Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

16.06.2024 | Kategoria: Blog

narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy wygląd naturalnych materiałów z wytrzymałością syntetyków. Znakomicie sprawdzają się przede wszystkim na zewnątrz, zwłaszcza na podestach czy tarasach. Deski kompozytowe łatwo utrzymać w dobrym stanie. Nie sprawiają też trudności przy montażu. Wcześniej trzeba je jednak odpowiednio przyciąć. Można to zrobić w pełni profesjonalnie, ale też skorzystać z domowych sposobów. Sprawdź, czym ciąć deski kompozytowe sprawnie i skutecznie.

Czym ciąć deski kompozytowe? Najskuteczniejsze narzędzia

Deski kompozytowe można przecinać na różne sposoby. Nie jest to bowiem tworzywo, które stawia szczególny opór narzędziom. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie ręcznego brzeszczotu. To jednak zadanie bardzo męczące, a do tego krawędź deski będzie mocno poszarpana. Dlatego lepiej skorzystać z nieco bardziej zaawansowanych narzędzi.

Pilarka stołowa

Szybkim i skutecznym rozwiązaniem będą przecinarki stołowe. Gwarantują bardzo duży komfort pracy i precyzję. Deski kompozytowe można wygodnie ustawić na blacie i przesuwać. Pilarka stołowa pozostawi równe i dokładnie przycięte krawędzie. Nadaje się do cięcia poprzecznego, ale również wzdłużnego. Z deskami kompozytowymi poradzą sobie nawet przecinarki o stosunkowo niewielkiej mocy w granicach 1500W.

Ukośnica

Oferuje podobne możliwości, co klasyczna pilarka stołowa. Również w tym przypadku krawędzie desek będą gładko przycięte. Ukośnica pozwala na estetyczne wykończenie kompozytów. Oferuje też dodatkowe możliwości. Czym ciąć deskę kompozytową pod kątem? Właśnie ukośnicą. W ten sposób uzyskasz oryginalne kształty. Ukośnica to więc najbardziej wyspecjalizowane narzędzie do cięcia desek kompozytowych, ale jego wadą będzie dość wysoka cena.

Ręczna piła tarczowa

Bez problemów deski kompozytowe przetną także ręczne pilarki tarczowe. W tym przypadku trzeba będzie jednak znaleźć miejsce, na którym da się stabilnie ustawić deski. Zwykle i tak potrzebny będzie choć prowizoryczny blat. Z drugiej strony nie trzeba będzie szukać specjalistycznych tarcz – te używane na co dzień powinny wystarczyć. Warto jednak wybierać elementy z większą liczbą zębów. Cięcie desek kompozytowych ręczną pilarką tarczową będzie jednak bardziej męczące. Kłopoty mogą też sprawić długie deski.

Szlifierka kątowa

To jeden z domowych sposobów na cięcie desek kompozytowych. Szlifierki kątowe są bowiem przykładem narzędzia, które właściwie każdy już ma w warsztacie. Nie trzeba więc inwestować kilkuset złotych – albo i więcej – w bardziej wyrafinowane narzędzia. Szlifierka nie będzie miała problemu z przecięciem deski, ale praca z pewnością będzie nieco dłuższa niż na urządzeniach stolikowych. Może też nie być tak precyzyjna.

Do uzyskania dobrej jakości krawędzi potrzebna będzie odpowiednia tarcza. Najlepiej z małym kątem natarcia, o wartości kilku stopni. Powinny to być tarcze z hartowanej stali. Idealnie sprawdzają się takie z zębami wykończonymi węglikiem spiekanym.

Piła płatnica

Piła płatnica to kolejne narzędzie, które każdy szanujący się majsterkowicz ma w warsztacie. Można nią ciąć materiały grubsze niż wysokość jej brzeszczotu. Przecinanie desek kompozytowych przy jej pomocy wymaga nieco wprawy, a także siły. Problemy może sprawić cięcie wzdłużne. Im mniejsze zęby płatnicy, tym cięcie będzie bardziej precyzyjne, ale cała praca wolniejsza. Ręczna płatnica sprawdzi się za idealnie to przy przycinaniu desek w trudno dostępnych miejscach.

Jak ciąć deski kompozytowe? Najważniejsze zasady

Jak już mogłeś wywnioskować z tego artykułu, zdecydowanie łatwiejszym zadaniem jest cięcie desek kompozytowych w poprzek. Wtedy zachowują bowiem sztywność, dość łatwo odpowiednio je podeprzeć.

Dużo trudniejsze są cięcia wzdłuż. Przeszkodą jest długość desek, która często wynosi około pięciu metrów. W tej linii kompozyty nie są już tak sztywne, trudniej też znaleźć dla nich podporę. Przy cięciu wzdłuż trzeba także dość precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia środkiem deski.

Przy cięciu desek kompozytowych pamiętaj też, by nie pracować w zbyt niskiej temperaturze. W takich warunkach deski bowiem nieco kruszeją. W czasie dłuższej pracy, przy przecinaniu większej liczby desek, powinieneś też co jakiś czas naostrzyć tarczę lub piłę. Samo cięcie należy wykonywać kontrolowanym ruchem – wtedy mamy gwarancję, że krawędzie nie będą poszczerbione.

Zastosowania deski kompozytowej

Deski kompozytowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jak już wspomnieliśmy, idealnie nadają się na wszelkie zewnętrzne konstrukcje. Można z nich zrobić schody zewnętrzne, położyć deskę kompozytową na tarasie, balkonie czy innym podeście.

Z desek kompozytowych można też wykonać dodatki do ogrodu czy na podwórko. Ciekawym rozwiązaniem będą na przykład donice z tego materiału. Ze względu na odporność na warunki atmosferyczne z desek kompozytowych można też zrobić ogrodzenie. Niektórzy decydują się nawet wyłożyć nimi elewację domu.

Podsumowanie: czym ciąć deski kompozytowe?

Odpowiedź na pytanie, czym ciąć deski kompozytowe, zawiera co najmniej pięć wariantów. Najlepiej w takiej roli sprawdzają się narzędzia automatyczne – przede wszystkim pilarki stołowe i ukośnice. To one gwarantują najszybszą i najbardziej precyzyjną pracę. Alternatywą będzie ręczna pilarka tarczowa lub piła płatnica. Ale przy tych dwóch ostatnich narzędziach praca będzie dłuższa i bardziej męcząca.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe