Jak wybrać spawarkę? 5 kwestii, o których musisz pamiętać

01.03.2024 | Kategoria: Blog

Jak wybrać najlepszą spawarkę?

Zgodnie ze znaną piosenką w pamiętnym wykonaniu Jerzego Stuhra z Opola “śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Ten wers można śmiało wykorzystać również w odniesieniu do majsterkowiczów, którzy zaczynają swoją przygodę ze spawaniem. Spawać każdy może, bo wbrew pozorom nie jest to żadna czarna magia. Wystarczy trochę chęci i wprawy, by sprawnie łączyć metale i uzyskiwać satysfakcjonującą jakość spoin. Nie uda się to jednak bez odpowiedniej spawarki. Jej wybór czasami nastręcza trudności nawet doświadczonym majsterkowiczom, a co dopiero początkującym. Wybraliśmy więc pięć kwestii, na które należy przed takim wyborem zwrócić największą uwagę.

1. Technika spawania, jaką operuje urządzenie

Przy zakupie spawarki trzeba przynajmniej mniej więcej orientować się w metodach spawania. Najpopularniejsze są te z wykorzystaniem łuku elektrycznego i elektrod. Do najpowszechniejszych należy spawanie MMA, MIG MAG oraz TIG. Każda z tych technik nieco się różni i oferuje odmienny katalog zalet. Tymczasem najprostsze urządzenia do spawania, idealne dla początkujących, często umożliwiają jedynie łączenie metali jedną z powyższych metod.

Najprostsza w obsłudze jest spawarka MMA. To także technika uważana za najbardziej uniwersalną, pozwalająca na pracę we wszystkich pozycjach i łączenie większości metali i ich stopów. Minusem jest mniejsza szybkość spawania. Ta zdecydowanie przemawia na korzyść spawarek MIG MAG, czyli migomatów. W przeciwieństwie do urządzeń MMA nie ma tutaj z kolei elektrod topliwych, które zastępuje drut. Trzecią metodą, nieco wolniejszą, jest spawanie TIG. W tym przypadku praca jest wykonywana elektrodami nietopliwymi i pozwala na spawanie bardzo cienkich elementów. Warto dodać, że spawarki MMA oraz TIG wymagają używania butli z gazem.

Wszystkie te metody można dość szybko opanować, początkującym poleca się jednak przede wszystkim spawarki MMA lub migomaty. Sprzęt warto dobrać do typu prac, których będzie najwięcej – jeśli interesuje nas spawanie małych elementów, można nawet na pierwszą spawarkę wybrać urządzenie TIG. Na rynku są też spawarki 2w1 lub 3w1, które łączą różne metody spawania, zwykle są jednak nieco droższe.

2. Konstrukcja urządzenia

Pracę we wszystkich opisanych powyżej technikach umożliwiają dwa rodzaje spawarek różniące się konstrukcją – inwertorowe i transformatorowe. Dłuższą historię na polskim rynku mają te drugie. Są to urządzenia zdecydowanie prostsze w obsłudze, łatwiej je również naprawić. Nadają się do użytkowania w każdych warunkach, również na zewnątrz. Są jednak duże i mało mobilne, niektóre mogą również nie oferować wystarczającej jakości spoiny. Często są też bardzo wrażliwe na skoki napięć.

Spawarki transformatorowe są nieco tańsze, ale dziś zdecydowana większość użytkowników stawia na rozwiązania inwertorowe. Są to bowiem urządzenia zdecydowanie bardziej kompaktowe, a przez to poręczniejsze. Przeważnie odznaczają się też wyższą sprawnością niż sprzęt transformatorowy dzięki rozbudowanym systemom chłodzenia. Spawarki inwertorowe to wydajne urządzenia, które umożliwiają płynniejszą pracę. Powoli wypierają z rynku starsze konkurentki i dziś są polecane nawet początkującym spawaczom.

3. Cykl pracy, czyli sprawność urządzenia

To właśnie wybór rodzaju urządzenia jest zdecydowanie najważniejszy, dlatego na te kwestie warto poświęcić najwięcej uwagi. Następnie można przejść do parametrów urządzenia. Najbardziej istotny z nich jest wyrażany w procentach i nazywa się go cyklem pracy spawarki. Pod tym pojęciem kryje się sprawność urządzenia. Oznacza ona wycinek z 10 minut, w jakim spawarka, przy wybranym natężeniu prądu, jest w stanie pracować bez przerwy.

I tak sprawność 80 procent oznacza, że urządzenie będzie działać przez 8 minut, zanim się przegrzeje. Sprawność 30 procent to trzy minuty, 40 – cztery i tak dalej. W przypadku początkujących wystarczyć powinna spawarka, której cykl pracy przy prądzie 220A wynosi około 50 procent. To powinno zapewnić sprawną pracę. Inwestując w nowoczesne urządzenie nie trzeba jednak obawiać się, że po przekroczeniu czasu pracy spawarka trwale się uszkodzi – tego typu sprzęt po osiągnięciu maksymalnej temperatury automatycznie się wyłączy.

4. Dodatkowe funkcje, które ustabilizują i ułatwią pracę

Z punktu widzenia osoby rozpoczynającej przygodę ze spawaniem bardzo ważną kwestią są dodatkowe funkcje, w które bywają wyposażone urządzenia do spawania. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie rozpocząć spawanie i wdrożyć się w pracę związaną z łączeniem metali. Tuż po włączeniu spawarki przyda się funkcja Hot Start, która ułatwia zajarzenie łuku poprzez chwilowe podwyższenie prądu spawania.

Z funkcji Hot Start będziemy korzystać przy każdym uruchomieniu spawarki. Anti Stick przyda się już w trakcie pracy. Wielu spawaczy, zwłaszcza początkujących, miewa problemy z przylepianiem się elektrody do spawanego materiału. Anti Stick będzie temu zapobiegać poprzez chwilowe odcinanie napięcia. Płynność spawania poprawi natomiast funkcja Arc Force, która stabilizuje łuk.

5. Wyposażenie spawarki

Przy zakupie spawarki, zwłaszcza w okazyjnej cenie, powinniśmy także zwrócić uwagę na jej wyposażenie. Czasami bowiem mocno zaniżone koszty mogą wiązać się z tym, że będzie ono niekompletne. Warto przyjrzeć się przede wszystkim temu, czy sprzęt posiada odpowiednie uchwyty spawalnicze. W przypadku spawarek TIG istotny będzie także reduktor gazu, a przy spawarce MMA nie zapominajmy o obecności kabla masowego z uchwytem. Niekompletne wyposażenie spawarki zmusi nas do dodatkowych inwestycji w celu uzupełnienia sprzętu.

Szczególnie zainteresowała Cię spawarka MMA? Sprawdź artykuł https://powermat.pl/spawarka-mma-co-warto-o-niej-wiedziec i dowiedz się więcej na jej temat!

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe