Czym najlepiej ciąć styropian? Praktyczne porady

16.06.2024 | Kategoria: Blog

czym najlepiej ciąć styropian? Może sprawdzić się nawet zwykły nóż

Styropian jest materiałem o świetnych właściwościach termoizolacyjnych. Znajduje więc szerokie zastosowanie w budownictwie i robotach wykończeniowych. Funkcjonuje jako materiał ocieplający, pomaga wyciszyć pomieszczenie. Jest dostępny w płytach o prefabrykowanych wymiarach, ale często potrzebne jest ich docięcie do konkretnej wielkości lub kształtu. Przy przecinaniu często się jednak kruszy, a czasami nawet łamie. Jak tego uniknąć? Sprawdź, czym ciąć styropian, by zminimalizować straty i przyspieszyć pracę.

Tradycyjne narzędzia do cięcia styropianu

Najprostszą metodą cięcia styropianu są narzędzia mechaniczne. Wiele osób, które tylko sporadycznie pracuje ze styropianem w domowej skali, nie inwestuje w profesjonalne urządzenia. Bez nich do cięcia styropianu można wypróbować standardowe, warsztatowe narzędzia.

Pierwszym wyborem może być po prostu ostry, warsztatowy nóż. Powinien mieć gładkie ostrze. To ograniczy odpadanie skrawków styropianu. Umożliwia dość precyzyjne cięcie płyt styropianowych o niewielkich rozmiarach. Dobrze poradzi sobie z cienkimi kawałkami, z grubszymi będzie już znacznie trudniej. Do cięcia styropianu nożem potrzeba pewnej ręki. Należy uważać, by się nie skaleczyć.

Niektórzy do cięcia styropianu używają również brzeszczotów. Narzędzie wyposażone w ząbki pozwoli przeciąć styropian, ale brzeszczot do paneli może sprawić, że wzdłuż linii cięcia będą odpadać kawałeczki styropianu. Efektem będą straty surowca, gorsza precyzja oraz niezbyt estetyczny wygląd. To rozwiązanie nadaje się więc tylko do dużych kawałków styropianu. Ręczne cięcie jest też dość wolne.

Do cięcia styropianu sprawdzają się także warsztatowe narzędzia elektryczne. Przede wszystkim pilarki i przecinarki stołowe. Przyspieszają przecinanie styropianowych płyt i pozwalają na dużą precyzję pracy. Materiał wzdłuż linii cięcia będzie się jednak kruszyć. W czasie pracy z takimi maszynami łatwo też uszkodzić styropian, który jest poddawany drganiom.

czym najlepiej ciąć styropian? Pilarka może poomóc
Do cięcia styropianu możesz spróbować wykorzystać pilarkę do drewna – funkcjonalne modele znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/warsztat-pily-i-przecinarki-stolowe-przecinarki-do-drewna

Czym najlepiej ciąć styropian? Zalety noża termicznego

Jeśli zastanawiasz się, czym przeciąć styropian w pełni profesjonalnie w domowych warunkach, powinieneś postawić na nóż termiczny. To urządzenie, które składa się z uchwytu z przyciskiem do kontroli temperatury oraz ostrza tnącego. To ostatnie ma zazwyczaj kształt wydłużonego prostokąta.

Nóż termiczny wykorzystuje do cięcia styropianu wysoką temperaturę. Urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która ogrzewa metalowe ostrze. Po podłączeniu go do sieci trzeba chwilę poczekać na rozgrzanie. W związku z tym obsługa narzędzia wymaga nieco więcej uwagi. Po włączeniu urządzenia ostrze nie powinno mieć kontaktu z ciałem ani przedmiotami wykonanymi z łatwopalnych materiałów.

Dlaczego warto zdecydować się na cięcie styropianu nożem termicznym?

  • bardzo duża precyzja pracy, która umożliwia idealne dopasowanie kawałków styropianu oraz wycinanie cieńszych fragmentów z grubszych płyt,
  • brak strat materiału, styropian nie kruszy się w czasie cięcia,
  • cięcie po prostej, pod kątem i po łuku, co znacząco zwiększa możliwości w czasie pracy,
  • wykonywanie żłobień w styropianie, na co nie pozwala żadna inna metoda cięcia,
  • uniwersalność, nóż termiczny można wykorzystać także do przecinania gąbek oraz niektórych tkanin.

Przy wyborze noża termicznego warto zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w regulację temperatury. Ta funkcja znacząco ułatwi pracę. Ważnym parametrem jest także długość ostrza. Powinno być nieco dłuższe od przecinanego styropianu. Istotny jest też materiał izolacyjny na rękojeści. W czasie pracy nie powinna się nagrzewać.

Cięcie styropianu drutem oporowym – jakie da efekty?

Inną możliwością jest zastosowanie do cięcia styropianu drutu oporowego. Wykorzystuje się do tego podobną zasadę, co w przypadku noża termicznego. Drut jest jednak ogrzewany przez lutownicę.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przecinania nawet bardzo twardych i grubych fragmentów styropianu. Nie będą to jednak cięcia szczególnie precyzyjne. Praca z drutem oporowym w towarzystwie lutownicy wymaga także sporo uwagi.

Drut oporowy wykorzystuje się również w najbardziej zaawansowanych urządzeniach do cięcia styropianu. Mowa o ploterach termicznych, które są stosowane w zakładach specjalizujących się w wycinaniu styropianowych płyt i przygotowywaniu z nich różnych kształtów.

To urządzenia, które pozwalają na precyzyjną pracę w skali przemysłowej. Dlatego też zwykły sklep z elektronarzędziami najczęściej nie oferuje takiego asortymentu – trzeba je zamawiać w wyspecjalizowanych placówkach. Wysoka cena takich ploterów stanowi zaporę dla większości majsterkowiczów.

Podsumowanie: czym najlepiej ciąć styropian?

Najprostszym sposobem na cięcie styropianu jest wykorzystanie tradycyjnych warsztatowych narzędzi. Najlepiej do tej pracy nada się ostry, długi nóż o gładkich krawędziach. Gorzej spiszą się brzeszoty – styropian w czasie cięcia będzie się kruszyć. Podobnie będzie przy pracy z pilarkami i przecinarkami, które jednak przyspieszą cięcie styropianu.

Profesjonalnym narzędziem dostępnym dla każdego będzie natomiast nóż termiczny. To urządzenie pozwala na precyzyjną pracę bez strat materiału. Jest też uniwersalne – można nim wykonywać żłobienia w styropianie i przecinać inne miękkie materiały.

Możliwe jest też cięcie styropianu drutem oporowym. Jeśli ogrzejemy go lutownicą, otrzymamy mocne, ale mało precyzyjne narzędzie. Drutem oporowym operują też plotery termiczne, które służą do przecinania styropianu na skalę przemysłową.

Drut będzie też niezbędny do spawania niektórych metali. Oczywiście chodzi o drut do spawania – przeczytaj o nim więcej w kolejnym artykule: https://powermat.pl/drut-do-spawania-jaki-wybrac-najwazniejsze-rodzaje

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe