Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

19.04.2024 | Kategoria: Blog

dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a potem białym krajobrazem. To jednak również czas, w którym czekają nas dodatkowe wyzwania i wydatki. Jednym z nich jest ogrzanie mieszkania lub domu. Niestety, podstawowe źródła ogrzewania nie zawsze sobie z tym radzą. Problem zbyt zimnego wnętrza będzie szczególnie kłopotliwy dla rodzin z małymi dziećmi czy też osób, które łatwo się przeziębiają. Czasami system centralnego ogrzewania nie jest też w stanie doprowadzić ciepła do wszystkich pomieszczeń. Wówczas potrzebne będzie dogrzewanie mieszkania.

Jak ogrzać pokój czy inne wnętrze, w którym grzejniki są zbyt chłodne? Rozwiązań jest kilka. Poznaj z nami najważniejsze i dowiedz się, jak dogrzać mieszkanie skutecznie i bezpiecznie.

Dogrzewanie mieszkania – najpopularniejsze urządzenia

Z problemem słabo ogrzewanych mieszkań zmagają się mieszkańcy miast i wsi, domów, bloków i kamienic. Skoro materia jest więc tak zróżnicowana, trudno znaleźć jedno, uniwersalne rozwiązanie. Warto więc przeanalizować kilka sposobów na dogrzewanie pokoju czy innych pomieszczeń.

Farelki do ogrzewania mieszkania

Najprostszym, a zazwyczaj najtańszym sposobem na dodatkowe ogrzewanie domu lub mieszkania będzie nagrzewnica dmuchawa elektryczna, popularnie nazywana farelką albo termowentylatorem. To urządzenie, które podgrzewa zimne powietrze i za pomocą nadmuchu rozprowadza je po pomieszczeniu.

Farelki muszą być podłączone do prądu. We wnętrzu sprzętu znajduje się specjalna grzałka, która emituje ciepło. Dużym plusem, jaki posiadają dmuchawy elektryczne nagrzewnice, jest szybkie nagrzewanie się urządzenia. Zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach efekt będzie bardzo szybko odczuwalny.

Farelki powinny być wyposażone w termostat. Nowoczesne modele posiadają możliwość regulacji temperatury, a także intensywności nawiewu. Dodatkowo można ustalić pożądaną temperaturę, przy której dmuchawa samodzielnie się wyłączy. Minusem będzie spore zużycie energii elektrycznej, co może wiązać się ze sporym wydatkiem. Niektóre farelki również nieco hałasują.

dogrzewanie mieszkania farelką może być bardzo efektywne
Farelka elektryczna ogrzała już niejedno mieszkanie. Takie urządzenia znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-nagrzewnice

Konwektory elektryczne

Innym elektrycznym urządzeniem, które podgrzeje powietrze w mieszkaniu, jest konwektor. W tym przypadku jego działanie opiera się na prostym fizycznym zjawisku, zgodnie z którym ciepłe powietrze jest cięższe od zimnego. Po ogrzaniu go konwektorem, umieszczonym na poziomie podłogi, ciepło szybko się więc unosi, podnosząc odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu.

Takie grzejniki elektryczne również zużywać sporo energii. Poza tym ich działanie ma jeszcze jeden minus – dość mocno wysusza powietrze w pomieszczeniu. Warto o tym pamiętać i zadbać o dodatkowe nawilżenie.

Grzejniki olejowe

Innym rozwiązaniem, które może zapewnić dodatkowe ogrzewanie mieszkania, są grzejniki olejowe. Wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery. W przeciwieństwie do nich są jednak mobilne i można je ustawić w różnych pomieszczeniach, w których aktualnie potrzebujemy wyższej temperatury. Najczęściej spotyka się grzejniki olejowe na kółkach.

To urządzenie wypełnione olejem, które jednak również działa w oparciu o energię elektryczną. Po podłączeniu do prądu grzałka ogrzewa olej, który podnosi temperaturę grzejnika. A ten oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki olejowe wolno się nagrzewają, ale też długo oddają ciepło do pomieszczenia – nawet przez kilkadziesiąt minut po wyłączeniu.

Piecyki i kozy

Dogrzewanie mieszkania za pomocą piecyka lub kozy będzie możliwe tylko tam, gdzie mamy dostęp do przewodu kominowego. Taka opcja odpada więc dla mieszkań w bloku, ale można ją stosować w domach, a także niektórych kamienicach.

Kozy i piecyki mogą być tańsze w eksploatacji od wymienionych wcześniej form dogrzewania wnętrz. Są więc dobrym wyjściem dla tych, którzy zastanawiają się, jak oszczędzać na ogrzewaniu. Nie potrzebują bowiem do działania energii elektrycznej. Opalać można je różnymi surowcami, oczywiście dbając o odpowiednią jakość powietrza. Najtańsze może okazać się palenie w nich drewnem.

Dobrze sprawdzają się piecyki wykonane ze stali, które szybko się nagrzewają i dobrze oddają ciepło. Przy korzystaniu z takich urządzeń trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio je zabezpieczyć – zachować odstęp od ścian czy mebli. Pamiętajmy także o odpowiednim utrzymaniu systemu kominowego, który musi być drożny, by dobrze odprowadzać dym.

Nowoczesne dogrzewanie mieszkania – promiennik podczerwieni

Wszystkie wymienione wyżej sposoby na dodatkowe ogrzewanie domu lub mieszkania skupiały się na podnoszeniu temperatury powietrza. Promienniki podczerwieni działają tymczasem nieco inaczej.

Emitują promieniowanie podczerwone, które bezpośrednio ogrzewa ludzi i przedmioty w pomieszczeniu, a także ściany. Ogrzane rzeczy oddają następnie ciepło do pomieszczenia. Promienniki podczerwieni są zasilane prądem. Uważa się je jednak za dość oszczędne. Wśród zalet tego sposobu na dogrzewanie mieszkania wyróżnia się też fakt, że nie wysuszają powietrza ani nie poruszają drobinek kurzu.

To najważniejsze ze stosowanych dziś urządzeń dodatkowo ogrzewających wnętrza. Na liście nie znalazły się nagrzewnice spalinowe, gazowe czy olejowe. Mimo że są wykorzystywane w halach produkcyjnych czy magazynach, w domach i mieszkaniach nie sprawdzą się ze względu na emitowane spaliny.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe