Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

20.07.2024 | Kategoria: Blog

czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i parkiety, ostatnie dekady to zdecydowany triumf paneli podłogowych. To właśnie nimi najczęściej wykańczamy mieszkania. To nimi pokrywamy podłogi w czasie remontów.

I choć zawsze staramy się dopasować zakup do powierzchni podłogi, nigdy nie obejdzie się bez przycinania paneli przed ostatecznym wykończeniem podłogi. A wtedy pojawia się zasadnicze pytanie: czym ciąć panele? Podpowiadamy więc, które narzędzia będą najlepszym rozwiązaniem i pomogą usprawnić pracę.

Rodzaje paneli podłogowych – czym się różnią?

Zanim jednak przejdziemy do cięcia paneli, zatrzymajmy się na moment przy materiałach, z jakich najczęściej są wykonywane. Pod tym względem można je podzielić na trzy najważniejsze grupy.

Pierwszą stanowią panele drewniane. To grupa najbardziej zróżnicowana, właściwości paneli różnią się bowiem w zależności od rodzaju wykorzystywanego drewna. Najpopularniejsze drewniane panele wykonuje się z dębu, klonu, świerku czy sosny. Te pierwsze będą najbardziej wytrzymałe, a przez to twardsze i trudniejsze do przycięcia. Docinanie paneli świerkowych lub sosnowych nie powinno zaś przysparzać problemów.

Drugą grupę stanowią panele winylowe. Są zdecydowanie bardziej miękkie niż panele drewniane. Wyróżniają się dużą elastycznością oraz odpornością na wilgoć. Nieumiejętne cięcie paneli winylowych może jednak sprawić kłopoty – będą się odkształcać.

Na rynku dostępne są również podłogowe panele laminowane. To elementy drewnopodobne, pokryte specjalnym dekorem. Wyróżniają się m.in. tym, że łatwo można je wyczyścić. Również przy ich cięciu należy jednak zachować ostrożność – mają zupełnie inną strukturę niż naturalne drewno.

Czym ciąć panele podłogowe? Najbardziej przydatne narzędzia

Panele podłogowe w sklepach mają konkretną długość. Przy ich montażu na podłodze trzeba będzie przyciąć je tak, by idealnie pokryły całą powierzchnię. Czym docinać panele, by otrzymać odpowiednią długość, a przy okazji ich nie zniszczyć?

czym ciąć panele? Świetnie spisze się wyrzynarka
Do cięcia paneli nada się wyrzynarka. Ciekawe modele znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-pilarki-i-wyrzynarki

Wyrzynarka do paneli podłogowych

Za najwygodniejsze i najbardziej precyzyjne narzędzie do przycinania paneli jest zwykle uważana wyrzynarka. Umożliwia dokładne wycinanie wszystkich rodzajów tych elementów. Jest też uniwersalna: równie dobrze poradzi sobie z panelami drewnianymi, co z laminowanymi i winylowymi.

Dokładne cięcie paneli wyrzynarką ułatwia funkcja lasera, w którą jest wyposażonych wiele takich urządzeń. Dzięki niemu można dokładnie trzymać się nakreślonej linii cięcia. Poza tym praca wyrzynarką pozwala także na regulowanie prędkości cięcia. Dzięki temu łatwiej będzie docinać panele zwłaszcza początkującym majsterkowiczom.

Wyrzynarka sprawi, że nie będziemy musieli angażować do cięcia paneli podłogowych zbyt wiele siły. Wytniemy nią w panelach nawet niewielkie otwory, potrzebne na przykład na przeprowadzenie rur. Do wyboru mamy urządzenia elektryczne i akumulatorowe – te drugie mają zwykle nieco mniejszą moc, ale są bardziej mobilne.

Pilarka tarczowa

Znacznie większą mocą od wyrzynarek charakteryzują się pilarki tarczowe. Cięcie paneli podłogowych umożliwiają zarówno ręczne pilarki, jak i stacjonarne przecinarki stołowe.

Takie urządzenia dobrze nadają się do prac z twardszymi panelami, na przykład wykonanymi z dębowego czy jesionowego drewna. Usprawnią również pracę wówczas, gdy mamy do przycięcia sporo paneli lub cięcie ma być wykonane na dużej długości.

W przypadku obróbki paneli pilarką tarczową niezwykle istotna jest sama tarcza. Najlepiej dobierać akcesoria z jak najmniejszymi ząbkami. Bez względu na dobraną tarczę trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenie nie nadaje się do cięcia paneli winylowych. Pilarka w czasie pracy się nagrzewa, a ciepło może powodować odkształcenia winylu. Pilarki tarczowe nie nadają się także do wykonywania precyzyjnych cięć.

czym ciąć panele? pomoże pilarka stołowa
Cięcie paneli podłogowych może usprawnić pilarka stołowa. Takich i podobnych narzędzi szukaj na https://sklep.powermat.pl/category/warsztat

Gilotyna do cięcia paneli

Narzędziem dedykowanym przycinaniu paneli są specjalne gilotyny. To ręczne urządzenia, które umożliwiają jednak szybkie docinanie paneli na żądaną długość. Poradzą sobie zarówno z drewnianymi, jak i laminowanymi panelami. Wyróżniają się również łatwą obsługą i dobrą jakością cięcia.

W przeciwieństwie do wyrzynarek i pilarek tarczowych, nie mają jednak innego zastosowania. Dlatego niewielu majsterkowiczów decyduje się na zakup tak wyspecjalizowanego narzędzia.

Piła ręczna

Najbardziej męczące będzie przycinanie paneli z wykorzystaniem tradycyjnej piły ręcznej. Owszem, piła do paneli jest cicha i powoduje stosunkowo mało zanieczyszczeń – chodzi zwłaszcza o pył, który wzniecają pilarki tarczowe i wyrzynarki – ale wszystko odbywa się przy pomocy naszych mięśni. Same cięcia nie zawsze będą też idealnie precyzyjne.

By praca piłą szła sprawnie, potrzebny będzie odpowiedni brzeszczot do paneli. Warto dobierać go do konkretnych paneli – inny do przecinania drewnianych, inny do laminowanych.

Czym ciąć panele podłogowe? Alternatywne narzędzia

Wyrzynarki, pilarki tarczowe, gilotyny i piły ręczne to standardowe narzędzia do przycinania paneli. Ale oczywiście można pokusić się także o alternatywne rozwiązania. Jednym z nich będzie szlifierka kątowa. Wystarczy wyposażyć ją w uniwersalną tarczę powlekaną węglikiem spiekanym, która zapewnia odpowiednie parametry szlifowania. Trzeba jednak pamiętać, że brzegi paneli nie będą idealnie gładkie, lepiej takie krawędzie umieścić pod ścianami, a nie na styku paneli na środku podłogi.

Szlifierka pomoże przy panelach drewnianych i laminowanych. Czym ciąć panele winylowe? W tym przypadku sprawdzi się narzędzie wielofunkcyjne, które działa z niższą mocą niż choćby pilarki tarczowe. Poręcznym rozwiązaniem do cięcia winylu może być także zwykły nóż do cięcia tapet, który poradzi sobie z tym materiałem.

Sprzęt do cięcia paneli przyda się każdemu, kto planuje remont. A co warto kupić elektrykowi? O tym przeczytasz w kolejnym artykule: https://powermat.pl/narzedzia-dla-elektryka-jaki-prezent-warto-mu-sprawic

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe