Jak używać glebogryzarki w ogrodzie i na działce?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

mężczyzna pokazuje, jak używać glebogryzarki na polu

Praca na działce może być zdecydowanie łatwiejsza. Przekopywanie i dotlenianie gleby, a także przygotowywanie podłoża pod sadzenie czy wysiew roślin będzie znacznie prostsze, kiedy zdecydujesz się na zakup glebogryzarki. Będzie nieocenioną pomocą zarówno przy pielęgnacji małego ogrodu, jak i dużej działki. Musisz tylko wiedzieć, jak używać glebogryzarki, by ułatwić sobie pracę. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie i efektywnie korzystać z tego urządzenia.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarki to uniwersalne urządzenia, które są jednym z najważniejszych sprzętów w arsenale każdego ogrodnika. Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac ziemnych. Podstawowym zadaniem glebogryzarki jest przekopywanie i spulchnianie ziemi. Dzięki temu urządzeniu zapomnisz o uciążliwym i czasochłonnym przekopywaniu podłoża łopatą.

Najważniejsza część tego sprzętu to noże na obrotowym wale, które wbijają się w ziemię i ją wzruszają. Niszczą także wszelkie grudki ziemi. Wielką zaletą glebogryzarek jest przekopanie terenu na równą głębokość. To urządzenie pomoże także wymieszać z ziemią nawozy. Może też pomóc napowietrzyć glebę, wyręczając wertykulatory do trawy. Do tego dzięki specjalnym akcesoriom glebogryzarki mogą na przykład służyć do odśnieżania.

Praca glebogryzarką – jak się do tego przygotować?

Skupmy się jednak na podstawowym przeznaczeniu glebogryzarek, czyli pracach ziemnych. Zanim do nich przystąpisz, musisz wiedzieć… jak się ubrać. Przede wszystkim nie powinieneś mieć na sobie żadnych luźnych ubrań, które mogłyby wkręcić się w urządzenie. Ze względów bezpieczeństwa praca glebogryzarką wymaga również włożenia pełnych butów. Przydadzą się też okulary ochronne.

Odpowiedniego przygotowania wymaga również podłoże, na które ma wjechać glebogryzarka. Trzeba je oczyścić z przedmiotów, które mogłyby znaleźć się między nożami tnącymi. Usuń więc z działki duże kamienie, gałęzie czy kawałki drewna. Upewnij się też, że w czasie pracy nie uszkodzi jakichś rur lub nie przetniesz przewodów.

Jak używać glebogryzarki? Najważniejsze zasady

Na początku pracy należy ustawić głębokość, na jaką glebogryzarka ma przekopać podłoże. Wiele urządzeń pozwala bowiem na regulację głębokości – na przykład glebogryzarka spalinowa Powermat PM-GGS-700M.

Po uruchomieniu glebogryzarki kluczowe jest to, by utrzymywać ją cały czas w pionie i nie zmieniać jej nachylenia w stosunku do podłoża. Dlatego urządzenie należy prowadzić ostrożnie. Najlepiej poruszać się miarowym, niespiesznym krokiem.

Z tego sprzętu nie należy korzystać na zbyt stromych zboczach, których nachylenie przekracza 10-12 stopni. Jak używać glebogryzarki na lekko nachylonym terenie? Przede wszystkim nie powinieneś przemieszczać się z góry na dół. Najlepiej przecinać zbocze prostopadle do stromizny.

Praca glebogryzarką nie jest z kolei wskazana także przy złej pogodzie. Szczególnie unikaj dni, w których gleba jest mocno wilgotna. Idąc za glebogryzarką, będziesz wówczas zadeptywać ziemię i zniweczysz pracę wykonaną przez urządzenie.

Praca z glebogryzarką elektryczną

Urządzenia elektryczne świetnie sprawdzają się jako glebogryzarki ogrodowe. Pamiętaj jednak, że praca z takim sprzętem nie jest możliwa w deszczu. Musisz też uważać, by nie nadwyrężać przewodów przyłączeniowych. Glebogryzarki elektryczne trzymaj tylko za przeznaczone do tego części urządzenia – powinny być nimi powierzchnie izolowane. Wszystkie te wytyczne zmniejszają ryzyko porażenia prądem.

Jak pracować glebogryzarką spalinową?

Praca glebogryzarką spalinową wymaga użycia odpowiedniego paliwa, którym musisz uzupełnić bak urządzenia przed początkiem pracy. Większość jest zasilana silnikiem czterosuwowym, do którego potrzeba benzyny bezołowiowej 95. Przed każdym uruchomieniem powinieneś też sprawdzić stan oleju w silniku. Przy użytkowaniu glebogryzarki spalinowej uważaj na wszelkie łatwopalne substancje. Pamiętaj też, by nie przeprowadzać żadnych prac konserwacyjnych bezpośrednio po wyłączeniu urządzenia – zaczekaj kilkadziesiąt minut, aż ostygnie.

Zasady używania glebogryzarki ręcznej

Glebogryzarka ręczna w bezpieczniejszy sposób niż jej konkurentki poradzi sobie na trudnym terenie, na przykład pochyłym. Tyle że do jej przesuwania musisz użyć własnych mięśni. Przy prowadzeniu takiego sprzętu zwracaj baczną uwagę na kąt pracy. Ręczne glebogryzarki sprawdzą się jedynie w najmniejszych ogrodach, w większych nie będą zbytnio przyspieszać pracy.

A co z glebogryzarką separacyjną?

Glebogryzarka separacyjna pracuje zupełnie inaczej. Przyczepia się ją do traktora i to jego siłami prowadzi się ją po działce. Oprócz spulchniania ziemi separuje ją od zanieczyszczeń, takich jak kamienie czy chwasty. Jej prowadzenie wymaga sporych umiejętności jazdy traktorem. Takie urządzenie znakomicie sprawdza się jednak na dużych działkach. 

Podsumowanie: jak używać glebogryzarki w prawidłowy sposób?

Glebogryzarki to praktyczne urządzenia, które w wydatny sposób pomogą Ci przy pracach ziemnych w ogrodzie i na działce. Kiedy uruchamiasz glebogryzarkę, pamiętaj o odpowiednim ubiorze i oczyszczeniu przekopywanego terenu. W czasie pracy utrzymuj urządzenie w pionie, unikaj także pracy na pochyłym terenie. Poruszaj się niespiesznym krokiem i pamiętaj, by nie używać glebogryzarki przy złej pogodzie.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe