Jeśli jednak zależy Ci na stabilnym mocowaniu, przy instalacji drążka zaaplikuj na jego końcówki punktowo klej montażowy. Pamiętaj, że ściana w miejscu klejenia powinna być czysta i odtłuszczona.

Podsumowanie: jak zamontować karnisz, by dobrze się trzymał?

Montowanie karnisza pójdzie Ci szybko, jeśli dobierzesz odpowiednie narzędzia i precyzyjnie wyznaczysz jego miejsce. Jak zamontować karnisz ścienny z drążkiem, czyli jeden z najpopularniejszych modeli? Wystarczy w wyznaczonych miejscach wywiercić otwory, umieścić w nich kołki rozporowe, a następnie zamocować wsporniki. Potem wiesza się na nich sam drążek z żabkami i montuje końcówki. Mocowanie karnisza rozporowego bez wiercenia jest jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe