Jak wybrać odpowiednią tarczę do cięcia metalu?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

tarcza do cięcia metalu spawarka mma

Majsterkowanie i praca w warsztacie to ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, odkrywanie nowych możliwości, ale także systematyczna nauka. Wraz z kolejnymi wykonanymi naprawami czy konstrukcjami nasza sprawność manualna rośnie. Doświadczenie pomaga także w lepszym dobieraniu sprzętu – łatwiej zorientować się, który producent spawarek czy szlifierek oferuje urządzenia wysokiej klasy, a które produkty lepiej omijać szerokim łukiem.

Praca z różnymi rodzajami materiałów wymaga  jednak nie tylko sprawnie działających maszyn o odpowiedniej mocy, ale również dobrze dobranych akcesoriów. Tak jak nie każda elektroda, w którą jest wyposażona spawarka MMA, będzie działać w konkretnych warunkach, tak też różnią się między sobą tarcze do cięcia poszczególnych materiałów. Rozsądnie należy dobierać zwłaszcza wiertła diamentowe do metalu oraz tarcze do cięcia tego materiału. Liczy się nie tylko rodzaj tarcz, ale również rozmiar, grubość i stopień twardości. Warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym parametrom akcesoriów montowanych do szlifierek i przecinarek.

Rodzaje tarcz do metalu

W warunkach domowego warsztatu dość często mamy do czynienia z przecinaniem drewnianych elementów, czasami również tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Oczywiście wszystko zależy od naszych upodobań i charakteru pracy, niemniej konieczność przecinania metalu zdarza się nieco rzadziej. Co nie znaczy jednak, że na warsztatowej półce nie powinny znaleźć się odpowiednie tarcze, które poradzą sobie z tym materiałem. Zazwyczaj chodzi tutaj o akcesoria do szlifierek kątowych – to najbardziej rozpowszechniony sprzęt przystosowany do cięcia metalu.

Przy wyborze tarczy do metalu warto uważać, ponieważ nie każde z akcesoriów przeznaczonych do takich elementów jest przystosowane do cięcia. Sam napis “do metalu” to za mało. W sklepach z narzędziami możemy również znaleźć płaskie oraz wypukłe tarcze do szlifowania czy też ściernice garnkowe, które służą do wykańczania elementów. Nas w tym przypadku będą jednak interesować przede wszystkim płaskie tarcze do cięcia.

By takie akcesoria gwarantowały satysfakcjonujące efekty pracy, powinny spełniać normy dotyczące ich trwałości. Najtańsze tarcze mogą szybko się zużywać. Problemem jest też zbytnie nagrzewanie się tych elementów, co będzie mocno przeszkadzać w czasie pracy. Przy wyborze odpowiedniej tarczy pomocne mogą być certyfikaty jakości, które często znajdują się na oznaczeniach poszczególnych modeli.

pilarka spawarka mma ręczna
Jeśli często musisz ciąć również drewno, postaw na sprzęt Powermat: https://sklep.powermat.pl/pl/pilarka-reczna-tarczowa-2200w-185mm-pm-rpt-2200.html

Najważniejsze parametry tarcz do cięcia metalu

Nawet wybór tarczy dobrej jakości nie gwarantuje jednak, że praca naszą szlifierką będzie szła sprawnie i przynosiła zadowalające efekty. W zależności od czekających nas zadań oraz rodzaju metalu, który zamierzamy obrobić, konieczne będzie zwrócenie uwagi na kilka cech wybranych akcesoriów.

Twardość tarczy

To w dużej mierze od tego czynnika będzie zależało, jak długo wybrana tarcza nam posłuży. Twardość tego elementu jest najczęściej określana na podstawie siły, jakiej potrzeba do tego, by oderwać z tarczy minimalny fragment ścierniwa. Do takich sytuacji w czasie pracy dochodzi bez przerwy, drobiny odrywają się przy każdym zetknięciu z metalem. Pod tym kątem rozróżnić można aż 16 rodzajów tarcz. Poszczególne stopnie twardości są oznaczane literami od E do T, gdzie E oznacza najbardziej miękki, litery od L do O średnio twardy,  a T najtwardszy.

Przy doborze tarczy do obrabianego materiału warto kierować się prostą zasadą: do twardych metali należy stosować miękkie akcesoria, a do bardziej plastycznych twarde. Kontrowersyjna może wydawać się zwłaszcza pierwsza część tej reguły, ale wytłumaczenie jest dość proste. Twarde metale szybko bowiem tępią ścierniwo, co sprawia, że twarda tarcza po zetknięciu z taką powierzchnią wkrótce przestanie nadawać się do użytku. W przypadku miękkiej drobiny ścierniwa będą odrywać się na tyle szybko, by cały czas były odsłaniane nowe, ostre fragmenty tarczy. Przy plastycznych metalach twarde tarcze będą natomiast bardziej efektywne, nie będą się bowiem tak szybko niszczyć.

Oprócz stopnia twardości tarczy, o jej wytrzymałości mogą decydować także dodatkowe materiały, którymi są wzmacniane niektóre akcesoria. Do takich substancji należy głównie włókno szklane oraz węglik krzemu, który dodatkowo usprawnia pracę.

Grubość tarczy

Jakość i przeznaczenie tarczy do szlifierki jest również warunkowane przez jej grubość. Ten parametr pozwala też ocenić uniwersalność tarczy. Majsterkowicze, którzy szukają wyłącznie wyspecjalizowanej końcówki do cięcia metalu, powinni szukać elementów najcieńszych. Grubość takich akcesoriów waha się od 0,8 do 3 milimetrów. Z grubszymi tarczami można próbować nie tylko przecinania metalowych elementów, ale również ich szlifowania, czyli używać do pracy ich powierzchni bocznej. Ze względu na obecność materiału ściernego takie tarcze zwykle będą jednak ciąć mniej efektywnie. Zazwyczaj przyjmuje się, że tarcze do szlifowania powinny mieć grubość co najmniej 6 milimetrów.

szlifierka spawarka mma do  metalu
Tarcze przydają się też do szlifierek. Sprawdź propozycję Powermat: https://sklep.powermat.pl/pl/szlifierka-katowa-125mm-1500w-pm-szk-1500t.html

Rozmiar tarczy

To parametr, którego nie sposób przeoczyć. O ile do zapoznania się z informacją o stopniu twardości oraz grubości tarczy potrzeba chwili uwagi, o tyle rozmiar tarczy widać już na pierwszy rzut oka. Musi być on przede wszystkim dobrze dobrany do urządzenia, które posiadamy. Chodzi tutaj zarówno o średnicę zewnętrzną, jak i średnicę otworu wewnętrznego, którym przytwierdza się końcówkę do szlifierki. W przypadku większości urządzeń ten drugi wymiar to 22,2 milimetra.

Zewnętrzna średnica najmniejszych powszechnie używanych tarcz do cięcia metalu to natomiast 115 milimetrów. Powinny po nie sięgnąć osoby, które dopiero rozpoczynają pracę ze szlifierką lub używają tego urządzenia sporadycznie, w pełni amatorsko. Takie tarcze współpracują z urządzeniami o najmniejszej mocy, która nie przekracza 900 W. Większych obciążeń raczej nie wytrzymają, to jednak idealne rozwiązanie do domowego warsztatu – przyda się w nim równie często jak spawarka migomat.

Tarcze do mocniejszych urządzeń

Majsterkowicze o większych ambicjach mogą sięgnąć po tarcze o średnicy dochodzącej do 150 milimetrów. Z takimi akcesoriami można pracować zdecydowanie dłużej, bez względu na to, czy tarcza jest przeznaczona jedynie do cięcia metalu, czy również do szlifowania. Tarcze o takiej wielkości można również montować do urządzeń z silnikiem o mocy powyżej 1000 W.

Jeżeli interesują nas znacznie mocniejsze urządzenia i cięcie twardych metali, warto poszukać tarcz o średnicy przekraczającej 200 milimetrów. Takie akcesoria umożliwiają pracę pod różnymi kątami, są odporne na duże obciążenia. Nie jest to już jednak końcówka nadająca się do sprzętu dla amatorów. To akcesoria do wydajnych maszyn obsługiwanych przez osoby, które samodzielnie są w stanie wykonać poważniejsze prace. Średnice największych tarcz do cięcia metalu dochodzą aż do 400 milimetrów, ale takie akcesoria są zarezerwowane dla urządzeń wykorzystywanych w przemyśle.

Latem narzekasz na upał? Sprawdź, na jaki wentylator warto postawić: Radzimy sobie z upałami. Zalety i wady wentylatorów podłogowych oraz kolumnowych

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe