Jak przygotować ścianę do malowania?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach oraz mieszkaniach. W ten sposób najłatwiej też zmienić charakter wnętrza – wystarczy zmienić kolor ścian, malując je nową farbą. By jednak efekty wizualne Cię zadowoliły, a farba dobrze się trzymała, trzeba będzie odpowiednio przygotować dla niej podłoże. Jakie produkty i akcesoria będą do tego potrzebne? Jak przygotować ścianę do malowania? Podpowiadamy.

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

Malowanie ścian nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wraz z użytkowaniem pojawiają się na nich bowiem żłobienia czy rysy, często również plamy. Nie wystarczy po prostu przejechać wałkiem czy pędzlem po dotychczasowej powierzchni.

Krok 1: sprawdzenie stanu ścian

Zanim zabierzesz się do pracy, warto więc dokładnie przyjrzeć się ścianom. Skrupulatne oględziny pozwolą oszacować zakres prac i przygotować odpowiedni sprzęt.

Szukaj na ścianie uszkodzeń, które wymieniliśmy powyżej. Sprawdź ewentualne pęknięcia, ale zweryfikuj też, czy na ścianie nie rozwija się pleśń lub – co gorsza – grzyb.

Poza tym wykonaj test przyczepności starej farby. W kilku miejscach ściany przyklej kawałki taśmy malarskiej. Następnie oderwij je energicznym ruchem. Jeśli wraz z taśmą oderwą się kawałki farby, nie ma wątpliwości – przed dalszą pracą trzeba będzie usunąć starą powłokę. Jeśli nic się nie oderwało, najpewniej można nałożyć nową farbę bez zdzierania starej.

Krok 2: usunięcie starej farby

Jeżeli test wypadł negatywnie, należy zabrać się za usuwanie starej farby. Bez tego nowa warstwa nie będzie mieć solidnego podkładu i sama może wkrótce zacząć odpadać wraz ze starą.

Farbę można spróbować usunąć za pomocą zwykłej szpachelki. Wtedy czeka Cię sporo skrobania, ale sprawę z pewnością ułatwi zwilżenie ściany. Można zresztą delikatnie przetrzeć ją namoczoną szmatką nawet kilkukrotnie. Dzięki temu farba powinna łatwiej się złuszczać.

Pomóc mogą również specjalne preparaty do usuwania farby. Zazwyczaj mają formę aerozolu, którym spryskuje się powierzchnię. Po pewnym czasie farba zacznie odstawać od podłoża, tworząc charakterystyczne bąbelki. Pamiętaj jednak, by przy rozpylaniu takich środków mieć na oczach okulary ochronne, które zabezpieczą Twoje oczy przed oparami.

Do usuwania starej farby można także wykorzystać narzędzia elektryczne. Najlepiej nada się do tego szlifierka oscylacyjna z papierem ściernym. Warto przygotować papiery o zróżnicowanej granulacji – pracę zaczynamy od największej. Takie usuwanie starej farby będzie szybkie, ale może generować dużo pyłu. Dlatego najlepiej korzystać ze szlifierki podłączonej do odkurzacza bądź mieć w pogotowiu odkurzacz przemysłowy.

Krok 3: mycie ścian

Przygotowanie ścian przed malowaniem obejmuje także ich wyczyszczenie. Po zeskrobaniu lub zeszlifowaniu farby warto odkurzyć je wspomnianym odkurzaczem przemysłowym. Wówczas jeszcze raz przyjrzyj się ścianie i sprawdź, czy pod farbą nie było ognisk pleśni. Jeśli je dostrzeżesz, zmyj je roztworem wody z octem w proporcjach 2:1. Możesz też użyć profesjonalnych preparatów grzybobójczych.

Nawet kiedy pleśni nie ma, ściany trzeba umyć środkiem, który pozwoli je odtłuścić. Najlepiej, by była to woda z mydłem malarskim. Nasącz takim specyfikiem miękką szmatkę i zmyj ścianę, zaczynając od góry.

Krok 4: wyrównywanie ścian

szlifierka do gipsu pomoże przygotować ścianę do malowania
Szlifierkę do gipsu do wyrównywania ścian kupisz na https://sklep.powermat.pl/szlifierka-do-gipsu-pm-dg-1400l-pro-1400w-led-worek.html

Jak przygotować ścianę do malowania, by efekty były zadowalające? Trzeba zniwelować na niej wszelkie nierówności. Do wyrównywania ściany zabierz się dopiero wtedy, gdy w pełni wyschnie po umyciu.

Wszystkie ubytki, rysy i pęknięcia powinieneś wypełnić masą szpachlową. W zależności od tynków, wybierz masę cementową lub gipsową. By powierzchnia tak załatanej ściany była idealnie równa, zaszpachlowane miejsca trzeba wygładzić – oczywiście kiedy “szpachla” już wyschnie. Do szlifowania najlepsza będzie szlifierka do gładzi. Na dużych, wysokich ścianach dobrze sprawdzą się tzw. żyrafy, czyli urządzenia na wysięgniku.

Do szlifowania znów w pierwszej kolejności potrzebny będzie papier gruboziarnisty. Ostatni szlif należy zaś przeprowadzić z papierem o drobnej fakturze. 

Krok 5: gruntowanie

Przygotowanie ścian do malowania niemal zawsze obejmuje również ich gruntowanie. Ten etap możesz pominąć właściwie tylko wtedy, gdy decydujesz się na malowanie bezpośrednio na starej farbie.

Nie znaczy to jednak, że musisz zagruntować całą ścianę. W ten sposób trzeba bowiem pokryć tylko miejsca wcześniej niemalowane. Grunt należy więc nałożyć na ściany, z których została zdarta stara farba, a także w miejscach zaszpachlowanych. Celem gruntowania jest bowiem poprawa przyczepności farby.

Gruntowanie nie sprawi Ci większych problemów. Preparat nakłada się klasycznym pędzlem bądź wałkiem. Ważne jednak, by wybrać odpowiedni grunt. Powinien być dopasowany do rodzaju farby, którą zamierzasz malować.

Czy konieczne jest dodatkowe przygotowanie ścian przed malowaniem, jeśli pozostała na nich stara farba? W takiej sytuacji powinieneś sięgnąć po farbę podkładową. Dzięki niej dotychczasowe tło będzie mniej widoczne – to szczególnie ważne, kiedy zmieniasz kolor na mniej intensywny. Zamiast farby podkładowej można też użyć rozcieńczonej farby białej. Bez względu na wybór, w ten sposób można oszczędzić również sporo farby, która ostatecznie ma nadać kolor ścianom.

Krok 6: przygotowanie farby do malowania

Do właściwego malowania ściany można przystąpić dopiero wtedy, kiedy grunt lub farba podkładowa w pełni wyschną. Przed samym malowaniem trzeba jeszcze odpowiednio przygotować farbę. Najważniejsze to dokładnie ją wymieszać. Jeżeli na powierzchni znajduje się gruba, zastygnięta warstwa, należy ją zebrać. Przed samym malowaniem najlepiej część farby wylać na tackę malarską, resztę zamknij w puszce.

Podsumowanie: jak przygotować ścianę do malowania?

Przygotowanie ścian do malowania powinno obejmować kilka kroków. Zacznij od sprawdzenia ich stanu, by zlokalizować rysy czy pęknięcia. Przeprowadź test starej farby – jeśli się łuszczy, trzeba będzie ją usunąć. Potem ścianę należy wyczyścić i umyć. Jeśli na ścianie były ubytki, musisz je zaszpachlować i wygładzić. Później niemalowane miejsca trzeba zagruntować, starą farbę można pomalować podkładem. Pamiętaj też, by przed samym właściwym malowaniem odpowiednio rozmieszać farbę.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe