Jak spawać migomatem? Podstawy spawania spawarką mig mag

15.06.2024 | Kategoria: Blog

spawanie migomatem metali i stali

W domowym warsztacie zajmujemy się różnymi rodzajami prac, operując przy tym odmiennymi typami materiałów. Często zdarza się, że zachodzi potrzeba obróbki metalowych części czy elementów. O ile z ich przecinaniem większość osób nie ma problemów – wystarczy do tego zwykle dobrej jakości szlifierka – o tyle ich łączenie staje się nieco bardziej problematyczne. Rozwiązaniem jest zakup własnej spawarki, która otworzy przed każdym majsterkowiczem zupełnie nowe możliwości. Po analizie plusów i minusów poszczególnych rozwiązań wybór często pada na migomaty, czyli półautomaty do spawania metodą MIG MAG. Ich zaletą jest szeroki wachlarz możliwości oraz szybkie, sprawne spawanie, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest nie do przecenienia. Spawanie za pomocą takiego urządzenia nie jest trudne, ale też nie dla każdego oczywiste. Poznaj z nami podstawy spawania migomatem.

Spawarki MIG MAG – co je wyróżnia?

Metody MIG oraz MAG najprościej można zdefiniować jako spawanie topliwą elektrodą w osłonie gazowej. Funkcję elektrody w tym przypadku pełni jednak nie klasyczna elektroda znana ze spawarek MMA, a drut spawalniczy dostarczany do miejsca zajarzenia łuku elektrycznego, który pojawia się między drutem a spawanym materiałem.

Przy tym trzeba jednak pamiętać, że MIG oraz MAG to tak naprawdę dwie różne metody, choć na ich wykorzystywanie pozwala jedno urządzenie. MIG to skrót od angielskich słów Metal Inert Gas – oznacza to, że osłoną łuku i jeziorka spawalniczego jest w tym przypadku gaz obojętny chemicznie. Najczęściej jest nim argon bądź hel, ewentualnie mieszanka tych gazów. Z kolei w przypadku metody MAG – Metal Active Gas – mamy do czynienia z gazami aktywnymi, czyli przede wszystkim dwutlenkiem węgla, czasami z dodatkiem tlenu.

Zastosowanie odmiennych gazów osłonowych jest związane z obróbką konkretnych materiałów. Technika MIG będzie odpowiednia, jeśli chcemy spawać miedź, interesuje nas spawanie aluminium czy stopów metali nieżelaznych. Do pracy ze stalą, czy to niestopową, czy wysokostopową, odpowiednie będzie natomiast spawanie w osłonie gazów aktywnych.

z tym urządzeniem szybko nauczysz się jak spawać migomatem
Szukasz dobrego migomatu lub akcesoriów do spawania? Sprawdź tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-osprzet-i-akcesoria

Spawanie migomatem – największe zalety

Dlaczego jednak właściwie zdecydować się właśnie na zakup migomatu? Przecież konkurencyjne urządzenia, operujące w trybie MMA czy TIG, także można spotkać w każdym sklepie z narzędziami. Największym plusem spawania metodami MIG MAG jest duża wydajność pracy. W ten sposób będziemy spawać szybciej niż elektrodami otulonymi w przypadku MMA. Przy tym jednak zapewniamy sobie wysoką jakość spoin, a także duże możliwości. Migomaty są bowiem uniwersalne, pozwalają na pracę z dużą liczbą metali i ich stopów, a także spawanie we wszystkich pozycjach. Poza tym wyróżnia je aspekt ekonomiczny – koszty spawania są w tym przypadku niższe niż przy metodzie MMA. MIG MAG to także techniki dość “czyste” – przy spawaniu wydziela się stosunkowo niewiele żużlu.

Jak przygotować się do spawania metodami MIG MAG?

Spawanie z użyciem migomatu wymaga odpowiedniego przygotowania. Istotne jest rozpoznanie materiału, z jakim będziemy mieć do czynienia. W końcu to do niego dobieramy odpowiednią metodę spawania, a także rodzaj drutu. Ogólna zasada głosi, że jakość drutu powinna być wyższa niż jakość spawanego materiału – w ten sposób otrzymamy bowiem solidną spoinę. W zależności od charakteru pracy dobieramy również średnicę drutu oraz gaz osłonowy. Jego ilość mierzona w litrach na minutę zależy właśnie od grubości elektrody: często przyjmuje się, że to dziesięciokrotność grubości drutu wyrażonej w milimetrach.

Przed rozpoczęciem spawania trzeba jeszcze pamiętać o zaciśnięciu przewodu masowego na spawanym materiale. Następnie należy ustawić parametry spawania. Choć z czasem stanie się to tylko formalnością, początkującym może sprawić nieco problemów.

Niezwykle istotne będzie ustawienie odpowiedniego natężenia prądu oraz napięcia łuku. Ten pierwszy parametr dobiera się do grubości spawanego materiału, przy grubszych blachach jest on zmniejszany. Wyższe napięcie łuku oznacza z kolei mniejszą głębokość wtopienia elektrody w materiał, a co za tym idzie podnosi ryzyko przyklejeń czy rozprysków. Nie można też jednak przesadzić w drugą stronę, bo cały proces spawania nie będzie stabilny.

Warto także zwrócić uwagę na prędkość podawania drutu, który dostosowuje się do charakteru pracy i napięcia łuku. Migomat będzie automatycznie podsuwać elektrodę, trzeba więc nad tym zapanować. 

Spawanie migomatem – o czym pamiętać w czasie pracy?

Po ustawieniu parametrów spawania można przystąpić do właściwej pracy. Rozpoczynamy od zajarzenia łuku elektrycznego, dzięki któremu będziemy mogli zacząć wtapianie elektrody w spawany materiał. Później spawanie polega już po prostu na przesuwaniu uchwytu spawalniczego wzdłuż spoiny. To od naszych ruchów zależy, jak precyzyjny i szybki będzie cały proces.

Eksperci zalecają, by przesuwać uchwyt ze stałą prędkością. Ta wartość jest powiązana z natężeniem prądu i napięciem łuku – zmiany prędkości mogą więc wpłynąć negatywnie na jakość spoiny. Jeśli chcemy zmienić ten parametr, powinniśmy również skorygować wstępne ustawienia. W czasie spawania migomatem ważne jest również utrzymywanie takiej samej pozycji oraz stałej odległości elektrody od spawanego materiału. Pochylenie uchwytu w kierunku, w którym spawamy, spowoduje głębsze wtopienie i węższą spoinę, w przeciwnym będzie dokładnie odwrotnie. Jeśli z kolei zanadto zbliżymy końcówkę do metalu, łatwo się do niego przyklei.

Spawanie metodami MIG oraz MAG umożliwia nam obserwowanie powstającej spoiny oraz jeziorka spawalniczego wytwarzanego wokół pracującej elektrody. Dzięki temu możemy ograniczyć błędy. Warto zwracać baczną uwagę na to, co się dzieje, i szybko reagować. W przypadku problemów lepiej wyłączyć spawarkę i wznowić pracę po chwili przerwy. Nie wolno zapominać również o względach bezpieczeństwa – do spawania przydają się specjalne przyłbice lub okulary, a także strój chroniący dłonie i skórę ciała przed odpryskami.

Jeśli wahasz się między zakupem spawarki MIG MAG a urządzenia do spawania MMA, przeczytaj kolejny artykuł: https://powermat.pl/spawarka-elektrodowa-mma-i-inwertorowa-mig-mag-najwazniejsze-roznice

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe