Jak powiesić telewizor na ścianie? Porady krok po kroku

20.07.2024 | Kategoria: Blog

jak powiesić telewizor na ścianie - poradnik

Duże i płaskie telewizory są już dziś standardem niemal w każdym domu. Taki odbiornik może jednak zajmować sporo miejsca. By zaoszczędzić nieco przestrzeni, warto zdecydować się na montaż TV na ścianie. To nowoczesne rozwiązanie, które poprawia również wygodę oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych. Sprawdź, jak zamontować telewizor na ścianie – poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku!

Jak dopasować uchwyt do telewizora?

Aby zamontować telewizor na ścianie, potrzebny będzie specjalny uchwyt. Ich wybór jest szeroki, co pozwala odpowiednio dopasować je do konkretnego pomieszczenia. W niewielkich pokojach zazwyczaj wystarcza stały, płaski uchwyt. Nie ma w nim możliwości regulacji, ale telewizor jest solidnie osadzony i bezpieczny.

Nieco większe możliwości daje uchwyt uchylny, który pozwala zmieniać kąt ekranu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak uchwyty ramieniowe. Montowany na nich telewizor można wysuwać, a także manewrować nim w poziomie. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanych rozwiązań, możesz również wybrać uchwyt sufitowy.

Uchwyt do telewizora musi być dopasowany do wagi urządzenia. Poszczególne modele różnią się udźwigiem i mogą nie wytrzymać zbyt dużego ciężaru. Ważny jest także rozmiar telewizora oraz przekątna jego ekranu. Do większych modeli będzie potrzebny większy uchwyt.

Przy wyborze tego elementu warto zwrócić uwagę na standard VESA. To międzynarodowa norma, która określa rozstaw śrub montażowych z tyłu telewizora. Informacja o zgodności z tym standardem ułatwia dobranie uchwytu.

Mocowanie telewizora do ściany – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Po zakupie odpowiedniego uchwytu trzeba wybrać miejsce, w którym znajdzie się telewizor. Najlepiej kierować się przy tym kilkoma zasadami:

  • wybierz solidną ścianę: powinna być wykonana z cegły lub betonu. Telewizora nie wiesza się na ściankach działowych z regipsów,
  • zadbaj o otoczenie telewizora: wokół odbiornika nie powinny znajdować się przedmioty rozpraszające uwagę, na przykład wzorzysta tapeta,
  • nie wieszaj telewizora naprzeciwko okna: promienie słoneczne sprawią, że obraz będzie mniej wyraźny,
  • dopasuj wysokość, na jakiej będzie wisieć telewizor: środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu oglądającego. Wiele zależy od Twojego wzrostu i wysokości kanapy, ale zwykle centralny punkt ekranu powinien znajdować się ok. 110 cm nad podłogą. W większych pomieszczeniach można umieścić urządzenie nieco wyżej.

Jak powiesić telewizor na ścianie – montaż krok po kroku

Po wyborze uchwytu i miejsca na telewizor można przystąpić do pracy. Potrzebnych będzie kilka narzędzi i akcesoriów: ołówek, wiertarka SDS z wiertłem do cegieł lub betonu, poziomica, kołki rozporowe, śruby do kołków, śruby do przykręcenia telewizora do uchwytu, podkładki do śrub, klucze.

wiertarka sds pomoże powiesić telewizor na ścianie
Przy wieszaniu telewizora na ścianie przyda się dobra wiertarka. Znajdziesz ją na https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia

1 Zamontuj zaczepy uchwytu do telewizora

Do uchwytu powinny być dołączone śruby do telewizora. Kiedy zamontujesz nimi zaczepy wysięgnika, będziesz w stanie określić, w którym miejscu odbiornika znajdują się jego punkty montażowe – nie zawsze są idealnie na środku. Po tym kroku należy przyłożyć uchwyt do zaczepów i zmierzyć jego odległość od krawędzi.

2 Zaznacz na ścianie centralny punkt ekranu

Zaznacz na ścianie ołówkiem punkt przecięcia się przekątnych ekranu. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią wysokość, na jakiej powinien wisieć telewizor. Skorzystaj przy tym z porad, które pomogą określić, jaki poziom będzie najwygodniejszy.

3 Określ centralną pozycję uchwytu do telewizora

W tym celu trzeba przyłożyć uchwyt do ściany. Dzięki wcześniejszym pomiarom możesz teraz zaznaczyć ołówkiem na ścianie miejsca, w których będą znajdować się krawędzie telewizora i zweryfikować, czy są na odpowiedniej wysokości. A także upewnić się, że na ścianie jest wystarczająca ilość przestrzeni na telewizor.

4 Wyznacz miejsca mocowania uchwytu

Samo przyłożenie uchwytu do ściany nie wystarczy. Musisz zadbać o odpowiedni poziom. Ustal go przy pomocy poziomicy. Następnie możesz wyznaczyć – a potem zaznaczyć na ścianie – miejsca dla otworów montażowych. Zwróć przy tym uwagę na to, co znajduje się w ścianie. Otwory montażowe nie powinny przecinać żadnych instalacji czy kabli.

5 Wywierć w ścianie otwory montażowe

W końcu sięgniesz po nieco cięższy sprzęt. Wiertarka z wiertłem dopasowanym do rodzaju ściany pozwoli Ci wywiercić otwory pod uchwyt w wyznaczonych miejscach. Ich głębokość powinna być dopasowana do długości śrub dołączonych do zestawu. Uważaj tylko, by nie przewiercić się na drugą stronę!

6 Umieść w otworach kołki rozporowe

W wywierconych otworach powinny znaleźć się korki rozporowe. Warto odwiedzić dobry sklep z narzędziami i zainwestować w nieco droższe, ale solidniejsze. Później, w trakcie wkręcania śrub, takie kołki będą się rozszerzać.

7 Przykręć uchwyt do ściany

To główny moment całej akcji. W kołkach rozporowych umieść śruby dołączone do zestawu i mocno przykręć je kluczem lub śrubokrętem do ściany. Podłóż pod nie podkładki – dzięki temu obszar styku ze ścianą będzie większy. Śruby będą lepiej się trzymać.

8 Zamontuj telewizor na uchwycie

To ostatni etap całego przedsięwzięcia. Jak powiesić TV na ścianie? Najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma odbiornik. W zależności od uchwytu, zaczep trzeba będzie do niego dokręcić lub tylko połączyć obie części i zablokować zabezpieczenie. Na koniec sprawdź, czy wszystkie śruby dobrze się trzymają.

9 Zadbaj o kable

Kiedy telewizor wisi już na ścianie, za nim często wisi sporo kabli. Nie da się ukryć, że nie wygląda to najlepiej. Warto więc pomyśleć o maskownicy, która skupi wszystkie w jedną wiązkę. Innym rozwiązaniem jest także etui na przewody. Kable można też schować w ścianie, ale to wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy i wcześniejszego zaplanowania całej akcji.

Podsumowanie

Montaż telewizora na ścianie można uznać za drobne prace domowe, które najlepiej rozpocząć od wyboru odpowiedniego uchwytu. Następnie trzeba wybrać miejsce, w którym powiesisz odbiornik. Pamiętaj, że ściana musi być solidna. Zwróć uwagę na wysokość, na jakiej znajdzie się telewizor.

Następnie możesz przejść do samego montażu. Zainstaluj zaczepy uchwytu do telewizora i zaznacz na ścianie centralny punkt ekranu. Określ też centralną pozycję uchwytu, zadbaj o odpowiedni poziom telewizora na ścianie. Gdy wyznaczysz na niej miejsca mocowania uchwytu, wywierć je i umieść w nich kołki rozporowe.

Teraz musisz już tylko przykręcić uchwyt do ściany i zamontować na nim telewizor. Przy tej czynności przyda Ci się pomoc. Potem możesz jeszcze zadbać o ukrycie wystających kabli – i gotowe! Wieszanie telewizora na ścianie wcale nie jest takie straszne.

Jeśli czekają Cię poważniejsze prace niż montaż telewizora, potrzebny może być Ci styropian. Sprawdź, czym najlepiej go ciąć – przeczytaj nasz kolejny artykuł: https://powermat.pl/czym-najlepiej-ciac-styropian-praktyczne-porady

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe