Jak odstraszyć komary? Środki i urządzenia, które naprawdę działają!

15.06.2024 | Kategoria: Blog

sposoby na komary

Ciche brzęczenie, które potrafi doprowadzić do szału. Swędzące i nieprzyjemne ślady po ukłuciach, które przeszkadzają w śnie i codziennym funkcjonowaniu. Komary potrafią uprzykrzyć życie i latem bywają nie do zniesienia.

Nic więc dziwnego, że wielu z nas szuka informacji o tym, co odstrasza komary. Najprostszym rozwiązaniem wydają się środki owadobójcze, ale te z kolei często mogą mieć negatywny wpływ również na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją jeszcze inne, skuteczne sposoby na komary. Wśród nich są naturalne specyfiki, ale i przydatne urządzenia elektryczne na komary i inne owady. Na co się zdecydować?

Dlaczego ukąszenia komarów są tak uciążliwe?

Samica komara, która jest główną sprawczynią kłopotów z ukąszeniami, wkłuwa się w ciało człowieka tuż po tym, gdy na nim usiądzie. Na szczękach ma specjalne haczyki, które rozrywają skórę. Wbija je, by znaleźć żyłę lub inne naczynia krwionośne.

Samo ukłucie komarzym haczykiem nie jest jednak problemem. Ten stanowią dopiero dwie rurki wbijane w ludzkie ciało. Przez jedną komar wsysa krew, przez drugą wstrzykuje swoją ślinę. Zawarte w niej substancje ułatwiają posiłek – zapobiegają krzepnięciu krwi.

Wśród składników komarzej śliny znajduje się bowiem białko, na które ludzki organizm zazwyczaj reaguje alergicznie. Swędzenie i rumienienie miejsca ukłucia jest reakcją układu odpornościowego. Wytwarza histaminę, która podrażnia ludzkie nerwy i powoduje odpowiedź organizmu.

Sposoby na komary – jak odstraszyć je od domu?

By unikać problemów po ukąszeniach, najlepiej unikać również niepotrzebnych spotkań z owadami. Pierwszy sposób na komary to zatem odstraszenie ich od naszego domu czy ogrodu. Nie pomogą żadne dźwięki ani kosy spalinowe – choćbyśmy wycięli pod domem wszelkie rośliny, komary i tak mogą nas nawiedzić.

A zatem: jak odstraszyć komary? Sadząc pod oknami odpowiednie rośliny. Należy wybrać gatunki intensywnie pachnące. Część z nich wydziela zapach, który przyprawia komary o mdłości i z pewnością skutecznie będzie je odstraszać. Do takich roślin należą między innymi popularne zioła. Pod domem szczególnie warto posadzić miętę, bazylię, melisę czy rozmaryn.

Dobrym wyborem będzie również popularna pelargonia. Cofnijmy też rękę z podkaszarki, którą chcieliśmy wyciąć lawendę – jej zapach także będzie odpędzać komary.

Co odstrasza komary w nocy? Zamknijmy im drogę do domu!

Najprostsza odpowiedź na pytanie “co na komary?” brzmi: zasłony i firany. Taka zapora rozciągnięta przed oknem zatrzyma przynajmniej część owadów. Warto zasłaniać okna zwłaszcza wieczorami. Gdy za oknem ciemno, komary do domu będzie wabić światło. Zasłonięte okna ograniczą ten efekt.

Jeszcze skuteczniejsze są moskitiery, czyli specjalne siatki na komary, montowane w oknach, ale również drzwiach balkonowych czy tarasowych. Trzeba tylko odpowiednio dopasować rozmiar moskitiery. Potem wystarczy przylepić ją do framugi. Komary nie prześlizgną się przez jej mikrootwory. W pokojach dziecięcych warto zainwestować również w specjalne moskitiery zawieszane nad łóżkiem.

Komary już w domu – jak z nimi walczyć?

Nawet najbardziej skuteczny odstraszacz komarów może jednak czasami nie wystarczyć. Kiedy już owady pojawią się w naszym domu, uruchomiona powinna być jednak druga linia obrony. Mogą być nią specjalne urządzenia do neutralizacji komarów. Nie chodzi o wtyczki przeciw komarom do kontaktu czy zwyczajne wentylatory. Zdecydowanie lepiej spiszą się profesjonalne lampy.

Lampa na komary do domu emituje promienie ultrafioletowe. Takie światło wabi owady – nie tylko komary, ale również muszki czy małe ćmy. Dodatkowo przyciąga je ciepło, które wytwarza lampa, podobne do temperatury ludzkiego ciała.

Gdy już komary podlecą blisko, wciąga je niewielki wentylator. Owady zostają uwięzione we wnętrzu lampy, skąd nie ma już ucieczki. Takie urządzenia pobierają niewiele prądu, można je postawić na szafce czy biurku, ale również powiesić pod sufitem. Ich skuteczność jest wysoka.

sposoby na komary lampa
Interesują Cię profesjonalne sposoby na komary? Wybierz dla siebie lampę, która będzie z nimi walczyć: https://sklep.powermat.pl/category/rtv-i-agd-agd-drobne-lampy-owadobojcze

Domowe sposoby na komary czy chemiczne specyfiki?

Do domowych sposobów na komary możemy zaliczyć również troskę o to, by w pomieszczeniu rozchodził się zapach odstraszający te owady. Pomoże na przykład palenie świec zapachowych.

Gdy i to się nie sprawdza, ucieczkę przed komarami mogą stanowić również różnego rodzaju olejki. Wystarczy spryskać nimi ubrania lub skórę, a nieznośne owady, nawet jeśli wlecą do domu, powinny trzymać się od nas z daleka. To bezpieczne preparaty, takie jak używana do wypieków esencja waniliowa czy olejek goździkowy. Oczywiście skuteczny będzie także wspomniany już zapach lawendy.

Kiedy do wnętrza wleciało dużo komarów, możemy także sięgnąć po mocniejsze środki. Skuteczna powinna być terpentyna. Należy nalać jej nieco na spodek i pozostawić w zamkniętym pokoju. Sami powinniśmy opuścić pomieszczenie. Gdy po kilkunastu minutach wrócimy, komary uśpione tym zapachem powinny leżeć na meblach i ziemi. Wystarczy je teraz usunąć z mieszkania.

Podobne działanie mają chemiczne specyfiki dostępne w sklepach. Część służy do rozpylania w powietrzu, innymi spryskuje się skórę. Środki odstraszające owady, czyli tzw. repelenty, są dostępne również w plastrach naklejanych na skórę. Przed użyciem takich środków dokładnie przeczytajmy ulotkę, by z nimi nie przesadzić – większość jest dostosowana m.in. do wieku.

Groźne bywają również organizmy jeszcze mniejsze od komarów. Sprawdź, jak walczyć z pleśnią w mieszkaniu – przeczytaj kolejny artykuł: https://powermat.pl/plesn-w-domu-i-mieszkaniu-jak-sie-pozbyc-tego-problemu

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe